• Odbierz prezent
Najsłynniejszy na świecie inwestor zwiększa udział w rynkowym gigancie! Dlaczego jednak unika inwestowania w mniejsze spółki?
fot. freepik.com

Warren Buffett po raz kolejny zdecydował o nabyciu akcji Occidental Petroleum. Inwestor chwali prezeskę zarządu, Vicki Hollub za podejmowanie trafnych decyzji w trudnych warunkach gospodarczych. 

 

  • Jeszcze pod koniec 2022 r. Charlie Munger przekonywał, że brak znaczących decyzji inwestycyjnych spowodowany jest oczekiwaniem “na lepsze czasy”.
  • W ostatnich dniach maja Warren Buffett zdecydował się na ponowne nabycie akcji Occidental Petroleum (OXY), zwiększając udział Berkshire Hathaway w spółce do 25%. 
  • Inwestorzy zaprzeczają doniesieniom dotyczącym planów przejęcia giganta naftowego. 

 

Munger i Buffett mogą już mieć “wszystko”?

Przez lata Berkshire Hathaway realizował strategię inwestycyjną polegającą na kupowaniu dobrych spółek, gdy są tanie. Fani słynnych inwestorów w wartość zaniepokoili się jednak, gdy w trakcie covidowego krachu oraz w czasie bessy 2022 roku BRK nie robiło żadnych znaczących zakupów na rynku akcji. 

Charlie Munger przyznał w wywiadzie, że Berkshire dysponuje miliardami dolarów w gotówce, czekając na “odpowiedni moment”, aby zainwestować środki. Pytany o to, dlaczego nic nie kupują, oparł bez ogródek: “ponieważ nie ma niczego, co moglibyśmy kupić ze spokojnym sumieniem”. To dość szokujące stwierdzenie, prawda?

Zobacz również: Wyrocznia z Omaha agresywnie skupuje akcje naftowego giganta! Przewiduje kolejny wzrost cen ropy?

 

Notowania BRKa na tle NYSE Composite 

FXMAG giełda najsłynniejszy na świecie inwestor zwiększa udział w rynkowym gigancie! dlaczego jednak unika inwestowania w mniejsze spółki?  akcje berkshire hathaway, charlie munger, czy buffett inwestuje w occidental petroleum, czy buffett przestał kupować akcje occidental petroleum, czy kurs akcji occidental petroleum będzie wzrastał, czy warto inwestować w akcje occidental petroleum, dlaaczego buffet inwestuje w akcje occidental petroleum, jak zmienił się portfel inwestycyjny berkshire hathaway, jak zmienił się portfel inwestycyjny berkshire hathaway w 2023, jaki kurs akcji occidental petroleum, jakie akcje kupił buffett, jakie akcje kupił buffett w 2023, jakie notowania brka, jakie notowania occidental petroleum, jakie prognozy dla akcji occidental petroleum, jakie spółki w portfelu inwestycyjnym berkshire hathaway, kto inwestuje w occidental petroleum, kurs akcji berkshire hathaway, occidental petroleum, occidental petroleum vicki hollub, w co inwestują milionerzy, w co inwestuje berkshire hathaway, w co inwestuje berkshire hathaway w 2023, w co inwestuje charlie munger, w co inwestuje warren buffet, w co inwestuje warren buffett, w co warto inwestować według buffetta, w co warto inwestować według mungera, w jakie spółki inwestuje berkshire hathaway, warren buffett,berkshire hathaway 1

Źródło: TradingView 

 

Zbyt duża, by zainwestować w mikrokapitały? 

Odpowiedzią na działania inwestorów są również regulacje obowiązujące na amerykańskim rynku. Na ich podstawie tak ogromne spółki, jak Berkshire, muszą ostrożnie dobierać udziały, aby nie narazić się na kary ze strony organów rządowych. Zgodnie z prawem duże instytucje finansowe i inwestorzy-miliarderzy nie mogą kupić więcej niż 5% udziałów w firmie bez złożenia wniosku 13-D (jako rzeczywisty właściciel) do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Wiąże się to ze sporymi problemami administracyjnymi. 

Oznacza to, że gracze ci zasadniczo nie mogą inwestować w mniejsze firmy. Z perspektywy ekonomicznej jest to również zwyczajnie nieopłacalne. Nawet jeśli akcje przebiłyby swoją wartość 10-krotnie dla firmy o tak dużym kapitale, to dałoby ledwo zauważalny zysk. Caleb Naysmith podkreśla, że sama dywidenda z Coca-Cola Group gwarantuje setki milionów dolarów wpływu każdego roku. 

Zobacz również: Legendarny inwestor pozbywa się akcji chińskich i tajwańskich spółek! Czy Buffett spodziewa się eskalacji napięć?

 

Na czym koncentrują się obecnie działania Berkshire? 

To otwiera Berkshire Hathaway drogę do inwestowania w większe spółki, tak, jak Occidental Petroleum. Płynne środki, które pozostawały w portfelu Buffetta, zostały wykorzystane do zwiększenia udziału w amerykańskim koncernie naftowym. Po ostatnich dość agresywnych zakupach udziałów BH jest obecnie właścicielem ok. 25% i dysponuje akcjami wartymi ok. 13 mld USD. 

Warren Buffett, nadal wykorzystuje niskie ceny ropy i gazu, aby zwiększyć udziały swojej firmy w Occidental. Gdy ostatnio akcje spadły o 0,6% w reakcji na obniżenie cen ropy poniżej 70 USD za baryłkę, wówczas zdecydowano o ponownym rozszerzeniu pakietu. 

 

Notowania Occidental Petroleum na tle S&P 500

FXMAG giełda najsłynniejszy na świecie inwestor zwiększa udział w rynkowym gigancie! dlaczego jednak unika inwestowania w mniejsze spółki?  akcje berkshire hathaway, charlie munger, czy buffett inwestuje w occidental petroleum, czy buffett przestał kupować akcje occidental petroleum, czy kurs akcji occidental petroleum będzie wzrastał, czy warto inwestować w akcje occidental petroleum, dlaaczego buffet inwestuje w akcje occidental petroleum, jak zmienił się portfel inwestycyjny berkshire hathaway, jak zmienił się portfel inwestycyjny berkshire hathaway w 2023, jaki kurs akcji occidental petroleum, jakie akcje kupił buffett, jakie akcje kupił buffett w 2023, jakie notowania brka, jakie notowania occidental petroleum, jakie prognozy dla akcji occidental petroleum, jakie spółki w portfelu inwestycyjnym berkshire hathaway, kto inwestuje w occidental petroleum, kurs akcji berkshire hathaway, occidental petroleum, occidental petroleum vicki hollub, w co inwestują milionerzy, w co inwestuje berkshire hathaway, w co inwestuje berkshire hathaway w 2023, w co inwestuje charlie munger, w co inwestuje warren buffet, w co inwestuje warren buffett, w co warto inwestować według buffetta, w co warto inwestować według mungera, w jakie spółki inwestuje berkshire hathaway, warren buffett,berkshire hathaway 2

Źródło: TradingView 

 

Andrew Bary, analityk Barron’s wskazuje, że Buffet kupuje, gdy akcje spadają poniżej poziomu 60 USD. Na dorocznym spotkaniu akcjonariuszy Buffett przekonywał jednak, że nie zamierza kontrolować korporacji. Wciąż nie jest jednak jasne, jaki udział Buffett jest skłonny ostatecznie przejąć. Obecnie Berkshire jest największym akcjonariuszem Oxy. Oprócz warrantów zakupu BH posiada akcje uprzywilejowane o wartości 10 mld USD, które obligują do otrzymania 8% dywidendy. 

Keith Speights, analityk The Motley Fool zwraca uwagę, że Buffett może sporo zarobić na cyklicznym rynku paliw. Jego zdaniem, Occidental może skorzystać z pozytywnych trendów w zużyciu energii w perspektywie długoterminowej.

Zobacz również: Słynny miliarder i inwestor ostrzega przed wojną USA - Chiny i radzi jak się przygotować na nowy ład światowy


Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk