• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Najsłabsze 2 dni dolara od 2009 roku
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego dolar tak silnie się osłabia

W ostatnich dniach sytuacja amerykańskiej waluty nie wygląda ciekawie. Silne osłabienie waluty po słabych danych z gospodarki sprawiło, że dolar zaliczył największy 2-dniowy spadek wartości od prawie 7 lat.

 

Dolar osłabiał się w ciągu ostatnich dni na wszystkich z 16 ważniejszych par walutowych. Oznaki słabnięcia gospodarki podcięły nogi tym, którzy obstawiali umocnienie się dolara w związku z powiększeniem się rozbieżności pomiędzy polityką monetarną FED a innymi bankami centralnymi. Patrząc na rynki obligacji, gdzie rentowność 10-letnich obligacji spadła do najniższego poziomu w tym roku widzimy, że rynki nie sądzą, by w tym roku FED podwyższał stopy procentowe.

„Istnieje rozbieżność w tym, że FED mówi o 4 podwyżkach stóp procentowych, podczas gdy rynki mówią, że będzie tylko 0,7 podwyżki – ktoś się myli” – powiedział Peter Gorra, dyrektor handlu FX w Nowym Jorku dla BNP Paribas. 0,7 podwyżki oznacza, że rynki nie wyceniają w pełni prawdopodobieństwa nawet jednej podwyżki. Możemy odczytać tę liczbę jako 70% szans na jedną podwyżkę przy 30% szans na brak jakiejkolwiek podwyżki.

Rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami rynku, a stanowiskiem FED sprawia, że przy tak słabych danych z gospodarki indeks dolara bardzo mocno się osłabia.

 

Wykres 1. Indeks dolara serwisu Bloomberg

FXMAG forex najsłabsze 2 dni dolara od 2009 roku 1

Źródło: Bloomberg

 

Dziś rynki oczekują na odczyt najważniejszych danych w tym tygodniu – zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym NFP. W środę poznaliśmy odczyt agencji ADP, który wskazał, że dynamika wzrostu zatrudnienia osłabła w stosunku do poprzedniego miesiąca, choć nie w tak dużym stopniu jak prognozowano.

Również raport NFP zakłada, że wobec wzrostu zatrudnienia o 292 tyś. w grudniu w styczniu przybyło tylko 190 tyś. zatrudnionych. Jeśli odczytana dziś liczba okazałaby się mniejsza to możemy doświadczyć dalszego osłabienia dolara.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk