• Odbierz prezent
Najpopularniejsze kryptoaktywa w Polsce w Q3 2021: Bitcoin (BTC) nadal pierwszym wyborem polskich inwestorów, Cardano (ADA) wyprzedza Dogecoina (DOGE)
fot. freepik.com
  • Bitcoin utrzymuje pozycję najpopularniejszej kryptowaluty na platformie eToro
  • Ethereum utrzymuje drugą pozycję
  • Cardano wyprzedza Dogecoin wchodząc na trzecie miejsce w rankingu
  • Polscy inwestorzy szukają alternatywy dla wielkiej trójki

 

Według najnowszych danych eToro, polscy inwestorzy indywidualni zachowali wiarę w kryptowaluty pomimo zmienności w ostatnim kwartale. Dane z trzeciego III kwartału pokazują, że Bitcoin pozostał numerem jeden wśród inwestorów indywidualnych, z 4-procentowym wzrostem pozycji w porównaniu do II kwartału. Ethereum i Cardano zamykają pierwszą trójkę w Polsce – pierwszy z wzrostem na poziomie 2% (wzrost w stosunku do z poprzedniego kwartału), a drugi ze wzrostem 15%.

Polski sentyment do bitcoina jest zgodny ze światowym trendem. Aktywa odnotowały stagnację wzrostu na głównych rynkach, takich jak Wielka Brytania (wzrost o 2%), USA (wzrost o 3%) i Niemcy (wzrost o 5%).

W ostatnim kwartale nastąpiło wiele zmian w świecie kryptowalut. Przeszliśmy od bull runu do nieco bardziej ostrożnego rynku, a wydarzenia, takie jak niedawna decyzja Chin o zakazie transakcji dot.kryptoaktywów, wywołały pewien stopień niepewności. Jednak byliśmy też świadkiem wydarzeń takich jak hardfork Cardano Alonzo i londyńska aktualizacja Ethereum, dodająca lepsze funkcjonalności i możliwości dostosowania do obu sieci – co oznacza, że minęło kilka pracowitych miesięcy zarówno dla deweloperów, jak i inwestorów powiedział Simon Peters, analityk rynku kryptowalut w eToro.

Pomimo londyńskiego hardforku, ETH pozostaje na drugim miejscu w ostatnim kwartale. Dogecoin w trzecim kwartale zajął czwarte miejsce, a XRP uplasował się na piątej pozycji.

Chociaż pierwsza piątka najlepszych kryptowalut pozostaje bez zmian, interesująca jest obserwacja jak zmienia się popyt. Zarówno ADA, jak i ETH odnotowały ulepszenia sieci, ale zapotrzebowanie na jedną wzrosło, a na drugą nie aż tak bardzo. Największy trend znajduje się poza pierwszą piątką, a mniej znane monety odnotowują największy wzrost, ponieważ inwestorzy szukają wartości - dodał Simon Peters.

 

 

Najpopularniejsze kryptoaktywa w Polsce w Q3 2021

Obecny ranking (Q3 2021)

Kryptoaktywo

Ranking Q2 2021

Ranking Q3 2020

1

Bitcoin

1

2

2

Ethereum

2

3

3

Cardano

4

7

4

Dogecoin

3

N/A

5

XRP

5

1

6

TRON

6

14

7

IOTA

7

13

8

Stellar

8

5

9

Ethereum Classic

9

7

10

Litecoin

10

4

Źródło: eToro

 

Polscy inwestorzy szukają alternatywy dla wielkiej trójki 

Największe ruchy w trzecim kwartale dotyczyły Algoranda (1430%), Polygon (591%) i Basic Attention Token (429%), ponieważ inwestorzy indywidualni szukali „następnego bitcoina". Nowe kryptowaluty, które debiutowały na platformie eToro, też cieszyły się dużym zainteresowaniem, a Shiba Inu debiutował na 19 miejscu, Enjin na 26, a Maker na 29.

Podczas gdy większość nadal koncentruje się na BTC, ETH i ADA, w rzeczywistości największe ruchy, jakie obserwujemy, dotyczą mniej znanych monet. Widać wyraźnie, że niektórzy inwestorzy myślą, że posiadanie całych tokenów lub monet przyniesie więcej korzyści niż posiadanie ułamka BTC – co prowadzi ich do przyglądania

się takim aktywom jak Polygon lub Algorand - podsumował Peters.

Ostatecznie wszechświat krypto rozwija się w coraz szybszym tempie, a cały czas wzrasta ilość monet, tokenów i przypadków użycia kryptowalut. Podczas gdy niektórzy inwestorzy zdecydują się pozostać przy największych i najbardziej ugruntowanych kryptowalutach, nie mam wątpliwości, że w przyszłości zobaczymy więcej osób chcących zdywersyfikować swoje portfolio za pomocą monet alternatywnych. 


eToro

eToro zostało założone w 2007 roku w celu globalnego otwarcia rynków inwestycyjnych, aby każdy mógł handlować i inwestować w prosty oraz przejrzysty sposób. Platforma eToro umożliwia ludziom inwestowanie w wybrane przez nich aktywa, od akcji i towarów po kryptowaluty. Jesteśmy globalną społecznością ponad 20 milionów zarejestrowanych użytkowników, którzy dzielą się swoimi strategiami inwestycyjnymi, ponieważ platforma daje możliwość kopiowania działań tych użytkowników, którzy odnieśli największy sukces. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze użytkownicy mogą z łatwością kupować, przechowywać i sprzedawać aktywa, monitorować swój portfel w czasie rzeczywistym oraz dokonywać transakcji w dowolnym momencie.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk