• Odbierz prezent
Najlepszy tydzień na GPW w 2018 roku

Inwestorzy z GPW rozpoczynają weekend w bardzo dobrych nastrojach po udanym tygodniu na giełdzie. Nie zdołała ich zepsuć nawet niezbyt udana piątkowa sesja. Dzięki kluczowym spółkom z głównego parkietu rynek kończy tydzień ze sporym zyskiem.

 

Piątkowa sesja na GPW nie była zbyt udana. Na początku dnia obserwowaliśmy spadki, a później ruch boczny. W efekcie indeks WIG na koniec dnia zamknął się nieznacznie poniżej poziomu z czwartku – o 0,37%.

Słabo spisały się szczególnie duże spółki – indeks WIG20 stracił 0,60%. Na plusie sesję zakończyło tylko 5 z 20 spółek indeksu. Najwięcej zyskał CD Projekt, który wyznaczył dziś nowe historyczne maksima notowań swoich akcji. W stosunku do czwartkowego zamknięcia cena akcji producenta gier wzrosła o 1,49%. Nieźle spisała się dziś także Jastrzębska Spółka Węglowa, której akcje wzrosły o 1,1%. Najmocniej spadały dziś akcje Eurocashu, który wczoraj poinformował o rezygnacji Pawła Musiała z pełnienie funkcji Członka Zarządu. Walory Eurocashu traciły dziś głównie w pierwszej połowie sesji, a na koniec dnia zamknęły się z ceną o 4,62% niższą od czwartkowej. Mocno traciły także Alior Bank (-3,47%) i Lotos (-2,57%).

Lepiej od blue chipów prezentowały się dziś średnie spółki – indeks mWIG40 stracił tylko 0,04%. Jeszcze lepiej radziły sobie małe podmioty – indeks sWIG80 zyskał 0,75%.

 

Wśród 14 indeksów sektorowych przeważał mimo wszystko kolor zielony, choć zyskiwały przede wszystkim sektory bez przedstawicieli w indeksie WIG20. Najlepiej radziły sobie dziś spółki farmaceutyczne – indeks WIG-LEKI zyskał aż 2,87%. Najsłabiej wypadły z kolei spółki paliwowe – indeks WIG-PALIWA stracił 1,35%, na co duży wpływ miały mocne spadki Lotosu.

W przekroju całego parkietu (łącznie z rynkiem NewConnect) nieco więcej mieliśmy już koloru czerwonego. Na plusie dzień zakończyło 130 spółek (31%), a na minusie 148 (35%).

 

Najlepszy tydzień w tym roku

Piątkowa sesja okazała się najsłabszą w całym tygodniu, który i tak należy uznać za bardzo udany. Był to bowiem najlepszy tydzień na giełdzie w 2018 roku. Każdą z sesji od poniedziałku do czwartku indeks WIG kończył na plusie, zbliżając się na koniec tygodnia pod poziom 60 tys. punktów. Indeks szerokiego rynku notowany jest obecnie na najwyższych poziomach od połowy maja. Na przestrzeni całego tygodnia jego wartość wzrosła o 4,1%.

Mocne wzrosty indeksu szerokiego rynku to przede wszystkim zasługa dużych spółek – indeks WIG20 zyskał aż 4,94%, przebijając poziom 2,3 tys. punktów. Niezłe wzrosty obserwowaliśmy również w gronie średnich i małych spółek – indeks mWIG40 zyskał 2,43%, a indeks sWIG80 2,44%.

 

Nawet dwucyfrowe wzrosty wśród blue chipów

Wśród spółek indeksu WIG20 tylko dwie na przestrzeni całego tygodnia odnotowały spadek. Był to Eurocash, na którego końcowym wyniku najmocniej zaważyła piątkowa sesja, a także Cyfrowy Polsat, który nie radził sobie w tym tygodniu tak dobrze jak drugi z telekomów z indeksu WIG20. Akcje pierwszej z tych spółek spadły o 5,10%, a drugiej o 0,84%. Z drugiej strony zestawienia mieliśmy aż dwie spółki, które w tym tygodniu wygenerowały dwucyfrową stopę zwrotu. Był to wspomniany już przedstawiciel sektora telekomunikacyjnego – Orange Polska – a także CCC. W przypadku pierwszej z tych spółek duże znaczenie dla ostatecznego wyniku miała publikacja wyników finansowych za II kwartał, które okazały się lepsze od oczekiwań. Na przestrzeni całego tygodnia akcje Orange wzrosły o 11,96%. Akcje CCC wzrosły z kolei o 11,39%, zwyżkując systematycznie przez praktycznie cały tydzień. Mocne wzrosty – w zakresie 7-9% - odnotowały także BZ WBK, spółki wydobywcze: JSW i KGHM, oraz spółki paliwowe: Lotos i PKN Orlen.

 

Zyskują kluczowe sektory

Wśród sektorów najlepiej prezentowały się te najbardziej istotne dla warszawskiej giełdy. Najlepiej wypadł sektor wydobywczy, dzięki silnym wzrostom liderów: KGHM i JSW. Indeks WIG-GORNIC wzrósł aż o 7,32%. Drugim sektorem, który zyskał mocno dzięki dobrej postawie liderów był paliwowy – indeks WIG-PALIWA wzrósł o 5,84%. Niewiele mniejszy wzrost odnotował sektor bankowy – indeks WIG-BANKI zyskał 5,59%. Na nieznacznym minusie tydzień zakończyły tylko 2 indeksy sektorowe – WIG-SPOZYW (-0,58%) i WIG-MEDIA (-0,28%).

 


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk