• Odbierz prezent
Najlepsi inwestorzy MAJA

Ostatniego dnia maja zakończyła się druga edycja turnieju tradingowego TRADING COMPETITION II. Kilkudziesięciu inwestorów oraz inwestorek zmierzyło się w miesięcznej rywalizacji na kontach demonstracyjnych. Turniej zwyciężył Dawid Augustyn, redaktor naczelny FXMAG, ze stopą zwrotu wynoszącą aż 726.25%. Żeby znaleźć się na miejscu premiowanym (TOP 5) trzeba było wykręcić przynajmniej 290%!

Miesięczne zmagania - imponujący finisz

Turniej rozpoczął się imponującą szarżą użytkownika o nicku Grzegorz_Trader. W zaledwie 2 tygodnie udało mu się powiększyć stan rachunku o astronomiczne 2000%. Jak pokazują wyniki końcowe, gdyby Grzegorz zakończył handel w tym momencie mógłby święcić triumf w II edycji TRADING COMPETTION. W przypadku konkursów gdzie handel odbywa się na kontach demo praktycznie konieczne jest wykorzystanie 100% dostępnej dźwigni. Gwarantuje to walkę o miejsca premiowane nagrodą, ale z drugiej strony może być mieczem obosiecznym. O tym niestety przekonał się pierwszy lider turnieju, który zmagania zakończył poza pierwszą 5.

Wyniki konkursu rozstrzygnęły się dopiero w przeciągu ostatnich 3 sesji. Na pokerową zagrywkę zdecydował się Dawid Augustyn. Świetnie zajęta pozycja na surowcu Kawa na początku turnieju oraz dwie udane próby pozycji krótkich na indeksie DAX wyniosły portfel Dawida na pierwsze miejsce, a balans rachunku zamknął się na poziomie 82 tysięcy i 625 dolarach.

Wejdź do gry!

Konkursy tradingowe na portalu TradingDot.com odbywają się w miesięcznych odstępach. Start kolejnej edycji już 1 lipca! Wejdź na https://tradingdot.com/pl i dołącz do rywalizacji o nagrody pieniężne.

Wyniki konkursu TradingDot

Ranking TOP5:

I Miejsce. Dawid Augustyn +726,25%

II Miejsce. Agata +455.73%

III Miejsce. Larcz +361.75%

IV Miejsce. Speculator-LT +351.36%

V Miejsce. Emerald-FX +292,04%

Pytania do  zwycięzców:

  1. Jak wygląda twój handel na normalnej sesji, bez presji konkursowej?
  2. Jaki jest twój ulubiony instrument do spekulacji?
  3. Jakie wnioski na przyszłość wyciągasz z tej edycji konkursu?

Miejsce I - Dawid Augustyn

Odpowiedź 1. Przede wszystkim jestem inwestorem o horyzoncie średnioterminowym. To oznacza, że codzienny handel najczęściej nie zajmuje mi więcej niż 30 minut. Najwięcej pracy pojawia się na początku miesiąca, kiedy muszę przewertować tysiące wykresów w poszukiwaniu zaledwie kilku pozycji swingowych. W konkursie nie używałem zleceń SL, które na koncie realnym są dla mnie rzeczą obowiązkową.

Odpowiedź 2. Nie lubię inwestować na parach walutowych. Zdecydowanie bardziej odpowiadają mi surowce, indeksy czy chociażby akcje. Wynika to tylko i wyłącznie ze zmienności.

Odpowiedź 3. Jestem zadowolony z tej edycji, dlatego, że w praktycznie 99% zrealizowałem założoną przez siebie strategię. Żaden ruch nie był nieprzemyślany, a nawet udało mi się naprawić błąd popełniony przy otwieraniu pozycji na kawie. Konkurs powoduje, że powinniśmy  myśleć nie tyle o rynku co o naszej konkurencji. Do kolejnej edycji przystąpię z tym samym tradingowym planem, z tymże dostosowanym do ewentualnej zmiany regulaminu. Całe szczęście miesięczne rozgrywki powodują, że swing traderzy też mają szansę na osiągnięcie bardzo dobrego wyniku.

Miejsce II - Agata

Odpowiedź 1. Dziękuję za możliwość uczestniczenia w konkursie. Spekuluję na różnych parach walutowych, przy czym rzadziej wybieram pary główne, Nie lubię indeksów, nie próbowałam handlować na akcjach i kryptowalutach. Jestem początkującą traderką. Mój staż na rynku to 2 lata.

W codziennym handlu wolę dłuższe, kilkudniowe swingi, chociaż udział w konkursie wymusił różne zagrania day-tradingowe. Dużo zleceń było zamykane z ręki. Przed konkursem miałam opracowaną strategię, która niestety częściowo zrealizowała się zanim wystawiłam pierwsze zlecenie,

po pamiętnym tweecie D. Trumpa, który zapoczątkował nową erę wojen handlowych.

Odpowiedź 2. Para uSDCHF - ze względu na to, że daje bardzo czytelne sygnały price action.

Odpowiedź 3. Widzę wiele korzyści dla siebie z udziału w konkursie. Nauczyłam się w

większym niż dotychczas zakresie wykorzystywać korelacje pomiędzy parami walutowymi, indeksami i surowcami w antycypacji i planowaniu przyszłych zagrań. Zyskałam też więcej doświadczenia w analizie wykresów i wynajdowaniu wartościowych setupów price action. Te umiejętność na

pewno zaprocentują w przyszłości.

Miejsce III - Larcz

Odpowiedź 1. Jak tylko się budzę to jak zaczynam handel to szukam informacji i czytam co wydarzyło się na sesji azjatyckiej oraz jakie dane będą na sesji europejskiej i amerykańskiej. Jestem swing traderem staram się brać  pod uwagę większe spojrzenie na rynek. Zawsze staram się trzymać trading

planu i wychodzić z transakcji lub ucinać straty jak tylko coś się fundamentalnie zmieni i zagraża moim nie zabranym zyskom lub powiększeniu się straty.

Odpowiedź 2. W sumie nie mam jakiegoś pojedynczego instrumentu ulubionego do spekulacji. Bardzo lubię waluty majorsy oraz minorsy, ale nie egzotyki. Ostatnio zacząłem się interesować swingowaniem na akcjach.Mógł bym napisać, że moim ulubionym instrumentem jest taki który jest trendowy i daje zarobić

Odpowiedź 3. Moim pierwszym wnioskiem jest to, że nie lubię brokerów ECN, którzy biorą

prowizję. Wolę mimo wszystko oddać kilka pipsów niż prowizję. Po za tym w ostatnim dniu konkursu zrobiłem się chciwy i myślałem, że uda mi się wbić na 1 miejsce, a skończyło się tym, że straciłem kontrolę nad sobą i zacząłem handlować 'na wariata'. Byłem świadomy moich emocji, ale nie potrafiłem powstrzymać tego co robię więc trzeba będzie nad tym popracować.

Miejsce IV - Speculator-LT

Odpowiedź 1. Szukam korekt w trendach, aby po dobrej cenie dołączyć się do kontynuowanego ruchu. Korekty wyznaczam w oparciu o dwie metody - overbalance lub powrót do średniej kroczącej. W zależności od zmienności na rynku tygodniowo otwieram między 5 a 20 pozycji. Jeżeli nie ma dużych wahań zdarzają się tygodnie bez handlu.

Odpowiedź 2. DAX oraz surowce - kukurydza, kawa, platyna, gaz naturalny

Odpowiedź 3.Używanie odpowiednio większej dźwigni zdecydowanie może poprawić wynik w konkursie.

Miejce V- Emerald-FX

Odpowiedź 1 Odpowiadając na pierwsze pytanie to muszę zacząć od tego, że raczej nie

odczuwałem większej presji, gdyż w konkursie nie tyle chciałem udowodnić, że jestem lepszy od innych, ile przekonać się, czy dam radę wykręcić ponadprzeciętny wynik handlując bez presji utracenia rzeczywistych środków. Porównując codzienny handel na koncie live, do tego konkursowego, to różni się on w paru zasadniczych aspektach: częstotliwość wchodzenia w transakcje jest dużo mniejsza, transkacje dobierane są staranniej (chociaż to może być złudzenie), a pozycje są relatywnie małe w stosunku do equity, tak aby pomyłki nie były zbyt kosztowne. W związku z tym, że pozycje są małe, to aby przynosiły jakieś sensowne zyski TPs ustawiane są nierzadko na zyski rzędu 100 pips +, a w konkursie to zazwyczaj było w zakresie 10p-40p. Z drugiej strony, ze względu na relatywnie małą zmienność na rynkach na kontach 'live' coraz częściej zaczynam zadowalać się mniejszymi, ale częstszymi zyskami. W związku z tym szukam nowych rozwiązań i np. zamiast jednego trade'u, który miałby przynieść 100p, próbuję kombinacji trzech transakcji z TP ustawionymi na 25p + 35p + 45p, bo ten układ pozwalałby mi zarobić 105p przy tylko 50-pipsowym ruchu cenowym. Zwiększa się co prawda ryzyko trzykrotnie większą ekspozycją, ale zmniejsza większym prawdopodobieństwem zamknięcia transakcji.

Odpowiedź 2 Muszę przyznać, ze nie mam takich, dlatego podejrzewam, że w konkursie nikt nie miał tak zróżnicowanego 'portfela' jak ja. Starałem się wykorzystać okazję jaką był konkurs do wypróbowania nowych sygnałów wejścia w transakcje na tylu różnych instrumentach na ilu mogłem.

Odpowiedź 3 jeżeli chodzi o ewentualne kolejne edycje konkursowe, to pewnie strategia nie zmieni się zbyt bardzo, natomiast być może będą próbował część trafionych transakcji zabezpieczać SL i sprawdzać, czy da się z nich wyciągnąć większe zyski. Myślę, że w tej kategorii bardzo dobrze

wypadł Speculator-LT, bo wielkość jego pozycji ze względu na niski lewar była bardzo ograniczona, nie przeprowadził najwięcej transakcji, a mimo to osiągną niesamowity wynik, co mogłoby sugerować, że osiągał największe zyski w przeliczeniu na wielkość transakcji. Natomiast pokonkursowe przemyślenia dotyczą przeanalizowania tego co zrobiło się w trakcie konkursu i w jakim stopniu uda się to przenieść na 'live trejding' oraz z jakim powodzeniem.

Statystyki Inwestorów

Najpopularniejsze instrumenty:

- Dax

- BTC/USD

- GBP/CHF

- GBP/NZD

- CAD/CHF

- USD/JPY

Średni zysk uczestników: 121%

Średnia ilość transakcji na uczestnika: 89

Wszystkie transakcje w trakcie konkursu: 1427

Największa zyskowna pozycja:  Sell na instrumencie DAX (pozycja o wielkości 50 lotów)

Największa stratna pozycja: Buy GBPJPY 20 lotów

Średni czas trwania transakcji: 41 godzin

Najwięcej transakcji: Agata  333


Piotr Kowalczyk

Pasjonat rynku kryptowalut i aktywny miner. Ekspert w dziedzinie automatycznych systemów handlowych (EA) oraz piramidowania na rynku walutowym. Od 2006 r. aktywny inwestor.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk