Po stronie podażowej do najistotniejszych czynników kształtujących ceny należą:
Wskaźnik koniunktury budownictwa mieszkaniowego ogółem (różnica liczby mieszkań rozpoczętych i oddanych do użytku w ostatnich 4. kwartałach, czyli projekty mieszkaniowe w toku) w 1q22 sygnalizuje schłodzenie rynku – liczba mieszkań w toku budowy jest mniejsza niż kwartał temu (z uwagi na mniej mieszkań rozpoczynanych w ostatnich kwartałach). Liczba pozwoleń na budowę utrzymywała się na wysokim poziomie, nieznacznie (-1,8%) niższym q/q (Wykres 19).
Zmiany w wolumenie rozpoczynanych mieszkań są różne zależnie od lokalizacji. Analiza struktury rozpoczynanych mieszkań deweloperskich pokazuje rosnącą aktywność w powiatach ziemskich (Wykres 20). W okresie styczeń-kwiecień w ostatnich trzech latach udział mieszkań rozpoczynanych w powiatach ziemskich wzrósł do 44,8% (o 6,7pp), w 6 największych aglomeracjach utrzymał się na zbliżonym poziomie 33-34%, natomiast wyraźnie zmalał w pozostałych miastach na prawach powiatu – z 28,8% do 21,2%
Przyczynami takiej sytuacji są m.in. ograniczona dostępność terenów budowlanych w dużych miastach w rozsądnej cenie oraz względnie tańsze mieszkania w strefie podmiejskiej czy mniejszych miejscowościach. W pewnej mierze jest to też to efekt zmiany preferencji konsumenckich - wzrost zainteresowania zamieszkaniem w miejscowościach o mniejszej gęstości zaludnienia, dużej ilości zieleni, czystym powietrzu. Przesłanką takich decyzji jest też poprawa infrastruktury komunikacyjnej, która skraca czas dojazdu do pracy czy szkoły. Obserwowany w okresie styczeń-kwiecień 2022 spadek liczby rozpoczynanych projektów mieszkaniowych w najmniejszym stopniu dotyczy powiatów ziemskich (-5,6% r/r); w 6 aglomeracjach liczba rozpoczynanych projektów zmalała o 23,9%, natomiast najbardziej (-42,6% r/r) zmalała w pozostałych miastach na prawach powiatu.
***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Rynek Mieszkaniowy 2q22/Analizy Nieruchomości”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk: