• Odbierz prezent
Najgorsze już za nami? Co przyniesie rok królika dla rynków? [Dziennik Ekonomiczny, 23 stycznia]
fot. Materiał własny

Apetyt na ryzyko nieco odżył w piątek, przynosząc nienajgorsze zakończenie trudnego tygodnia, kiedy nastroje były psute przez obawy przed nadchodzącą recesją, a jednocześnie dalszymi podwyżkami stóp procentowych. Zyskiwały m.in. spółki technologiczne, które w ostatnim czasie zapowiadały masowe zwolnienia – wydaje się, że inwestorzy zaczęli wierzyć, że branża najgorsze ma już za sobą. W Europie nastrój na giełdach był wspierany przez kolejne oznaki dezinflacji oraz spadek obaw związanych z kryzysem energetycznym.

Piątkowe ruchy na rynku akcji nastąpiły po tym, jak przedstawicielki banków centralnych po dwóch stronach Atlantyku (Ch.Lagarde i L.Brainard) zadeklarowały utrzymanie kursu w kwestii podwyżek stóp procentowych. Wzrost rentowności na rynkach bazowych był kontynuowany, a kurs EURUSD wzrósł nieznacznie, w okolice 1,0850. Kurs EURPLN obniżył się w okolice 4,70, a rentowności krajowych obligacji podążały za globalnym trendem i wzrosły o kilka pb wzdłuż całej krzywej dochodowości.

Co przyniesie rok królika dla rynków? [Dziennik Ekonomiczny] - 1

 

Aktywność rynków azjatyckich w tym tygodniu będzie nieco niższa ze względu na chiński nowy rok (obchodzony przez cały tydzień). Istotne z punktu widzenia inwestorów będą nie tyle bieżące dane, co tempo wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, które może znacznie przyspieszyć wskutek wzrostu mobilności ludności w tym okresie. W negatywnym scenariuszu kolejna fala pandemii mogłaby ograniczyć dostępność pracowników, wzmacniając rynkowe obawy o problemy z zaopatrzeniem globalnej gospodarki (nawet jeśli miałyby one być przejściowe).

Co przyniesie rok królika dla rynków? [Dziennik Ekonomiczny] - 2

 

Spośród danych w tym tygodniu najwięcej uwagi przyciągnie wstępna ocena styczniowej aktywności sektora przemysłowego i usługowego w strefie euro i w USA. Konsensus spodziewa się odczytów PMI (wt.) poniżej progu neutralnego 50 pkt., ale ich prawdopodobne wzrosty świadczyć będą o wyhamowaniu negatywnych trendów.

Co przyniesie rok królika dla rynków? [Dziennik Ekonomiczny] - 3

 

W USA zostanie opublikowany pierwszy szacunek PKB w 4q22 (czw.). Konsensus spodziewa się utrzymania solidnego tempa wzrostu na poziomie 2,5% q/q saar. Ostatnie dane z przemysłu i handlu sugerują jednak możliwość negatywnej niespodzianki. To sprzyjałoby narracji o zbliżającym się końcu zacieśnienia monetarnego Fed. W tym kontekście istotna będzie także publikacja inflacji bazowej PCE za grudzień (pt.), która wg konsensusu będzie hamować. Taka kombinacja danych, podnosząc prawdopodobieństwo „miękkiego lądowania”, mogłaby być dodatkowym paliwem dla rynków.

 

Wystąpienia Ch.Lagarde zaplanowane na dziś i piątek przyciągną zapewne dużo uwagi po jastrzębiej szarży szefowej EBC w Davos.

Co przyniesie rok królika dla rynków? [Dziennik Ekonomiczny] - 4

 

Posiedzenie MNB nie przyniesie wg nas zmian w węgierskiej polityce pieniężnej. MNB na razie obserwuje skutki wcześniejszego silnego dostosowania stóp procentowych (główna stopa 13%, a efektywna 18%), a także zmian w polityce gospodarczej rządu (m.in. uwolnienie cen paliw).

 

Ten tydzień przyniesie wiele krajowych danych. Dziś zacznie się od mocnego akcentu w postaci danych z przemysłu, budownictwa i handlu za grudzień. Pozwolą one doprecyzować szacunek wzrostu PKB w 4q22. Ponadto pozwolą na weryfikację tez m.in. o tym, czy eksport jest nadal kołem zamachowym gospodarki, a konsument pozostaje pod inflacyjną presją. Zagadkowe będą dane z sektora budowlanego, który mierzy się z wewnętrznie sprzecznymi trendami – mocnym hamowaniem sektora mieszkaniowego i solidnym popytem na prace inżynierii lądowej. Krajowa inflacja PPI za grudzień raczej nie pozostawi wątpliwości, że na horyzoncie jest dezinflacja. Wtorkowe dane o podaży pieniądza M3 i statystykach sektora bankowego zapewne także potwierdzą dezinflacyjny obraz. Środowy odczyt stopy bezrobocia za grudzień nie zrobi wrażenia na rynkach, ale będzie ciekawy z punktu widzenia weryfikacji tezy o braku istotnego wzrostu bezrobocia w obecnym epizodzie pogorszenia koniunktury.

 

Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Co przyniesie rok królika dla rynków? [Dziennik Ekonomiczny] - 5


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk