• Odbierz prezent
Najciekawsze waluty na świecie – nie tylko te egzotyczne
fot. freepik.com

Oficjalnie uznaje się, że na świecie jest 180 walut. Choć tak naprawdę, tych, które posiadają jakąś wartość, istnieje znacznie więcej. Dziś, przyjrzymy się kilku z nich, nie tylko tym egzotycznym.

 

Dolar australijski – AUD

Został wprowadzony w 1966 roku zastępując funta australijskiego. Banknoty AUD są jednymi z najbardziej nowoczesnych pieniędzy na świecie. Jednocześnie są najtrudniejsze do podrobienia. Zamiast podkładu papierowego produkowane są na polimerze, przez co nazywa się je plastikowymi pieniędzmi. Australia jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła do obiegu właśnie takie pieniądze. Umieszczone są na nich wizerunki ważnych postaci z historii kraju. Dolar australijski to jedna z najważniejszych walut świat i jedna z „najczęściej granych” jednostek na rynku Forex (zaraz po: dolarze amerykańskim, euro, jenie japońskim i funcie szterlingu).

 

Dolar singapurski – SGD

To oficjalna waluta Singapuru. Ma niemal trzykrotnie wyższą wartość nabywczą niż PLN, a w 2019 roku była na 12. miejscu wśród najczęściej obracanych walut świata. Część banknotów występujących w obiegu wykonana jest jeszcze z papieru, natomiast już nowe pieniądze produkuje się z polimeru. Co ciekawe, na awersie wszystkich banknotów występuje ta sama podobizna. Jest to wizerunek pierwszego prezydenta Singapuru, Encika Yusofa bin Ishaka.

 

Dolar hongkoński – HKD

Dzieje HKD są dość zawiłe. W XIX wieku nie było jeszcze w Hongkongu lokalnej waluty, następnie przez okres okupacji w obiegu pozostawały jeny japońskie, a dopiero w 1972 roku dolar hongkoński został zrównany do poziomu dolara amerykańskiego.

Obecnie, HKD zajmuje 9. miejsce wśród najczęściej handlowanych walut świata. Warto wspomnieć, że pieniądze w Hongkongu składają się zarówno z banknotów jak i monet-dolarów. Dlatego nominał 10 HKD jest spotykany w użytku zarówno jako moneta, jak i banknot.

 

Rupia malediwska – MVR

To aktualnie obowiązująca waluta Malediwów. Sięga swoich początków przełomu XVII i XVIII wieku. Wcześniej za oficjalny środek płatniczy uznawano... muszle! Jednak pierwsze banknoty wyemitowano dopiero w 1947 roku. Awersy wszystkich malediwskich banknotów zdobi ilustracja palmy kokosowej. Grafiki ukazane na rewersach nawiązują do panujących na Malediwach obyczajów, tradycji oraz charakterystycznych budowli. Każdy z banknotów ma inny, bardzo barwny kolor. Dla turystów istotny jest fakt, że MVR mogą kupić tylko i wyłączanie po przybyciu na wyspę i to za dolary amerykańskie. Na miejscu mogą też płacić w USD.

TOPkantor.pl


TOPkantor.pl

Serwis TOPkantor.pl to kolejny projekt SUPER GRUPA PL Sp. z o.o. – operatora kilku serwisów wymiany walut, m.in. jednego z pierwszych i największych kantorów internetowych topFX.pl. W serwisie TOPkantor.pl zebraliśmy wszystkie nasze dotychczasowe doświadczenia w zakresie internetowej wymiany walut i wpisaliśmy je w rynkowe trendy elektronicznych transakcji walutowych. Dzięki temu TOPkantor.pl łączy funkcjonalność społecznościowej platformy wymiany walut z bardzo niską prowizją oraz kantoru internetowego z nowatorską wymianą walut z kursem średnim.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk