• Sklep
  • Odbierz prezent
Bitcoin Cash hard fork

Już we wtorek 15 maja, Bitcoin Cash (BCH) przejdzie kilka zmian, z których najistotniejszą będzie zwiększenie rozmiaru bloku z 8MB aż do 32MB. Oto garść informacji przydatnych zarówno posiadaczom BCH, jak i operatorom pełnych węzłów (full node).

 

Zaplanowane na wtorek czterokrotne rozszerzenie bloku będzie zarazem największym w historii walut cyfrowych. Ale to nie wszystko, ponieważ zespół developerów dodał również „Satoshi OP_Codes” oraz zwiększył domyślny data-carrier-size protokołu do 220 bajtów. Powyższe zmiany dotyczą przede wszystkim full node'ów i przeciętny użytkownik nie musi czynić w związku z tym żadnych szczególnych przygotowań.

Wtorkowy hard fork zostanie wprowadzony w analogiczny sposób do forka z 1 sierpnia 2017 r. (kiedy BCH oddzielił się od BTC) oraz z listopada 2017 r. (wprowadzającego nowy algorytm regulacji trudności- DAA). Jego aktywacja nie będzie oparta na wysokości bloku, lecz na metodzie „Median Time Past”. Oznacza to, że zmiany wejdą w życie, gdy mediana z timestamp'ów 11 ostatnich bloków będzie równa lub wyższa, niż timestamp bloku 1526400000 (wtorek 15 maja 16:00:00 UTC, 2018). Wówczas kolejny blok powstanie już wedle nowych zasad.

 

Operatorzy pełnych węzłów i minerzy muszą zaktualizować używane przez siebie oprogramowanie jeszcze przed nastąpieniem forka, jeśli chcą utrzymać dostęp do sieci podczas i po wprowadzeniu zmian. Użytkownicy Bitcoin ABC mogą pobrać najnowszą wersję 0.17.1, pozostałe popularne platformy jak Bitcoin Unlimited czy XT również oferują już update przystosowany do większych bloków. 

Będąc natomiast przeciętnym posiadaczem Bitcoin Cash warto sprawdzić, czy używany aktualnie portfel lub giełda są dostosowane do nadchodzących zmian. Jeśli usługodawca nie wysyła żadnych powiadomień, na ogół można założyć, że jest właściwie przygotowany na hard fork. Lepiej jednak dodatkowo upewnić się na jego stronie internetowej.

Wtorkowy fork, rozszerzający bloki do 32MB i dodający kilka innych ciekawych zmian, będzie swoistym kamieniem milowym dla Bitcoin Cash. Poprzedni, zakończony sukcesem, miał miejsce w listopadzie zeszłego roku i wprowadził algorytm DAA, który okazał się niezwykle skuteczny. Obecna, zwiększająca czterokrotnie rozmiar bloków, aktualizacja ma szansę stać się przełomem dla procesu modyfikacji blockchain metodą konsensusu proof of work.

 

Źródło: news.bitcoin.com

Tłumaczenie: Michał Sikora


FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk