Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.
Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym w nadchodzącym tygodniu będzie środowa decyzja Komitetu Otwartego Rynku, na którym poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych w USA. Sama decyzja FOMC raczej nie skupia na sobie aż tak dużej uwagi rynku - obecnie bowiem ponad 95% uczestników rynku zakłada, że oprocentowanie Fed pozostanie bez zmian, czyli przedział stopy funduszy rezerwy federalnej pozostanie na poziomie 5,25-5,50 proc.
Wciąż jednak nie ma pewności w kwestii tego czy FOMC pozostawi stopy bez zmian na dwóch ostatnich tegorocznych posiedzeniach - 1 listopada oraz 13 grudnia. Wraz z wrześniową decyzją Komitetu poznamy też projekcje makroekonomiczne członków FOMC, które mogą dać pewne wskazówki w tym zakresie. O godz. 20:30 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Fed Jerome Powella, która będzie uważnie śledzona przez rynek. Szczególnie w obliczu ostatnich wyższych od oczekiwań odczytów zarówno inflacji konsumenckiej, jak i producentów. Ciężar oczekiwań rynku przeniósł się z wcześniejszych „kiedy pierwsze obniżki stóp” na „czy to na pewno koniec podwyżek”. Wystąpieniu Powella może towarzyszyć bardzo wysoka zmienność na parach walutowych z dolarem.
NBP opublikuje dane na temat sierpniowego wskaźnika cen konsumpcyjnych bez uwzględnienia żywności i energii. Po sierpniowym odczycie inflacji CPI na poziomie 10,1 proc. w skali roku, analitycy spodziewają się odczytu inflacji bazowej na poziomie równych 10 proc. r/r. Dla porównania, w lipcu inflacja bazowa wyniosła 10,6 proc. w skali roku.
GUS opublikuje w środę pełen pakiet sierpniowych danych z polskiego przemysłu i rynku pracy. Poznamy dane na temat przeciętnego wynagrodzenia oraz poziomu zatrudnienia. Opublikowane zostaną również dane na temat produkcji przemysłowej oraz cen produkcji sprzedanej przemysłu, czyli inflacji producentów.
Zarząd Norges Banku (bank centralny Norwegii) podejmie decyzję w sprawie oprocentowania korony norweskiej (NOK). Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce na sierpniowym posiedzeniu zarządu Norges Banku. Wówczas główna stopa procentowa wzrosła o 25 punktów bazowych (z 3,75 proc. do 4 proc.). Na wrześniowym posiedzeniu analitycy biorą pod uwagę kolejna podwyżkę stóp procentowych o 25 pb., która będzie trzynastą w tym cyklu zacieśniania monetarnego.