• Odbierz prezent
Nadchodzą mocne wahania kursów walut! Kurs dolara (USD), korony norweskiej (NOK) i polskiego złotego (PLN) będzie reagować na te wydarzenia
fot. freepik.com

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych. 

 

Na skróty:

  • W nadchodzącym tygodniu kluczowe będzie środowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku, na którym FOMC niemal na pewno nie podniesie stóp procentowych. Kluczowe będą jednak projekcje makroekonomiczne i słowa Jerome Powella na konferencji
  • W środę poznamy również dane z przemysłu i rynku pracy w Polsce
  • W czwartek Bank Norwegii podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG

 

Decyzja w sprawie stóp procentowych w USA i konferencja prezesa Fed Jerome Powella (środa 20 września, godz. 20:00)

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym w nadchodzącym tygodniu będzie środowa decyzja Komitetu Otwartego Rynku, na którym poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych w USA. Sama decyzja FOMC raczej nie skupia na sobie aż tak dużej uwagi rynku - obecnie bowiem ponad 95% uczestników rynku zakłada, że oprocentowanie Fed pozostanie bez zmian, czyli przedział stopy funduszy rezerwy federalnej pozostanie na poziomie 5,25-5,50 proc.

Wciąż jednak nie ma pewności w kwestii tego czy FOMC pozostawi stopy bez zmian na dwóch ostatnich tegorocznych posiedzeniach - 1 listopada oraz 13 grudnia. Wraz z wrześniową decyzją Komitetu poznamy też projekcje makroekonomiczne członków FOMC, które mogą dać pewne wskazówki w tym zakresie. O godz. 20:30 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Fed Jerome Powella, która będzie uważnie śledzona przez rynek. Szczególnie w obliczu ostatnich wyższych od oczekiwań odczytów zarówno inflacji konsumenckiej, jak i producentów. Ciężar oczekiwań rynku przeniósł się z wcześniejszych „kiedy pierwsze obniżki stóp” na „czy to na pewno koniec podwyżek”. Wystąpieniu Powella może towarzyszyć bardzo wysoka zmienność na parach walutowych z dolarem.

Zobacz także: Inflacja w Stanach Zjednocznych pokonana? Uznany ekonomista prezentuje zaskakujący wykres

 

Inflacja bazowa w Polsce, dane za sierpień (poniedziałek 18 września, godz. 14:00)

NBP opublikuje dane na temat sierpniowego wskaźnika cen konsumpcyjnych bez uwzględnienia żywności i energii. Po sierpniowym odczycie inflacji CPI na poziomie 10,1 proc. w skali roku, analitycy spodziewają się odczytu inflacji bazowej na poziomie równych 10 proc. r/r. Dla porównania, w lipcu inflacja bazowa wyniosła 10,6 proc. w skali roku.

Zobacz także: Kontrowersyjna decyzja RPP nabiera sensu. Był ważniejszy powód dla gwałtownej obniżki stóp niż wybory!

 

Dane z przemysłu i rynku pracy w Polsce za sierpień (środa 20 września, godz. 10:00)

GUS opublikuje w środę pełen pakiet sierpniowych danych z polskiego przemysłu i rynku pracy. Poznamy dane na temat przeciętnego wynagrodzenia oraz poziomu zatrudnienia. Opublikowane zostaną również dane na temat produkcji przemysłowej oraz cen produkcji sprzedanej przemysłu, czyli inflacji producentów.

 

Decyzja w sprawie stóp procentowych w Norwegii (czwartek 21 września, godz. 10:00)

Zarząd Norges Banku (bank centralny Norwegii) podejmie decyzję w sprawie oprocentowania korony norweskiej (NOK). Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce na sierpniowym posiedzeniu zarządu Norges Banku. Wówczas główna stopa procentowa wzrosła o 25 punktów bazowych (z 3,75 proc. do 4 proc.). Na wrześniowym posiedzeniu analitycy biorą pod uwagę kolejna podwyżkę stóp procentowych o 25 pb., która będzie trzynastą w tym cyklu zacieśniania monetarnego.

Zobacz także: Nadchodzą mocne wahania kursów walut! Kurs dolara, korony norweskiej i polskiego złotego będzie reagować na te wydarzenia

Notowania: USDNOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDNOK/

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk