• Odbierz prezent
Na wykresie euro do dolara (EUR/USD) groźba utworzenia podwójnego szczytu - analiza eksperta
fot. freepik.com

Komentarz z serii: "Piotr Kuczyński dla iWealth"

Na Wall Street indeks NASDAQ kontynuował hossę. Pierwsze wsparcie na 14.715 pkt., a oporu nie ma. Na indeksie S&P 500 też kontynuował hossę - wsparcie jest na 4.367 pkt., a oporu nie ma. Na indeksie DJIA trwa korekta. Mocniejsze wsparcie na 34.790 pkt. Opór na 35.631 pkt.

Na indeksie XETRA DAX

skończył się trend boczny i kontynuowana jest hossa. Wsparcie jest na 15.422 pkt., a oporu nie ma (ustanowiony był szczyt wszech czasów) Na rynku 10. letnich obligacji USA korekta zamieniła się w gwałtowny spadek. Na wykresie pojawiła się gwiazda poranna, która często zmienia trend na wzrostowy, ale została z impetem zanegowana. Trwa trend spadkowy. Wsparcie jest na 1,2250%, a opór na 1,3740%.

Na rynku ropy

cena baryłki WTI utworzyła podwójny szczyt i pokonała dolne ograniczenie kanału trendu wzrostowego dając sygnał sprzedaży. Wsparcie z maja 2021 się obroniło, ale bardzo mocna korekta sytuacji e zmieniła. Wsparcie jest w okolicach 61,80 USD, a opór na 69,70 USD.

Na rynku złota

formacja złotego krzyża, czyli przecięcie od dołu średniej 100. sesyjnej przez 50. sesyjną, co jest długoterminowym sygnałem kupna tak jak zapowiadałem nie sprawdziła się. Teraz pojawił się krzyż śmierci. Trwa duża korekta po utworzeniu podwójnego szczytu. Opór jest na 1.810 USD – na średniej 100. sesyjnej, a wsparcie w okolicach 1.775 USD.

Na rynku miedzi

cena przełamała linię trendu wzrostowego dając sygnał sprzedaży. Kontrakty na miedź mają opór na poziomie 443 centów/funt, a wsparcie na 395 centów/funt. Można tutaj wspomnieć o prognozie Golda Sachs, który oczekuje, że w ciągu 12. miesięcy miedź zdrożeje o około 20%.

Cena srebra naśladowała cenę złota,

ale srebro jest od złota słabsze. Nadal obowiązuje długoterminowy trend boczny. Wsparcie jest w okolicach 21,90 USD, a opór w okolicach 25,70 USD.

Na rynku walutowym

na wykresie kursu EUR/USD pojawiła się groźba utworzenia podwójnego szczytu. Pojawił się nawet taki sygnał, bo wsparcie na 1.1706 USD na chwilę zostało pokonane, ale kurs szybko nad nie wrócił. Jeśli to wsparcie definitywnie zostanie pokonane to da sygnał spadku przynajmniej do 1,1100 USD. Opór jest na poziomie 1,1893 USD. W Polsce na rynku walutowym złoty ugrzązł w długoterminowej stabilizacji, ale jest relatywnie słaby. W ostatnim tygodniu kursy zaczęły spadać pod wpływem wzrostu EUR/USD. Na EUR/PLN pierwsze wsparcie jest na 4,5350 PLN. Pierwszy opór na 4.6000 PLN. Mocny jest trend spadkowy na USD/PLN (od marca 2020 roku), ale teraz trwa korekta. Wsparcie na 3,8680 PLN, a opór na 3,9800 PLN. Na CHF/PLN widać obowiązujący od marca 2020 roku trend boczny 4,05-4,35 PLN. Wyłamanie pokaże kierunek na dłużej. Wsparcie na 4,2150 PLN. Pierwszy opór na 4.2900 PLN.

Na GPW indeks WIG20

wybił się z trwającego od końca maja roku kanału trendu bocznego 2.200 – 2.295 pkt. generując sygnał kupna. Pierwsze wsparcie jest w okolicy 2.295 pkt. Opór w okolicach 2.353 pkt., czyli na poziomie sprzed dwóch lat. mWIG40 zanegował formację RGR, co zgodnie z zasadami analizy technicznej jest sygnałem kupna. sWIG80 zdaje się kończyć korektę.

Dane makro z mijającego tygodnia - zagranica

Na początku tygodnia publikowane były wstępne (dla sierpnia) odczyty indeksów PMI dla sektora usług i przemysłowego w poszczególnych krajach Eurolandu i w USA. W Eurolandzie odczyty były generalnie słabsze od tych z poprzedniego miesiąca i od oczekiwań w sektorze przemysłowym i nieco jedynie słabsze od lipca i w przybliżeniu zgodne z oczekiwaniami w sektorze usług.

W USA odczyty były dużo słabsze od oczekiwań,

a szczególnie słaby był w sektorze usług. Indeks PMI będący kumulacją sektorów usług i przemysłowego spadł w sierpniu z 59,9 do 55,4 pkt., czyli do ośmiomiesięcznego minimum. Indeks spadał w każdym miesiącu od momentu, kiedy w maju tego roku ustanowił rekord (68,7 pkt.). Jak widać było na rynkach takie dane nie zaszkodziły obozowi byków.

W środę niemiecki indeks instytutu Ifo

opublikował swój bardzo obserwowany sierpniowy indeks klimatu gospodarczego. Dowiedzieliśmy się, że indeks spadł z poziomu 100,7 pkt. na 99,4 pkt. (oczekiwano 100,4 pkt.). W USA dowiedzieliśmy się, że zamówienia na dobra trwałego użytku w lipcu spadły o 0,1% m/m (oczekiwano spadku o 0,3%).

W czwartek w USA zobaczyliśmy weryfikację danych o PKB

– annualizowany wzrost wyniósł 6,6% (oczekiwano 6,7%). Pojawił się też raport o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych złożonych w ostatnim tygodniu – złożono 353 tys. wniosków (oczekiwano 350 tys.). Dane nie miały wielkiego wpływu na zachowanie rynków.

Czytaj więcej!

 


iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk