Advertisement
  • Odbierz prezent
Na wartości zyskują akcje spółek należących do tzw. starej gospodarki. Carnival i Royal Caribbean zyskują ponad 5%

Poniedziałkowa sesja podobnie, jak piątkowa nie przyniosła większych zmian w indeksach na Wall Street. Na wartości zyskiwały akcje spółek należących do tzw. starej gospodarki. Dla przykładu armatorzy Carnival i Royal Caribbean zyskiwały ponad 5%.

Podobnej wielkości wzrosty zanotowały akcje przewoźników samolotowych American, United oraz Delta Airlines. Wzrost indeksów kontrastuje z falą protestów i niezadowolenia amerykańskiego społeczeństwa, oburzonego przesadną agresją policji podczas aresztowania czarnoskórego G. Floyda, które zakończyło się śmiercią. Niepokój budzą również komunikaty ze strony Pekinu. Chińscy urzędnicy nakazały państwowym firmom rolnym powstrzymanie się od zakupów niektórych produktów rolnych z USA, co może postawić pod znak zapytania realizację wstępnej umowy handlowej. Zdecydowanie większymi wzrostami mogą pochwalić się europejskie indeksy, które zyskały od 0,9 do 1,5% po publikacji przez niektóre europejskie gospodarki lepszych od oczekiwań majowych odczytów wskaźnika PMI dla przemysłu. Dzisiaj poznamy wartość tego wskaźnika dla Niemiec oraz Strefy Euro.

Na polskim parkiecie początek tygodnia był szczególnie udany dla średnich spółek. Indeks sWIG40 zakończył notowania zyskując 2,3%. Natomiast wśród indeksów sektorowych WIG Energia zyskał 5,6%, kończąc zarazem notowania najwyżej od lutego. Wśród spółek z indeksu WIG20 najmocniej wzrosły akcje PGE (+9,2%) oraz Tauronu (+4,5%). Wynika to prawdopodobnie ze zmiany postrzegania przez inwestorów sektora energetycznego po tym, jak zapowiedziano odejście od bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka. Ta decyzja w połączeniu z możliwością pozyskania unijnych pieniędzy na zielony ład oraz dokonaniu przez niektóre spółki eneretyczne odpisów aktywów związanych z „brudną energią” może pozytywnie przełożyć się na perspektywy zysków w przyszłości. W przypadku rynku szerokiego w górę o 3,5% poszły akcje Ten Sqare Games po podaniu wzrostu obrotów za maj ze sprzedaży gry „Fisching Clash”. I tu rodzi się pytanie, czy w obliczu spadku w maju liczby pobrań gry ze sklepów Goggle Play i Apple Store uda się spółce utrzymać przychody na tym poziomie w czerwcu? Dodatkowo na dzisiejszej sesji pod presją ponownie może znaleźć się sektor bankowy po podaniu przez Pekao, PKO BP oraz Santader Bank szacunkowe wpływy na zysk netto ostatniej obniżki stóp procentowych.

WIG w układzie dziennym

Na wartości zyskują akcje spółek należących do tzw. starej gospodarki. Carnival i Royal Caribbean zyskują ponad 5% - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk