• Odbierz prezent
Na wartości tracą spółki, które były beneficjentami wprowadzonych stanów wyjątkowych

Na wczorajszej sesji pierwszy raz od wprowadzenia ograniczeń w amerykańskiej gospodarce indeks DJIA zakończył notowania powyżej 25 tys. punktów. Warto przy tym zauważyć, że pomimo długiego weekendu (w poniedziałek amerykańska giełda była zamknięta z powodu obchodzenia święta Dnia Pamięci) i rosnących napięć na linii USA-Chiny indeks DJIA obrazujący kondycję tzw. starej gospodarki nie tracił w tym tygodniu na wartości.

Na wczorajszej sesji widoczny był również przepływ kapitałów z szeroko rozumianego sektora IT do innych gałęzi gospodarki. Na wartości traciły spółki, które były beneficjentem wprowadzonych stanów wyjątkowych, dla przykładu akcje NVidi traciły ok. 5%, AMD, Amazon czy Paypal ok. 3%. Natomiast na wartości zyskały akcje spółek z sektora bankowego oraz przemysłowego. Wzrostom nie oparły się również akcje Boeinga, który zapowiedział dobrowolne zwolnienie 2,5 tys. pracowników oraz wznowienie produkcji samolotów klasy 737 MAX. Spółka oczekuje, że urząd lotnictwa cywilnego zaakceptuje wprowadzone do tych modeli zmiany, co w efekcie przełoży się na powrót tych maszyn do eksploatacji. Pozytywne nastroje przelały się również na europejskie parkiety, które mimo różnicy zdań między państwami odnośnie formy pakietu pomocowego zyskiwały od 0,7 do 1,8% Jeżeli chodzi o dane makro to dzisiaj poznamy liczbę nowych zasiłków dla bezrobotnych w USA oraz nastroje europejskich konsumentów i producentów.

Przepływ kapitału zagranicznego był również widoczny na polskiej giełdzie, gdzie w trakcie sesji indeks WIG20 zyskiwał ok. 3% a obroty na całym parkiecie wyniosły prawie 2 mld zł. Niestety do końca dnia nie udało się tych wzrostów utrzymać i jedynie mWIG40 zakończył notowania na plusie. Warto zauważyć, że dużymi wzrostami zakończyły notowania akcji mBanku (+11,7%) oraz Pekao (+3,7%), przy czym ten ostatni miał największe obroty wśród spółek z indeksu WIG20. Wzrostom PGE pomogły zgodne z oczekiwaniami wyniki za IQ`20 roku. Pytanie tylko jak mocny wpływ na wynik grupy będą miały zapowiedziane przez prezesa P. Strączyńskiego prognozy spadków EBITDA poszczególnych segmentów. Wzrostową sesję zaliczyły również notowania Enei, której oczyszczona m.in. przez rozwiązanie w kwocie 129 mln rezerw EBITDA wzrosła ok. 60% r/r. Natomiast pod presją może znaleźć się kurs Ciechu, którego znormalizowana EBITDA w pierwszym kwartale tego roku wyniosła 142,1 mln zł- niższa o ok. 11% od konsensusu na poziomie 159,3 mln zł. Natomiast dzisiaj rano PKO BP podało, że zysk grupy w IQ`20 roku wyniósł 503 mln zł wobec konsensusu 531 mln zł. Również dzisiaj uwaga inwestorów będzie skupiona wokół wyników finansowych publikowanych m.in. przez CD Projekt, Assecopol oraz Energę. W przypadku danych makro dzisiaj poznamy decyzję RPP ws. stóp procentowych.

WIG w układzie dziennym

Na wartości tracą spółki, które były beneficjentami wprowadzonych stanów wyjątkowych - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk