• Odbierz prezent
Na rynkach poprawa sentymentu po komentarzach Kudlowa

Kontrakty na europejskie i amerykańskie indeksy rosną. Na rynkach widoczna jest poprawa sentymentu po komentarzach Larry'ego Kudlowa - podają maklerzy. Kontrakty na Euro Stoxx 50 zwyżkują o 0,506 proc., na FTSE 100 - w górę o 0,441 proc., na CAC 40 - rosną o 0,664 proc., a na DAX - na plusie o 0,614 proc.

 

Kontrakty na indeksy w USA rosną obecnie po 0,3-0,4 proc.

Prezydent USA Donald Trump podczas rozpoczynającego się w piątek szczytu G20 w Buenos Aires ma spotkać się w sobotę na roboczym obiedzie z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Będzie to pierwsze spotkanie obu przywódców od czasu, gdy USA i Chiny nałożyły na siebie cła importowe.

Doradca Białego Domu ds. ekonomicznych Larry Kudlow poinformował we wtorek, że prezydent Trump uważa, iż istnieje "duża szansa" na osiągnięcie umowy handlowej z Chinami.

"Prezydent uważa, że istnieje duża szansa na osiągnięcie porozumienia i jest otwarty na tę możliwość" - powiedział Kudlow i dodał, że może to nastąpić pod pewnymi warunkami - chodzi m.in. o ochronę własności intelektualnej oraz zniesienie barier taryfowych i pozataryfowych.

Jeszcze w poniedziałek prezydent Trump zapowiadał, że prawdopodobnie pójdzie naprzód ze swoim planem podwyższenia ceł na chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów - do 25 proc. z 10 proc.

W wywiadzie dla "The Wall Street Journal" Trump powiedział, że jest gotów też do nałożenia ceł na dodatkową partię chińskich produktów - o wartości 267 miliardów dolarów, jeśli nie uda się zawrzeć porozumienia z Xi podczas spotkania w Argentynie.

Potwierdził to Larry Kudlow, który powiedział, że prezydent Trump ma nadzieję na przełom w rozmowach z Xi, ale jest gotów nałożyć więcej taryf na Chiny, jeśli nadchodzące spotkanie nie przyniesie postępów.

"Inwestorzy mają nadzieję, że będzie postęp w rozmowach USA-Chiny i że cła na chiński import mogą zostać wycofane" - mówi Mitsushige Akino, prezes Ichiyoshi Asset Management Co.

"Ale do czasu aż nie zobaczymy faktycznego wyniku to wielu inwestorów może być w trybie +wait-and-see+" - dodaje.

W środę gracze rynkowi będą czekać na wystąpienie prezesa Fed Jerrome'a Powella w Klubie Ekonomicznym w Nowym Jorku - godz. 18.00.

Wcześniej inwestorzy poznają m.in. dane o PKB USA w III kw., informacje o zapasach hurtowych w X i o sprzedaży nowych domów w USA w X.

Bank Anglii opublikuje z kolei analizę dot. Brexitu i stabilności finansowej, a gubernator Banku Anglii Mark Carney wystąpi na konferencji prasowej - o wynikach stress testów.(PAP Biznes)


PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk