• Odbierz prezent
Na kursie dolara USDPLN poziom 3,80 złotego został wyraźnie przebity! Słabe euro. Fed ważniejszy od EBC

Kurs euro zdecydowanie nie może zaliczyć tego tygodnia do udanego, chyba że na plus dla wspólnej waluty można dopisać obronę wsparcia na poziomie 1,11. Jednak już sam fakt dotarcia do niego oznacza sporą presję na euro, nawet w obliczu zachowawczej postawy EBC. W średnim terminie aktualna pozostaje szersza konsolidacja 1,11-1,15.

W czwartek kurs euro do dolara EUR/USD

odbił tylko nieznacznie. EBC stóp nie zmienił, ale w komunikacie powrócono do sformułowania o stopach procentowych na tym samym lub niższym poziomie przynajmniej do połowy 2020 r., a więc jest to sugestia podejmowania działań nawet na najbliższym posiedzeniu. Zresztą, podczas konferencji prasowej M. Draghi wspominał o tym, że jest potrzebna stymulacja polityki monetarnej, jednocześnie jednak nie wskazywał na słabnący wzrost gospodarczy w strefie, a bardziej na stymulację inflacji w średnim okresie, a to już wywołało wzrost eurodolara.

Rynek, chociaż nie w większości, ale

jednak oczekiwał chociaż cięcia stopy depozytowej. Brak takiego ruchu bardziej jednak wpłynął na giełdy niż na eurodolara. Jeśli spojrzeć na ostatnie indeksy PMI to wyłania się obraz bardzo słabej kondycji przemysłu w Niemczech i we Francji, a odczyt z Niemiec potwierdza też niski indeks Ifo. Można więc zakładać, że niedługo EBC nie będzie miał wyboru i będzie musiał luzować politykę pieniężną, a Fed zacznie to robić już w przyszłym tygodniu. I generalnie to właśnie Fed ma dużo większe pole do ruchów na stopach procentowych, a więc w dłuższym terminie to euro może być beneficjentem.

Polski złoty

w tym tygodniu jest słabszy, ale źródło jego słabości nie leży w danych z Polski. Na początku tygodnia powrót tematu Brexitu i ryzyka bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE ciążyły polskiej walucie, a następnie nie tak gołębi jak się spodziewano EBC jeszcze dołożył swoje. W efekcie kurs euro do złotego EUR/PLN zbliża się do poziomu 4,27, który stanowi krótkoterminowy opór. Jego przebicie może oznaczać groźbę wzrostu kursu do 4,30. Z kolei na kursie dolara do złotego USD/PLN został wyraźnie przebity opór na 3,80, aktualnie kurs jest na poziomie 3,83 złotego. W tym ruchu można spodziewać się testu strefy oporu 3,85-3,90, ale raczej bez jej przebicia biorąc pod uwagę przyszłotygodniowe posiedzenie FOMC.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk