• Odbierz prezent
Na kilkuletniej grze wciąż da się zarabiać miliony. CD Projekt publikuje wyniki finansowe za 2019 r.

Najgorętsza i od niedawna najwyżej wyceniana spółka na warszawskim parkiecie, jaką jest CD Projekt, po zakończeniu środowej sesji opublikowała wyniki finansowe za czwarty kwartał zeszłego roku i za cały 2019 r. Okazały się one wyższe od oczekiwań i zauważalnie lepsze niż rok wcześniej, do czego w największej mierze przyczynił się świetny czwarty kwartał. Najwieksza polska spółka gamingowa pokazuje, że potrafi zarabiać nawet na grze, której premiera miała miejsce niemal pięć lat temu, sugerując tym samym, że premiera kolejnej flagowej produkcji, jaką będzie długo oczekiwany Cyberpunk 2077, będzie kolejnym przełomowym momentem w jej historii.

 

Świetny wynik za ostatni kwartał m.in. dzięki Netflixowi

CD Projekt może zaliczyć ostatni kwartał 2019 r. do wyjątkowo udanych - okazał się on najlepszy od ponad trzech lat (IIQ 2016 r.).

Spółka w ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 213,3 mln złotych netto, w porównaniu do 127,3 mln złotych netto rok wcześniej, co jest wynikiem lepszym o 67,6% r/r. W porównaniu do poprzedniego kwartału (IIIQ 2019: 92,87 mln PLN) przychody wzrosły aż o niemal 130%.

Zysk operacyjny (EBIT) wyniósł w czwartym kwartale 103,6 mln złotych i był wyższy aż o ponad 215% niż rok wcześniej (32,8 mln PLN), zaś wynik EBITDA to 116 mln złotych (152% więcej niż rok wcześniej).

Skonsolidowany zysk netto (przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej) wyniósł w czwartym kwartale 108,9 mln złotych, co jest wynikiem o 106,8% wyższym niż rok wcześniej (41,41 mln złotych), a także o 630,7% wyższym niż w trzecim kwartale 2019 r. (14,89 mln złotych). W czwartym kwartale wzrosła również marża netto, której wysokość wyniosła 51% (18,5% wyższa niż rok wcześniej i 35% niż w poprzednim kwartale).

Analitycy niedoszacowali potencjał CD Projektu, prognozując znacznie niższe wyniki, szczególnie w zakresie osiągniętych zysków.

Ostatni kwartał był bardzo intensywny pod względem wydawniczym dla spółki. W tym czasie swoją premierę miała flagowa produkcja spółki Wiedźmin III: Dziki Gon w wersji na mobilne konsole Nintendo Switch, a także karciana gra GWINT w wersji na urządzenia mobilne Apple (iOS).

W pewnej mierze do sukcesu CD Projektu w czwartym kwartale przyczynił się także… Netflix. 20 grudnia największy serwis streamingowy świata wypuścił pierwszy sezon serialu o przygodach Wiedźmina, który okazał się sporym sukcesem wydawniczym. Popularność serialu niewątpliwie wpłynęła na większe zainteresowanie grą CD Projekt - Wiedźmin III. Świadczyć może o tym fakt, że gra po niemal pięciu latach od premiery powróciła na listę bestsellerów na portalu Steam (co zdarza się niezmiernie rzadko), a także pobiła dotychczasowy rekord liczby osób jednocześnie w nią grających. Został on ustanowiony 1 stycznia 2020 r. i wyniósł niecałe 102 tys. graczy. Dla porównania, tuż po premierze gry w maju 2015 r. rekordowa liczba graczy wyniosła 92 tys.

Warto zauważyć, że efekt zwiększonej rozpoznawalności  gry CD Projekt po premierze serialu powinien być dostrzegalny również w wynikach za pierwszy kwartał 2020 r.

 FXMAG akcje na kilkuletniej grze wciąż da się zarabiać miliony. cd projekt publikuje wyniki finansowe za 2019 r. cd projekt sa cdr.pl cd projekt wyniki finansowe wiedźmin cyberpunk netflix 1

Wyniki finansowe CD Projekt za IV kwartał 2019 r. Źródło: PAP Biznes

Czytaj także: Elon Musk rzuci monetę Wiedźminowi? Tesla i CD Projekt mogą rozpocząć współpracę dzięki Netflixowi

Po zeszłorocznej, listopadowej prezentacji Tesli Cybertruck - kanciastego pickupa od kultowego producenta elektrycznych samochodów - pojawiło się wiele medialnych spekulacji na temat potencjalnej współpracy pomiędzy CD Projekt, a Teslą. Zaprezentowany samochód wygląda bowiem jak wyjęty prosto ze świ.. Czytaj
Elon Musk rzuci monetę Wiedźminowi? Tesla i CD Projekt mogą rozpocząć współpracę dzięki Netflixowi

Znacznie lepiej niż rok wcześniej

CD projekt zauważalnie poprawił wyniki finansowe w 2019 r. w porównaniu do poprzedniego roku. Łączne przychody ze sprzedaży netto wyniosły 521,27 mln złotych, w porównaniu do 362,9 mln złotych rok wcześniej, co oznacza wzrost o ponad 43,6%. Na uwagę zasługuje ogromny wzrost przychodów ze sprzedaży usług (głównie promocyjnych) - wyniosły one 38,3 mln złotych, w porównaniu do zaledwie 108 tys. złotych rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł w 2019 r. 180,28 mln złotych, wobec 112,39 mln złotych rok wcześniej (wzrost o ponad 60%), natomiast skonsolidowany zysk netto (przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej) wyniósł 175,31 mln złotych, wobec 109,33 mln złotych rok wcześniej (poprawa wyniku o 60,3%).

CD Projekt na koniec 2019 r. posiadał aktywa o łącznej wartości 1,404 mld złotych, w porównaniu do 1,126 mld złotych rok wcześniej.

O tym, że największa polska spółka gamingowa jest globalnym graczem świadczy fakt, że zaledwie 4,22% jej przychodów ze sprzedaży (15,26 mln złotych) zostało osiągniętych w Polsce, zaś 68,47% (247,44 mln złotych) w Ameryce Północnej, a 14,71% (53,15 mln złotych) w Europie (poza Polską).

Sprzedaż Wiedźmina III (wraz z dodatkami) w 2019 r. wyniosła niecałe 7 mln sztuk, co jest wynikiem najlepszym od momentu premiery w 2015 r. (9,5 mln sprzedanych sztuk), z czego ponad połowa (53%) na komputery PC, zaś 26% na konsolę PlayStation 4.

W zeszłorocznych wynikach CD Projekt sporo zabrakło do historycznie najlepszego 2015 r. (798 mln PLN przychodów, zysk netto 342 mln PLN), jednak wrześniowa premiera kolejnej flagowej gry, jaką jest Cyberpunk 2077, daje bardzo duże perspektywy na historycznie najlepszy wynik w 2020 r., nawet przy założeniu umiarkowanie dobrego odbioru najnowszej produkcji.

FXMAG akcje na kilkuletniej grze wciąż da się zarabiać miliony. cd projekt publikuje wyniki finansowe za 2019 r. cd projekt sa cdr.pl cd projekt wyniki finansowe wiedźmin cyberpunk netflix 2

Sprzedaż Wiedźmina III z podziałem na platformy (w sztukach), źródło: sprawozdanie CDR

FXMAG akcje na kilkuletniej grze wciąż da się zarabiać miliony. cd projekt publikuje wyniki finansowe za 2019 r. cd projekt sa cdr.pl cd projekt wyniki finansowe wiedźmin cyberpunk netflix 3

Wybrane dane finansowe CD Projekt w 2019 i 2018 r. (w tys. PLN), źródło: raport roczny CDR

 

Wyniki finansowe CD Projekt zostały opublikowane już po zakończeniu środowej sesji, stąd też na bezpośrednią reakcję akcjonariuszy trzeba będzie poczekać do jutra. Ze względu na optymistyczne wyniki za czwarty kwartał, zauważalnie wyższe od oczekiwań analityków, można liczyć na otwarcie handlu z luką wzrostową i pozytywne zakończenie czwartkowej sesji dla najwyżej wycenianej polskiej spółki publicznej.

Środowa sesja zakończyła się dla CD Projekt na ponad dwuprocentowym plusie, przy kursie 308,9000 PLN za akcję. Dotychczasowy historyczny szczyt notowań został osiągnięty 17 lutego przy kursie 336 złotych. 

Kapitalizacja spółki wynosi obecnie 29,69 mld złotych, co sprawia że jest ona najwyżej wycenianą na warszawskim parkiecie.

Notowania: CD Projekt SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:CDR/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk