• Odbierz prezent
Na jakie wydarzenia musisz zwrócić uwagę w nadchodzącym tygodniu? Rynki pod znakiem wyborów w USA i nie tylko

Z niewielkim poślizgiem prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń nadchodzących dni. Pomimo rozprzestrzeniania się wirusa na północnej półkuli perspektywa poprawy sytuacji zdrowotno/gospodarczej w średnim terminie dzięki rozpoczętym szczepieniom pozwala inwestorom zachować optymizm i kontynuować zakupy ryzykownych aktywów. Z tego też powodu do danych makro obciążonych wpływem restrykcji podchodzi się z dystansem. W tym tygodniu wyjaśni się, czy prezydent USA Biden będzie mógł realizować politykę mając Senat za sobą czy przeciwko sobie.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Przyszły tydzień: PMI/ISM, wybory do Senatu USA, FOMC, NFP, CPI z Eurolandu/Polski, sprzedaż detaliczna z Eurolandu

USA tydzień zaczyna się od spraw politycznych. We wtorek w stanie Georgia odbędą się wybory uzupełniające na dwa miejsca do Senatu. Aktualnie przewaga Republikanów wynosi 50-48, co oznacza, że wystarczy im zdobycie jednego miejsca na utrzymanie kontroli, podczas gdy Demokraci potrzebują objąć oba miejsca, by doprowadzić do remisu (który rozstrzyga wiceprezydent USA). Wynik ma kluczowe znaczenie dla realizacji polityki fiskalnej, gdyż republikański Senat będzie blokował ekspansję wydatków proponowaną przez Demokratów. Podwójne zwycięstwo Demokratów będzie negatywne dla USD, ale taki wynik nie jest wcale pewny, biorąc pod uwagę zbliżone poparcie dla kandydatów. Wygrana Bidena w wyborach prezydenckich w Georgii nie powinna nic sugerować – część głosów była przeciwko Trumpowi, a nie partii.

Od strony danych ISM dla przemysłu (wt) ma obniżyć się z już i tak wysokich poziomów (~57), co jednak dalej świadczy o solidnej ekspansji w sektorze. Wzrost liczby zachorowań na COVID-19 i związane z tym restrykcje jest ryzykiem, choć jak na razie bez istotnych zaburzeń dla aktywności sektora przemysłowego. Mimo to wirus pogarsza perspektywy ogólnego ożywienia gospodarczego i to powinno znaleźć odbicie w niższym odczycie. Usługi bardziej cierpią przez pandemię i ISM dla tego sektora (czw) powinien spadać mocniej (z 55,9 w listopadzie). Jednak restrykcje w USA są dużo słabsze w porównaniu do Europy i dalej powinniśmy obserwować indeks powyżej bariery 50 pkt.

Raport z rynku pracy (pt) jest trudną do oszacowania wypadkową cięć zatrudnienia w restauracjach i innych punktach usługowych na kontynuowanym wzrostem zatrudnienia w pozostałych sektorach. Rynkowe szacunki zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wahają się od -175 tys. do 200 tys. (mediana 50 tys.). Usunięcie z puli pracujących nisko opłacanych pracowników restauracji powinno (sztucznie) podbić dynamikę wynagrodzeń. Jakkolwiek raport NFP jest istotny, rynek może umniejszać jego znaczenie, szukając przeciwwagi w zatwierdzonym pakiecie fiskalnym i uruchomionym procesie szczepień ludności przeciw COVID-19.

Minutki FED

Z Fed otrzymamy minutki z grudniowego posiedzenia (śr), gdzie inwestorzy będą szukać szerszego kontekstu dla zakomunikowanej nowej strategii dla programu skupu aktywów. Z komunikatu po posiedzeniu wiemy, że skup będzie kontynuowany w obecnym tempie co najmniej do czasu, „dopóki nie zostanie osiągnięty znaczący postęp w kierunku maksymalnego zatrudnienia i celów stabilności cen”. Interesującym jest, co kryje się pod pojęciem „znaczący postęp”. Komitet wyraził też dość optymistyczną ocenę sytuacji gospodarczej, ale w obecnych warunkach wzrostu liczby zachorowań istotne może być, gdzie FOMC wyznacza granice dla rozszerzenia akomodacyjnej polityki.

Co w strefie euro?

strefie euro grudniowe indeksy PMI dla przemysłu (pon) wypadły mocno, potwierdzając niski wpływ restrykcji covidowych na aktywność firm wytwórczych. Gorzej sytuacja wygląda w sektorze usługowym, gdzie czuć wpływ ograniczenia handlu, publicznych zgromadzeń i podróży. Pierwsze odczyty z Włoch i Hiszpanii powinny wskazać na recesję w sektorze, choć wstępny PMI Composite dla Eurolandu sugeruje, że tempo pogorszenia osłabło. Inflacja w Eurolandzie (czw) pozostaje negatywna (prog. -0,2 proc. r/r) pomimo wzrostu cen bazowych (0,2 proc.) – wyraźnie nie będąc zagrożeniem dla kontynuacji ekspansywnej polityki EBC. Listopadowa sprzedaż detaliczna (czw) będzie obciążona wpływem lockdownów i ograniczeń w godzinach działania sklepów, więc do wyniku rynek będzie podchodził z rezerwą. Mimo nie oczekuje się załamania sprzedaży podobnego do tego z wiosny. Dane nie powinny mieć wpływu na EUR, a kierunek dla EUR/USD będzie dyktowany przez nastroje rynkowe i słabość USD.

Brexit zamknięty?

Wielka Brytania zamknęła rozdział związany z podpisaniem umowy handlowej brexitu, ale konsekwencje porozumienia będą o sobie jeszcze przypominać. Ceł i limitów importu nie będzie, ale dodatkowe kontrole i dokumenty oznaczą zakłócenia dla transportu i dodatkowe koszty. PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii (57,5) jest częściowo zawyżony przez zatory w dostawach i gromadzenie zapasów na wypadek zamrożenia wymiany handlowej z UE. Sektor usługowy został przede wszystkim cierpi przez lockdown i potencjalne dalsze zaostrzenia restrykcji, w efekcie pesymistyczne perspektywy będą ściągać indeks PMI poniżej 50. Sądzimy, że rozwój COVID-19 na Wyspach stanowi ryzyko dla redukcji długich pozycji w funcie zbudowanych w reakcji na porozumienie brexitowe.

Dane dla przymysłu oraz inflacji w Polsce

Polsce wzrost PMI dla przemysłu nie odbił się na kursie złotego. Podobnej neutralności oczekujemy przy odczycie inflacji CPI (czw), gdzie spodziewamy się obniżenia wskaźnika rocznego do 2,5 proc. z 3 proc. pod wpływem niższej inflacji cen żywności i spadku cen paliw. Na rynku złotego trwa badanie, czy międzyświąteczna wyprzedaż była podyktowana wyłącznie chęcią osłabienia kursu na koniec roku, czy podejrzewany o interwencje NBP ma zamiar sterować kursem złotego przez dłuższy czas? Przewaga głosów na rzecz pierwszego wyjaśnienia będzie skłaniać do taktycznego kupna PLN po sztucznie zaniżonej cenie, szczególnie jeśli sprzyjałyby temu pozytywne nastroje na rynkach zewnętrznych.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk