• Odbierz prezent
Na horyzoncie wciąż nie widać ożywienia w strefie euro. Analizujemy kurs euro do dolara i daxa

Publikowane dziś indeksy PMI, które uznaje się często za wskaźniki wyprzedzające dla twardych danych statystycznych np. o produkcji przemysłowej, wypadły dziś poniżej oczekiwań rynku, co doprowadziło do silnej przeceny euro - jak na ostatnie standardy niskiej zmienności.

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

Dziś o poranku światło dzienne ujrzały publikacji zarówno dla Niemiec jak dla całej strefy euro. Wstępny odczyt przemysłowego PMI dla Niemiec wypadł gorzej od oczekiwań rynku na poziomie 45 pkt., znajdując się na poziomie 44,5 pkt. Oznacza to, że indeks ten od czterech miesięcy znajduje się pod kluczowym poziomem 50 pkt. rozgraniczającym recesję w branży od jej rozwoju. Również kiepsko zaprezentował się wskaźnik dla całego sektora przemysłowego strefy euro, wynosząc 47,8 pkt. W efekcie był to trzeci miesiąc z rzędu, jeśli chodzi o odczyt poniżej 50 pkt.

Poszczególne publikacje doprowadziły do spadku zbiorczego indeksu PMI dla strefy euro, który spadł do 51,3 pkt. w kwietniu z 51,6 w poprzednim miesiącu. Ostatni odczyt wskazywał na najwolniejszą ekspansję w sektorze prywatnym w ciągu trzech miesięcy i trzecią najniższą od listopada 2014 r. Jest to konsekwencja niższego wzrostu aktywności w usługach spadł oraz spadku tej aktywności w przemyśle. Najbardziej ciążyła indeksowi kategoria nowych zamówień eksportowych, które gwałtownie spadły po raz siódmy z rzędu. Tym samym w badaniu dla eksportu trwa najgorszy okres od lat.

Kurs euro EURUSD zareagował na publikacje jednoznacznym spadkiem, meldując się rejonie wcześniejszego silnego oporu i linii szyi, który to rejon może być obecnie wsparciem dla notowań:

1

Wykres kursu euro do dolara EURUSD. Źródło: platforma Conotoxia.

Co ciekawe, na takie informacje nie reaguje niemiecka giełda, a wręcz mamy tu reakcję odwrotną i nowe lokalny szczyty na DAX. To przypomina sytuację z okresu trwania kryzysu finansowego, gdzie złe informacje z gospodarki były dobrymi informacjami dla giełdy, bo byki liczyły na pomoc banków centralnych - teraz może być podobnie.

1

Wykres DAX, D1. Źródło: platforma Conotoxia.

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk