• Odbierz prezent
Na GPW dominowały wzrosty notowań, kolejny ogromny pakiet stymulacyjny
fot. freepik.com

Od momentu gdy banki centralne wdrożyły nowe programy luzowania ilościowego, rynki giełdowe wspierane tanim pieniądzem mocno wzrosły, toteż gdy pojawiają się spekulacje (nawet jeśli są tymczasowo zbijane przez zapewnienia członków FOMC czy EBC) dotyczące końca ultraluźnej polityki monetarnej to odbijają się one na wzroście rentowności długu i większej zmienności na giełdach. Akurat w zeszłym tygodniu większa zmienność została utrzymana, ale tym razem znów z korzyścią dla akcji. Dzięki wzrostom cen surowców mocne są spółki wydobywcze i przemysłowe, a to przekłada się na historyczny rekord osiągnięty przez indeks DJIA.

Pozytywnym aspektem było też uruchomienie kolejnego wielkiego rządowego programu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki,

w tym bezpośrednich transferów do społeczeństwa. NASDAQ próbuje odrabiać straty, a po zeszłotygodniowym wzroście o 4% kluczowy opór to okolice 13 tys. pkt. Patrząc jednak na progres szczepień w USA to otwarcie gospodarki w pełni w tym roku jest jak najbardziej możliwe, co z kolei preferować powinno jednak spółki mocniej dotknięte przez pandemię, a spółki technologiczne przy aktualnych wysokich wycenach mogą być słabszą lokatą kapitału.

Na GPW także w minionym tygodniu dominowały wzrosty

WIG20 zyskał 3,4%, a mWIG40 2,8%. Z kolei sWIG80 zyskał już wyraźnie mniej, bo 1,6% i to chyba jest lepszy obraz szerokiego rynku. Wśród średnich spółek spory outperformance zaliczył sektor biotechnologiczny. Mabion poinformował o podpisaniu umowy z Novovaxem na produkcję szczepionki i na bazie tej informacji urósł o 50%, co ma spore znamiona spekulacji. Na tej fali rosły też inne spółki z branży, ale bez pojawienia się pozytywnych informacji, co ma wyraźne znamiona zachowania stadnego inwestorów. Wśród dużych spółek wyraźnym liderem wzrostów było PZU z prawie 10% aprecjacji, a także PKN Orlen dzięki wysokim marżom ze wzrostem o ponad 8%. Dobre wyniki i perspektywy na 2021, jakie przed Dino widzi zarząd spółki, pozwoliły sieci marketów na odbicie o prawie 6%. Jednak wciąż jeszcze spółka ma do odrobienia kilkanaście procent (ATH z końcówki zeszłego roku to 301 PLN).

Z danych makro na rynek spłynęły już wyraźnie lepsze od oczekiwań dane o chińskiej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej

Odczyty powyżej 30% r/r mogą robić wrażenie, ale porównywane są przecież z covidowym lutym zeszłego roku. Pozytywnie zaskoczył też indeks NY Empire State z USA. Natomiast rynek i tak czeka w tym tygodniu przede wszystkim na rezultaty posiedzenia FOMC. Stopy nie zostaną zmienione, ale interesujące będą nowe projekcje makro, a także konferencja po posiedzeniu i zaadresowanie obaw inflacyjnych, o których też nieśmiało wspominała Sekretarz Skarbu J. Yellen. Poza tym z USA czeka nas jeszcze ważna publikacja danych i sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Zapowiada się interesujący tydzień.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk