• Odbierz prezent
Analiza fundamentalna na rynku akcji i giełdzie papierów wartościowych
Z artykułu dowiesz się:

- Czym jest analiza fundamentalna
- czym charakteryzuje się analiza fundamentalna na rynku akcji
- jakie są poszczególne etapy prowadzenia analizy fundamentalnej

Jeżeli chcesz poważnie myśleć o inwestowaniu w akcje spółek giełdowych, koniecznie musisz zaznajomić z analizą fundamentalną. Aby nie błądzić po omacku, musisz być świadomy czym jest analiza fundamentalna i jakie narzędzia wykorzystuje. Pomoże Ci to w dokonywaniu odpowiedzialnych i rokujących nadzieję na sukces decyzji.

 

Analiza fundamentalna

Pierwszym tematem, którym chciałbym się zająć  w ramach naszego nowego cyklu edukacyjnego „Od amatora do inwestora”, jest analiza fundamentalna w inwestowaniu na giełdzie. Jeżeli śledzisz nasz portal, zapewne czytałeś nieco o analizie fundamentalnej w kontekście rynku forex. Musisz jednak wiedzieć, że analiza fundamentalna na rynku kapitałowym (np. rynku akcji lub obligacji) jest procesem bardziej złożonym. Z jednej strony to źle, bo więcej musisz się nauczyć. Z drugiej strony, jeżeli przyswoisz sobie tę wiedzę, będziesz dostrzegać więcej związków przyczynowo-skutkowych. Pozwoli Ci to na bardziej świadome podejmowanie decyzji. Unikniesz wielu błędów i nie dasz się zaskoczyć wielu pułapkom rynku. Oczywiście wszystkiego nie przewidzisz, ale im więcej wiesz, tym Twoje środki będą bezpieczniejsze, gdyż będziesz podejmował bardziej odpowiedzialne decyzje.

 

Dla tych, którzy nie wiedzę czym jest analiza fundamentalna, chciałbym wyjaśnić, że jest to analiza czynników rynkowych będących przyczynami zmian cen instrumentów finansowych (np. akcji). Czynniki te (np. dane makroekonomiczne lub wyniki finansowe spółek), stanowią niejako „fundamenty” dla określenia zmian sytuacji rynkowej. Generalnie rzecz biorąc, analizę fundamentalną można podzielić na trzy poziomy, które trudno sztywno od siebie oddzielić, więc podział ten jest tylko umowny:

  • analizę makroekonomiczną,
  • analizę mezoekonomiczną,
  • analizę mikroekonomiczną.

Czy brzmi to dla Ciebie, jak naukowy bełkot? To nie bełkot, to po prostu inny język. Jeżeli go nie znasz, spieszę z tłumaczeniem.

 

Analiza makroekonomiczna (analiza rynku)

Analizę fundamentalną zacznij od samej góry - od analizy w skali makro. Analiza makroekonomiczna to analiza całości rynku. Zanim zdecydujesz się na inwestycję musisz uwzględnić sytuację panującą na danym rynku, jako całości. Dane, które będą Cię interesować na tym etapie to np. dane o PKB, inflacji, bezrobociu itp.

 

Oczywiście inwestując w Polsce, najbardziej interesują Cię dane z Polski. Jeżeli jednak wiesz, że największa część wymiany handlowej Polski powiązana jest z naszym zachodnim sąsiadem, to pogorszenie koniunktury gospodarczej Niemiec powinno Cię zmartwić? Dlaczego? Bo niemieccy klienci mogą mieć mniej pieniędzy na robienie zakupów u polskich producentów.

 

Ważne są również kursy walutowe. Umocnienie złotego w stosunku do euro pogorszy sytuację polskich eksporterów, którzy wysyłają swoje towary do strefy euro. Otrzymując zapłatę w euro, dostaną za nie mniejszą kwotę w złotych. Polepszy się jednak sytuacja importerów, którzy będą mogli za równowartość tej samej kwoty w złotych, kupić więcej towarów, których ceny wyrażone są w euro.

 

W śledzeniu sytuacji na danym rynku pomogą Ci indeksy giełdowe obejmujące całą giełdę lub najważniejsze spółki, wchodzące w jej skład. W Polsce będzie to indeks WIG, w Niemczech DAX, w USA S&P 500, a w Japonii Nikkei 225. Analogiczne wskaźniki znajdziesz także na innych rynkach.

 

Analiza mezoekonomiczna (sektorowa)

Gdy uznasz, że koniunktura na rynku pozwala Ci na podjęcie na nim inwestycji, powinieneś ocenić, w które branże warto zainwestować. Sytuacja w poszczególnych sektorach gospodarki może się od siebie znacząco różnić. Rozwój branży IT, nie musi iść przecież w parze z rozwojem górnictwa.

 

Inwestując, np. w akcje spółek z branży paliwowej, musisz wziąć pod uwagę ceny ropy, a także kurs dolara, gdyż to w dolarach dokonuje się większości rozliczeń ropy naftowej. Tutaj poziom makroekonomiczny spotyka się z poziomem mezoekonomicznym. Ropa jest tak ważnym surowcem, że jej ceny wpływają na całą gospodarkę. Np. spadek cen ropy po aneksji Krymu przez Rosję był silnym czynnikiem deflacyjnym - oznacza to, że wpłynął on na obniżkę cen produktów i usług lub przynajmniej wyhamował ich wzrost. W przypadku branży paliwowej, ceny ropy wpływają bezpośrednio na przychody i koszty spółek z tego sektora.

 

Podobnie jest w przypadku innych branż. Przykładowo, upadek jednego dużego banku, może spowodować utratę zaufania do całego sektora bankowego. Odkrycia medyczne mogą wpływać na sytuację w sektorze farmaceutycznym itd.

 

Analiza mikroekonomiczna (analiza spółek lub innych jednostek)

Jeżeli wiemy już, że chcemy inwestować na danym rynku, a także wybraliśmy sektory, w których chcemy ulokować nasz kapitał, powinniśmy skupić się na wyborze spółki, której instrumenty chcielibyśmy zakupić. Mogą być to również inne jednostki, np. miasta w przypadku obligacji.

 

Analizę danej spółki warto zacząć od poszukiwań ogólnych informacji o jej działalności oraz planach. Warto zwrócić też uwagę na dokonania kierownictwa (zarząd) oraz organów kontrolnych (rada nadzorcza). Czasem personalia grają ważną rolę, a wielu inwestorów jest na nie szczególnie wyczulonych. Zmiany kadrowe potrafią sporo namieszać w cenach akcji.

 

Jeżeli zrobimy ogólny ogląd danego przedsiębiorstwa, możemy skupić się na najważniejszej części analizy jednostki - analizie finansowej. Analizę finansową opiszemy szczegółowo w kolejnych artykułach, dlatego na razie powstrzymam się od jej szczegółowego opisu.

 

Gdy podejmiemy decyzję w kwestii wyboru danej spółki, powinniśmy znaleźć odpowiedni moment do zakupu lub sprzedaży akcji. Warto w tym celu śledzić wydarzenia z życia spółki, jak np. wypłaty dywidendy, podpisywanie ważnych umów itp. Dla tych, którzy znają tajniki analizy technicznej, również może okazać się ona przydatna. Powstrzymam się jednak od jej opisu, gdyż dość dużo możecie przeczytać o niej na naszym portalu. Dla tych, którzy nie rozumieją na czym polega ta analiza polecam artykuł wyjaśniający jej istotę.

 

Jako, że na naszym portalu możecie znaleźć dużo informacji o danych makroekonomicznych, a także o danych dotyczących danych sektorów (np. surowce), w kolejnych artykułach rozpoczniemy od analizy mikroekonomicznej. Pomoże to w lepszym zrozumieniu specyfiki spółek i rynku akcji.


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk