• Odbierz prezent
bitcoin cash coinbase

Wewnętrzne śledztwo giełdy Coinbase dobiegło końca, nie odnajdując znamion insider tradingu kryptowalutą Bitcoin Cash (BCH). Sprawa dotyczy zamieszania wokół wprowadzenia BCH na platformę największej amerykańskiej giełdy kryptowalut w grudniu zeszłego roku i podejrzanego wzrostu ceny tuż przed upublicznieniem informacji o wsparciu Bitcoin Cash.

 

Insider tradingu nie było?

Jak informuje portal Fortune, wewnętrzne niezależne śledztwo przeprowadzone przez giełdę kryptowalut Coinbase zostało zakończone. Nie odnaleziono żadnych znamion nieuczciwych zachowań inwestycyjnych wśród pracowników giełdy, którzy rzekomo mieli wykorzystać przewagę informacyjną w związku z ogłoszeniem wsparcia dla Bitcoin Cash w grudniu zeszłego roku. Nie podjęto również żadnych kroków dyscyplinarnych, a sama giełda uznała sprawę za zakończoną.

Wciąż jednak toczy się sprawa sądowa na podstawie pozwu zbiorowego wytoczonego przez grupę poszkodowanych klientów giełdy. 1 marca 2018 r. zdecydowali się oni pozwać giełdę, zarzucając jej pracownikom insider trading na informacji o wprowadzeniu BCH, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu ceny i jednoczesnych strat klientów.

 

Coinbase vs Bitcoin Cash

Perypetie związane z akceptacją Bitcoin Cash na giełdzie kryptowalut Coinbase były długie i zawiłe. Giełda wielokrotnie zmieniała swoje stanowisko, wywołując chaos i dezorientację u inwestorów.

Bitcoin Cash (BCH) jest pierwszym mniejszościowym (secesyjnym) hard forkiem bitcoina, powstałym z podziału sieci 1 sierpnia 2017 r. Tuż przed tym wydarzeniem, 27 lipca, Coinbase opublikował swoje oficjalne stanowisko w ramach którego giełda w ogóle nie przewidywała wspierania Bitcoin Cash, wątpiąc w to, że alternatywna wersja BTC przetrwa na rynku i będzie mieć przed sobą przyszłość. Oznaczało to, że Coinbase nie będzie wspierał hard-forku, dlatego też użytkownicy, którzy chcieli otrzymać BCH w ramach podziału sieci, zaczęli masowo wypłacać swoje BTC z Coinbase na prywatne portfele i giełdy wspierające hard-fork. Jak nietrudno się domyślić, w obliczu tak nagłego obciążenia platformy pojawiły się problemy techniczne i opóźnienia, które ostatecznie 30 lipca doprowadziły do całkowitego zablokowania wpłat i wypłat BTC. Wielu klientów Coinbase pozostało z zablokowanymi środkami w BTC podczas procesu podziału sieci, co było równoznaczne z tym, że stracili oni możliwość otrzymania Bitcoin Cash, nie posiadając wówczas dostępu do kluczy prywatnych swoich bitcoinów. Potencjalne straty klientów liczono w milionach dolarów.

Bitcoin Cash zadebiutował z ceną ok. 300 dolarów, w ciągu niecałych 20 dni zyskując ponadtrzykrotnie. W obliczu udanego debiutu BCH, Coinbase pod koniec sierpnia po raz pierwszy poinformował, że jednak planuje uruchomić wsparcie dla nowej kryptowaluty. Giełda zapewniła również, że wszyscy klienci, którzy w momencie podziału sieci posiadali BTC na Coinbase otrzymają identyczną liczbę tokenów BCH. Samo wsparcie miało zostać uruchomione w nieokreślonym terminie, jednak nie wcześniej niż w styczniu 2018 r.

 

Szalony wtorek dziewiętnastego grudnia

19 grudnia 2017 r. doszło do wielu kontrowersyjnych sytuacji, które stały się źródłem zarzutów wobec giełdy Coinbase. Początkowo, oficjalny profil giełdy na Twitterze poinformował o planach rozpoczęcia akceptowania wypłat w BCH, z czego jednak chwilę później się wycofano, podtrzymując sierpniową decyzję o akceptacji Bitcoin Cash dopiero od stycznia.

Kilka godzin później Coinbase, jak gdyby nigdy nic, opublikował tweet o treści: „Kupuj, sprzedawaj i otrzymuj Bitcoin Cash na Coinbase”, co było równoznaczne z otwarciem rynku BCH na platformie.

bch bitcoin cash

 

Kurs BCH natychmiastowo wystrzelił w górę, zyskując ponad 130% w ciągu dwóch dni - z 1865 dolarów 18 grudnia, do ponad 4300 dolarów 20 grudnia. W kilka godzin po otwarciu rynku Bitcoin Cash na Coinbase, jego notowania osiągnęły dotychczasowy szczyt (ATH), wynoszący 4350 USD.

Nie tylko sam sposób wprowadzenia BCH do obrotu wywołał kontrowersje. Pojawiły się również opisywane w artykule zarzuty o insider trading, gdyż zarówno wolumen, jak i notowania Bitcoin Cash zaczęły rosnąć jeszcze przed upublicznieniem informacji o otwarciu rynku na Coinbase. Cena BCH zaczęła rosnąć z poziomu ok. 1850 dolarów już w poniedziałek 18 grudnia, co podniosło kurs do poziomu ok. 2300 dolarów w ciągu kilku godzin, dzięki zastrzykowi ok. 8 mld dolarów. Zwolennicy teorii zakładającej oszustwo pracowników Coinbase zwracają uwagę na konsolidację ceny BCH, jaka miała miejsce od końca listopada, a która ewidentnie została przełamana na kilkanaście godzin przed ogłoszeniem informacji przez giełdę.

W środę 20 grudnia Brian Armstrong, prezes giełdy Coinbase, opublikował na swoim blogu informację o wszczęciu wewnętrznego śledztwa, mającego zbadać czy rzeczywiście doszło do nadużyć wśród pracowników giełdy. Zostało ono zakończone w ostatnich dniach.

 

Coinbase pompuje cenę

Nie był to pierwszy przypadek, w którym informacje z giełdy Coinbase wywoływały mocny ruch popytowy. Podobną reakcję inwestorów można było zaobserwować m.in. 3 maja 2017 r., kiedy to giełda ogłosiła wprowadzenie do oferty kryptowaluty Litecoin (LTC). Cena Litecoina wzrosła wówczas ponaddwukrotnie, z poziomu ok. 15.5 dolara do ponad 37 dolarów, w szczytowym momencie.

Coinbase jest giełdą kryptowalut o ugruntowanej pozycji, która obecnie oferuje handel jedynie bitcoinem (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoinem Cash (BCH) oraz Litecoinem (LTC). Wciąż trwają prace nad wdrożeniem handlu Ethereum Classic (ETC).

Na początku lipca giełda poinformowała również o planach poszerzenia oferty o pięć nowych instrumentów:

Czytaj także: Coinbase wprowadzi do oferty nowe kryptowaluty - kurs reaguje

Coinbase, jedna z największych giełd kryptowalut na świecie, poinformowała w piątek 13 lipca o planach wprowadzenie do swojej oferty pięciu nowych kryptowalut, takich jak: Cardano (ADA), Basic Attention Token (BAT), Stellar Lumens (XLM), Zcash (ZEC) oraz 0x (ZRX).   Coinbase poinformował w swoim .. Czytaj
Coinbase wprowadzi do oferty nowe kryptowaluty - kurs reaguje

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj
 

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk