• Odbierz prezent
Na co warto zwrócić uwagę w przyszłym tygodniu?

W przyszłym tygodniu z pewnością trzeba zwrócić uwagę na środę i kolejne głosowanie w sprawie postępów prac premier May nad Brexitem oraz na dane z eurolandu czy Kanady.

Po serii fatalnych odczytów indeksu PMI dla przemysłu w strefie euro czy dla nastrojów w biznesie w Niemczech optymizm jedynie budziły publikacje dotyczące sektora usług - ten zaliczył ostatnio odbicie w od dna, co może nadal wspierać rynek pracy. Poznamy zatem odpowiedź na pytanie, czy przy tak silnych oznakach spowolnienia w gospodarce europejskiej rynek pracy nadal pozostaje silny. Z tego powodu znaczenie tej publikacji zwiększa się, bo silny rynek pracy zdecydowanie może pomóc w wyciągnięciu gospodarki na prostą. Również ze strefy euro poznamy wstępny odczyt inflacji za luty. Zmniejszenie się dynamiki wzrostu cen powinno wyhamować ze względu na silny wzrost cen ropy naftowej.

W sprawie Brexitu wciąż widać niewielki progres, a najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem będzie odłożenie wyjścia z Unii Europejskiej w czasie. Wcześniej Izba Gmin głosowała przeciwko takiemu rozwiązaniu, jednak przy braku postępów będzie to mniejsze zło niż chaotyczny Brexit. W środę premier May ma przedstawić najnowsze postępu w sprawie rozwodu z UE. Wtedy też dowiemy się czy brytyjscy parlamentarzyści są zadowoleni z przebiegu negocjacji. Jeśli natomiast Brexit zostałby odłożony w czasie, to pojawia się pytanie na kiedy skoro przez tyle lat nie udało się niczego konkretnego wypracować.

Warto również zwrócić uwagę na dane z Kanady, czyli PKB za czwarty kwartał 2018 roku. Tutaj przewidywania nie są zbyt optymistyczne, ponieważ w tym okresie gospodarka Kanady zmagała się z potężnie taniejącą ropą naftową oraz słabością w sektorze przemysłowym czy na rynku nieruchomości. Te czynniki mogą spowodować zmniejszenie dynamiki wzrostu pod koniec roku.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk