• Odbierz prezent
Na Bliskim Wschodzie wciąż gorąco za sprawą ropy. Cena ropy poddana pod duże spekulacje

Miniony tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł inwestorom wiele emocji. We wtorek cena tego surowca spadła o ponad 4% i do końca tygodnia nie zdołała wypracować solidnego odbicia i odreagowania tej zniżki. To pokazuje, że strona podażowa na tym rynku wciąż ma wiele do powiedzenia.

Notowania ropy naftowej częściowo są na zniżkowej fali wynikającej z sytuacji technicznej. O ile większość tego roku upłynęła na rynku ropy naftowej pod znakiem wzrostów notowań, to ostatnie tygodnie są okresem spadkowego odreagowania.

Miniony tydzień jest już trzecim z kolei tygodniem wyraźnych przecen

Jak podają dane Commodity Futures Trading Commission (CFTC), w ostatnim czasie inwestorzy instytucjonalni stopniowo zamykali długie pozycje na rynku ropy naftowej, a długa pozycja netto spadła do najniższego poziomu od niemal roku. Niemniej, nie oznacza to jeszcze ich pesymizmu, gdyż wciąż przeważają właśnie długie pozycje.

Czytaj także: Kurs dolara do reala brazylijskiego USDBRL w ważnym punkcie. Wykres tygodnia

Kurs dolara do brazylijskiego reala spada już od połowy września, kiedy to sondaże zaczęły bardziej faworyzować prawicowego kandydata Jair’a Bolsonaro w wyborach prezydenckich. Kiedy zdobył on większe, niż sądzono poparcie w pierwszej turze, pozwoliło to na kontynuację spadków po złamaniu ważnego .. Czytaj
Kurs dolara do reala brazylijskiego USDBRL w ważnym punkcie. Wykres tygodnia

Z fundamentalnego punktu widzenia, na rynku ropy naftowej niewątpliwie jest nerwowo. Najgoręcej jest obecnie na Bliskim Wschodzie, głównie ze względu na kwestie dotyczące Arabii Saudyjskiej i Iranu.

Sprawą, która budzi wiele emocji, jest zabójstwo dziennikarza Jamala Khashoggi

Od początku jego zniknięcie wywoływało podejrzenia o zaangażowanie Arabii Saudyjskiej, jednak wraz z upływającym czasem, ten scenariusz stał się pewny. W pewnym momencie sprawa ta budziła na tyle dużo kontrowersji, że Amerykanie zagrozili wręcz Saudyjczykom wprowadzeniem sankcji. Niemniej, saudyjska strona stara się załagodzić sytuację od strony politycznej i wiele wskazuje na to, że sprawa zamordowanego dziennikarza nie odbije się istotnie na cenach ropy naftowej i pozostanie jedynie polityczno-społecznym incydentem w kontekście tego rynku.

Czytaj także: O wiele większą uwagę przyciągnie euro, a w połowie miesiąca nasili się wątek funta. Co przyniesie listopad?

Październik przyniósł zwycięstwo dolara, co wpłynęło na wiele rynkowych relacji, nie tylko na rynkach walut. Niepewność nie przyciąga, a tak można scharakteryzować to co działo się wokół euro, funta, czy też walut Antypodów. Tymczasem dane makroekonomiczne z USA nadmiernie nie rozczarowywały (pod.. Czytaj
O wiele większą uwagę przyciągnie euro, a w połowie miesiąca nasili się wątek funta. Co przyniesie listopad?

Nieustannie istotnym czynnikiem cenotwórczym na rynku ropy naftowej

jest kwestia narzucenia amerykańskich sankcji na Iran. Już 4 listopada sankcje obejmą także sojuszników Stanów Zjednoczonych, a ten zbliżający się wielkimi krokami termin może wpłynąć na podwyższoną zmienność cen ropy naftowej.

Wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że sankcje USA na Iran nie wywołają na rynku ropy naftowej niedoborów podaży. Produkcja ropy naftowej w Iranie i eksport surowca z tego kraju już wyraźnie spadły, jednak ich zejście do zera wydaje się bardzo mało prawdopodobne. Z politycznego punktu widzenia, wiele krajów sankcji nie popiera, a irański minister ds. ropy naftowej, Bijan Zanganeh,

wezwał nawet Donalda Trumpa do tego, aby „dał sobie spokój” z sankcjami.

Co prawda jest to czysto retoryczne zagranie, jednak nie wszystkie państwa traktują sankcje do końca poważnie.

Chiny oraz Indie starają się obejść sankcje w prawno-finansowy sposób. Ponadto, nie można dokładnie ustalić, ile dokładnie wynosi obecny eksport ropy naftowej z Iranu, ponieważ tankowce wypływające z Iranu coraz częściej wyłączają możliwość śledzenia ich na radarze. Tego typu działania pokazują, że irańska ropa wciąż jest na rynku potrzebna.

Chaos informacyjny, powiązany z wdrażaniem sankcji na Iran, może rządzić informacjami z rynku ropy naftowej w kolejnych tygodniach. Im więcej niepewności, tym mniejszy potencjał spadkowy cen ropy naftowej. Po tak silnym odreagowaniu, inwestorzy mogą wyczekiwać na kolejne informacje z tego rynku, które dałyby impuls do większego ruchu.

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk