• Odbierz prezent
Multifunkcjonalny komponent paszowy opracowywany przez InventionBio dofinansowany przez NCBiR kwotą 18,9 mln złotych

InventionBio, spółka powiązana z Boruta-Zachem S.A. (w trakcie zmiany na Hub.Tech S.A.) działająca w branży biotechnologii, otrzymała rekomendacje Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie w wysokości 18,9 mln zł. Spółka pracuje nad opracowaniem innowacyjnego multifunkcjonalnego komponentu paszowego o unikalnych właściwościach synbiotycznych, stanowiącego odpowiedź na potrzeby rynkowe zgłaszane przez producentów pasz. Całkowity koszt projektu został określony na 24,8 mln zł, a jego zakończenie planowane jest na koniec II kwartału 2023 r.

 

- Założeniem badawczym projektu InventionBio jest modyfikacja wytworzonej fermentowanej śruty rzepakowej w celu nadania jej nowych cech funkcjonalnych o charakterze synbiotycznym. Wierzymy, że uzyskana multifunkcjonalna mieszanka paszowa uzupełniająca dzięki procesowi fermentacji i wykorzystaniu wyselekcjonowanych szczepów mikroorganizmów GRAS będzie innowacyjnym synbiotykiem białkowym, który znajdzie szerokie zastosowanie na rynku. Planowana dystrybucja produktu pozwoli dotrzeć do producentów pasz i hodowców zwierząt zarówno w kraju, jak i zagranicą – informuje Marcin Pawlikowski, wiceprezes Boruta Zachem.

Jednym z największych rynkowych problemów związanych ze stosowaniem mieszanek paszowych uzupełniających jest ich aktywność biologiczna. Jest to wynikiem zapotrzebowania rynkowego związanego z intensyfikacją przemysłu hodowli zwierząt. Zwierzęta są szczególnie wrażliwe na mikroorganizmy oportunistyczne, takie jak enterotoksyczne bakterie E.coli.

- Nasze rozwiązanie pozwoli na poprawę biodostępności składników pokarmowych, jednocześnie zabezpieczając zwierzęta przed występowaniem zaburzeń pokarmowych na tle zakażeń patogennymi szczepami E.coli i innych bakterii. Celem projektu jest wytworzenie nowego fermentowanego synbiotyku białkowego łączącego cechy stosowanych dotychczas dodatków paszowych polepszającego wyniki produkcyjne zwierząt – dodaje Marcin Pawlikowski.

Projekt zostanie zrealizowany przez spółkę InventionBio, która jest właścicielem przełomowej technologii wykorzystywanej w biorafinerii, która oparta jest na procesie biotransformacji biomasy rolniczej z wykorzystaniem przeznaczonych na ten cel mikroorganizmów GRAS. Spółka w procesie biorafinacji pozyskuje m.in. związki o właściwościach prozdrowotnych do zastosowania w żywności i paszach dla zwierząt. Technologia spółki jest przyjazna dla środowiska, niskoemisyjna, energooszczędna i bezodpadowa. Potencjalna realizacja projektu może mieć w przyszłości istotny wpływ na zwiększenie przychodów Grupy Boruta Zachem.

O Spółce:

BORUTA-ZACHEM S.A. prowadzi działalność, która skupiona jest na trzech głównych obszarach:

  • produkcji ekologicznych środków powierzchniowo czynnych – biosurfaktantów, ekologicznych kosmetyków oraz produktów chemii gospodarczej opartych na biosurfaktantach i środkach naturalnych,
  • badaniach i rozwoju innowacyjnych rozwiązań biotechnologicznych,
  • produkcji barwników i pigmentów.

Grupa jest pierwszym w Polsce producentem środków chemii gospodarczej i produktów kosmetycznych na bazie biosurfaktantów. Działalność jest realizowana dzięki własnym laboratoriom oraz z wykorzystaniem nowoczesnych linii produkcyjnych. Produkty wytwarzane w ww. technologii sprzedawane są pod dwiema markami: OnlyBio – oferująca produkty przeznaczone do higieny i pielęgnacji ciała dorosłych oraz dzieci od pierwszego dnia życia oraz OnlyEco – oferująca ekologiczne środki czystości.

Jednocześnie firma jest uznanym producentem barwników, pigmentów, rozjaśniaczy optycznych oraz innych środków chemicznych.

Od 2014 r. Boruta Zachem S.A. jest spółką notowaną na rynku NewConnect.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk