• Odbierz prezent
Multi Time Frame System

Inwestycje w systemie daytradingu, w których ogromną uwagę przywiązuje się przede wszystkim do krótkich interwałów czasowych, często są przyczyną ignorowania przez inwestora istotnego kontekstu rynkowego, wynikającego z szerokiego spojrzenia na rynek. Koncentracja na niskich dyferencjałach pozbawia tradera kilku istotnych informacji, które choć pozornie wydawać się mogą nieistotne z punktu widzenia inwestycji krótkoterminowych, bardzo często okazują swoją siłę w sytuacjach przełomowych na rynku, doprowadzając do niepotrzebnych strat.

W przypadku podejścia długoterminowego, konsekwentne ignorowanie sygnałów płynących z węższych przedziałów czasowych, wielokrotnie pozbawia inwestora możliwości elastycznego reagowania na aktualne oscylacje ceny, uniemożliwiając dobór optymalnych z punktu widzenia zarządzania kapitałem parametrów dla otwieranej transakcji.

W celu uniknięcia powyższych pułapek, zachęcamy do włączenia we własną strategię analiz opartych zarówno na szerokim, jak i wąskim spojrzeniu na rynek. Proponowana przez nas strategia Multi Time Frame oparta jest o analizę waloru w kilku przedziałach czasowych. Pozwala na uzyskanie pełniejszego i dokładniejszego obrazu aktualnej sytuacji rynkowej oraz pomaga znacznie precyzyjniej oszacować moment i miejsce otwarcia transakcji, co automatycznie przekłada się również na sposób zarządzania ryzykiem. 

W zależności od przyjętego horyzontu czasowego inwestycji, zadaniem tradera stosującego proponowane przez nas podejście będzie wybór odpowiednich interwałów czasowych. Dobór odpowiednich przedziałów warunkuje właściwe określenie panującego w danym horyzoncie trendu oraz zdefiniowanie momentu otwarcia pozycji. W przypadku daytradingu popularnie wykorzystywanym zestawieniem są dyferencjały H1 + M5/M15. Dla inwestorów preferujących dłuższy okres inwestycyjny mogą to być przedziały 4-godzinowe i dzienne. W takim wypadku dłuższy przedział wykorzystujemy do identyfikacji głównego trendu, zgodnie z którym zawierać będziemy transakcje, krótszy zaś posłuży nam do sprecyzowania momentu otwarcia pozycji.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Łukasz Fijołek

Pomysłodawca oraz założyciel serwisów FxParkiet.pl i FiboTeamSchool.pl. Ekspert w dziedzinie formacji harmonicznych oraz technik Fibonacciego. Na rynku Forex od ponad 10 lat.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk