• Odbierz prezent
Mt. Gox giełda

Jak do tej pory, główne oskarżenia w sprawie upadłej giełdy Mt.Gox padały pod adresem jej ówczesnego prezesa – Marka Karpelesa. W ostatnim czasie wniesiono pozew do sądu przeciwko pierwszemu właścicielowi giełdy – Jedowi McCalebowi.

 

26 czerwca portal Cointelegraph poinformował, że został złożony pozew przeciwko założycielowi giełdy Mt.Gox – Jedowi McCalebowi. Dokumenty zostały złożone do sądu jeszcze w maju. Skarżącymi są Joseph Jones i Peter Steinmetz. Ze złożonego wniosku można się dowiedzieć, że Steinmetz jest doktorem neurobiologii i przedsiębiorcą z Arizony, a także doświadczonym traderem kryptowalutowym. Jones jest przedsiębiorcą z Kalifornii i również posiada doświadczenie jako trader.

Polegając na wpisach McCaleba na forum, w których reklamował on giełdę Mt.Gox, Steinmetz ulokował tam swe bitcoiny pod koniec 2010 r. Natomiast Jones zaczął korzystać z tej giełdy na początku 2011 r., również sugerując się promocją Mt.Gox przez McCaleba.

Steinmetz i Jones oskarżyli byłego właściciela giełdy Mt.Gox o przedstawienie sytuacji giełdy w fałszywym świetle, które wprowadziło ich w błąd. Obaj skarżący stwierdzili w swym wniosku, że McCaleb był świadom „poważnego ryzyka związanego z bezpieczeństwem” pod koniec 2010 r. lub na początku 2011 r., a więc ponad trzy lata przed tym, zanim 850 bitcoinów (BTC) zostało skradzionych z giełdy w wyniku ataku hakerskiego. We wniosku dodano, że zamiast zadbać o bezpieczeństwo giełdy, McCaleb sprzedał dużą część swych udziałów jednoosobowej wówczas firmy i postarał się o nabywcę, aby ukryć problemy związane z bezpieczeństwem w tym czasie, nie informując i nie ujawniając tych kwestii publicznie. W marcu 2011 r. Mt. Gox została sprzedana Markowi Karpelesowi.

Obaj skarżący, opisani we wniosku jako doświadczeni traderzy, twierdzą, że zostali uspokojeni przez McCaleba po „ataku słownikowym” na giełdę Mt. Gox w 2011 r., kiedy atakujący ukradł bitcoiny, celując w konta ze słabymi hasłami. Według dokumentu złożonego do sądu, w tamtym czasie zostało już utraconych 80 000 BTC. We wniosku dodano, że wówczas McCaleb sprzedał większość swych udziałów Mt.Gox Markowi Karpelesowi, zamiast zostać i naprawić problemy związane z bezpieczeństwem giełdy.

W czasie upadku giełdy Mt.Gox w lutym 2014 r. Jones posiadał tam 1900 bitcoinów. Obecnie byłyby one warte około 24 mln USD. Steinmetz miał natomiast 43 000 BTC, które obecnie miałyby wartość ponad 540 mln USD. Obaj pokrzywdzeni nadal starają się odzyskać swoje środki. Twierdzą, że nie skorzystaliby z usług Mt. Gox, gdyby wiedzieli o „znaczących problemach bezpieczeństwa”, które istniały już w 2011 r.

Jak na razie postępowanie syndyka upadłej giełdy – Nobuakiego Kobayashiego wciąż się wydłuża. W międzyczasie w marcu były prezes giełdy Mt.Gox – Mark Karpeles otrzymał wyrok 2,5 roku więzienia w zawieszeniu po tym, jak został uznany winnym manipulacji przy zapisach księgowych. Wówczas sąd w Tokio uznał, że Karpeles mieszał osobiste finanse z finansami firmy, aby ukryć straty spowodowane przez hakerów. Nie pójdzie jednak do więzienia, jeśli w ciągu czterech lat nie popełni kolejnego przestępstwa. Sąd jednocześnie uznał, że Karpeles nie popełnił defraudacji.

Mt.Gox niegdyś była największą na świecie giełdą kryptowalut, działającą od 2010 r. Została założona przez Jeda McCaleba – programistę i przedsiębiorcę, który później zasłynął ze swego udziału w pracach nad Ripple i Stellar.

Czytaj także: Mark Karpeles, były prezes upadłej giełdy Mt.Gox, skazany

Mark Karpeles, były prezes upadłej giełdy kryptowalut Mt.Gox, został skazany przez japoński sąd na 2,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu za ingerowanie w finanse giełdy, która padła ofiarą ataku hakerskiego.   Sprawa byłego prezesa niegdyś największej giełdy kryptowalut Mt.Gox toczyła się .. Czytaj
Mark Karpeles, były prezes upadłej giełdy Mt.Gox, skazany

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk