• Odbierz prezent
MS: Apel Ministra Sprawiedliwości do polityków UE w związku z sytuacją na Ukrainie (komunikat)
fot. freepik.com

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: - Wzywamy Parlament Europejski, by jak najszybciej przyjął rezolucję domagającą się nałożenia sankcji na kraje, które wbrew zasadom praworządności, wbrew zasadom Unii Europejskiej, finansują zbrodnie i wojnę Putina – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (10 marca br.) konferencji prasowej. Zaapelował do polityków UE o konsekwentne stosowanie sankcji finansowych wobec Rosji.

Minister Sprawiedliwości odniósł się do rezolucji, którą w czwartek przyjął Parlament Europejski. Zamiast odnieść się do sytuacji związanej z agresją Rosji na Ukrainę, rezolucja wzywa do szybkiego uruchomienia wobec Polski tzw. mechanizmu warunkowości. A w rezultacie – do pozbawienia naszego kraju funduszy unijnych pod pretekstem rzekomego naruszania praworządności.

- Jest rzeczą budzącą grozę, jeśli zapada w Parlamencie Europejskim rezolucja przeciwko Polsce. A jednocześnie każdego dnia setki milionów euro trafiają z krajów Unii do Moskwy – mówił minister Zbigniew Ziobro.

Jak zauważył, to nie Polska, lecz niektóre kraje UE, nadal współpracujące gospodarczo z Rosją, sprzeniewierzają się zasadom obowiązującym w Unii. Nie da się przecież pogodzić wartości unijnych z nieprzerwanym zakupem gazu czy ropy naftowej od Rosji.

- Niektóre kraje Unii Europejskiej dalej wspierają swoimi pieniędzmi reżim ludobójcy, którego armia bombarduje szpitale i szkoły. Wszyscy wiemy, na co dziś Putin potrzebuje pieniędzy i na co je wydaje – podkreślił Zbigniew Ziobro.

- Nie przez przypadek ambasador Ukrainy w Niemczech mówił wczoraj, że Niemcy wbijają Ukrainie nóż w plecy. Prezydent USA zakazał kupowania gazu i ropy z Rosji. A Niemcy wzmacniają zbrodnicze monstrum, jakim jest armia Putina, kierując gigantyczną kroplówkę gotówki do Moskwy – dodał minister.

Wiceminister Sebastian Kaleta zaapelował, by Parlament Europejski zajął się realnymi problemami, a nie atakowaniem Polski. – Pomagamy uchodźcom z Ukrainy i pokazujemy całemu światu czym realnie są wartości unijne – zaznaczył.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk