• Odbierz prezent
Możliwości w państwach startupowych, czyli małe jest piękne

MAŁE JEST PIĘKNE: 

Najmniejsze państwa świata są źródłem części najbardziej innowacyjnych firm i najlepszych zwrotów z inwestycji, ale są często pomijane. Spośród 195 państw, zaledwie 5 stanowi 75 proc. wartości globalnych rynków kapitałowych. Małe i otwarte gospodarki zmuszone są często do innowacyjności i elastyczności. Skorzystały z tego, że nowa ekonomia skupia się coraz mniej na surowcach naturalnych, a coraz bardziej na wiedzy. Nasz indeks Państw Startupowych zestawia pięć krajów najlepszych pod kątem przyjazności dla startupów, konkurencyjności ekonomicznej oraz łatwości prowadzenia działalności biznesowej. Ich wzrost PKB jest 70 proc. powyżej średniej światowej minionych 20 lat. Ich rynki kapitałowe przekraczały oczekiwania, mimo że nawet ten wynik jest zaniżony, jako że większość ich innowacyjnych firm jest często notowana tylko na zagranicznych giełdach. 

INDEX PAŃSTW STARTUPOWYCH:

 Analizujemy państwa pod kątem 1) firmowych startup'ów, 2) konkurencyjności ekonomicznej i 3) łatwości prowadzenia działalności biznesowej, by stworzyć indeks konsekwentnie najwyżej ocenianych małych państw o liczbie mieszkańców nie poniżej 10 milionów: Szwecja, Izrael, Dania, Estonia i Singapur to nasza „Startupowa Piątka". Mogliśmy również dodać Irlandię, Szwajcarię, Hongkong lub Nową Zelandię. Porównujemy prosto-ważony indeks wyników ich lokalnych rynków kapitałowych z globalnymi akcjami. Nieustannie przewyższają średnią. 

NIEDOCENIONY WPŁYW: 

Wyniki rynkowe tych państw są często jeszcze lepsze, niż mogłoby się wydawać. Jako że ich rynki kapitałowe są z reguły dość niewielkie, najnowsze i najbardziej innowacyjne firmy często są notowane na giełdach w USA albo w Wielkiej Brytanii, tak jak na przykład szwedzkie Spotify (SPOT) i Oatly (OTLY), singapurskie Sea (SE) i Flex (FLEX), izraelskie Monday.com (MNDY) i SentinelOne (S.US), duńskie Just Eat (TKWY.NV) i Zendesk (ZEN), oraz estońskie Playtech (PTEC.L) i Wise (WISE.L).

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro

 

 


eToro

eToro zostało założone w 2007 roku w celu globalnego otwarcia rynków inwestycyjnych, aby każdy mógł handlować i inwestować w prosty oraz przejrzysty sposób. Platforma eToro umożliwia ludziom inwestowanie w wybrane przez nich aktywa, od akcji i towarów po kryptowaluty. Jesteśmy globalną społecznością ponad 20 milionów zarejestrowanych użytkowników, którzy dzielą się swoimi strategiami inwestycyjnymi, ponieważ platforma daje możliwość kopiowania działań tych użytkowników, którzy odnieśli największy sukces. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze użytkownicy mogą z łatwością kupować, przechowywać i sprzedawać aktywa, monitorować swój portfel w czasie rzeczywistym oraz dokonywać transakcji w dowolnym momencie.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk