• Odbierz prezent
Move to earn (M2E) – chodzisz, biegasz i zarabiasz kryptowaluty! Gry, które motywują do aktywności fizycznej
fot. freepik.com <a href='https://www.freepik.com/photos/couple-running'>Couple running photo created by gpointstudio - www.freepik.com</a>

Portal Cointelegraph w przystępny sposób wyjaśnił, czym są gry move-to-earn. Na czym polegają? Czym różnią się od play-to-earn? Co wnoszą innowacyjnego? Jakie są najpopularniejsze gry tego rodzaju?

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

Czym są gry kryptowalutowe play-to-earn?

Zazwyczaj użytkownicy grają online używając aplikacji lub stron internetowych takich jak Minecraft czy Roblox. Jednak trend P2E sięga jeszcze dalej. Dzięki technologii blockchain można łączyć gaming z korzyściami kryptowalut.

Gry kryptowalutowe play-to-earn (P2E) dają użytkownikom okazję zyskiwania w ramach gry cyfrowych aktywów, które mogą zostać wymienione na bardziej popularne kryptowaluty. Są one elementem ekosystemu GameFi. Branża GameFi stanowi połączenie gier i finansów.

Tradycyjny gaming służy użytkownikom przede wszystkim do tego, by się zrelaksować, nacieszyć grafiką i spędzić przyjemnie czas. Dzięki P2E doszło coś nowego – od niedawna można łączyć gry z innym ważnym aspektem życia – zarabianiem pieniędzy. Istotnym elementem gamingu opartego na technologii blockchain, są tokeny NFT, a więc tokeny niewymienialne, o charakterze unikatowym, kolekcjonerskim. Jednak wcale nie trzeba inwestować w drogie tokeny NFT, aby uczestniczyć w cyfrowej gospodarce i modelach biznesowych, na których opierają się wspomniane gry.

 

Przykłady gier play-to-earn (P2E)

Najpopularniejszymi przykładami takich gier są Axie Infinity, Aavegotchi i The Sandbox. Gra Axie Infinity jest oparta na blockchainie Ethereum. Użytkownicy zainwestowali niemałe zasoby w handel cyfrowymi stworkami. Innym przykładem gry P2E jest Aavegotchi, której bohaterami są duchy. W grze można zarabiać tokeny, handlować nimi lub je trzymać, czekając na wzrost wartości. Inną popularną grą tego rodzaju jest Sandbox, gdzie istotnym elementem jest budowanie i tworzenie otaczającego świata.

 

Czym są gry kryptowalutowe move-to-earn (M2E)?

Jak wynika z samej nazwy, gry move-to-earn (M2E) łączą w sobie elementy ruchu, gamingu i zarabiania kryptowalut. Wykorzystują funkcje smartfona do pomiaru aktywności użytkowników. Ten rodzaj gier zaczął wzbudzać szczególne zainteresowanie w szczycie pandemii COVID-19. Ludzie byli zmuszeni spędzać większość czasu w domach, a dla wielu z nich jedyną rozrywką było wpatrywanie się w ekran. W związku z tym, że ruch jest ważny dla zdrowia, gry M2E zyskały na popularności. Stały się nowym sposobem, aby zachęcać użytkowników do aktywności z wykorzystaniem technologii poprzez nagradzanie za każdy ruch. Niewątpliwie to ciekawy sposób, aby zarobić nieco kryptowalut. Pojawiło się nawet określenie tej koncepcji jako „FitnessFi” zamiast GameFi.

 

Przykłady gier move-to-earn (M2E)

Przykładami takich gier są STEPN, Sweatcoin i MetaGym. STEPN jest projektem opartym na blockchainie Solana. Jest to aplikacja łącząca funkcje SocialFi i GameFi. Aby z niej skorzystać, należy ściągnąć aplikację na telefon i zainwestować w zakup tokenu NFT, uosabiającego cyfrowe buty. Jest to niestety drogi zakup. Według twórców gry, powinien jednak zwrócić się w ciągu dwóch lub trzech tygodni korzystania z aplikacji, która umożliwia zarabianie na chodzeniu. Zadaniem użytkowników jest bowiem ruch i śledzenie kroków za pomocą GPS. W grze dostępne są dwa rodzaje tokenów – GST przyznawane za aktywność w grze oraz GMT, które pozwalają użytkownikom zwiększać swe dochody. Tokeny zarobione w grze mogą zostać następnie wymienione na bardziej popularne kryptowaluty. Niewątpliwie przedsięwzięcie jest innowacyjne. W 2021 r. twórcy projektu zajęli czwarte miejsce w kategorii gamingu na Solana Ignition Hackathon.

Innym przykładem podobnego projektu jest Sweatcoin. Użytkownicy zarabiają cyfrowe monety w zamian za bieganie lub chodzenie. Aplikacja działa wykorzystując GPS i akcelerometr smartfonu do zliczania kroków według swojego algorytmu. Za każde 1000 kroków przyznaje jednego tokena we własnej kryptowalucie i pobiera prowizję 5% od przyznanych środków na dalsze wspieranie i rozwój projektu. Zaletą gry jest to, że nie trzeba tu nic inwestować, aby móc z niej korzystać. Użytkownicy mogą wymieniać swe nagrody na określone produkty do wyboru dostępne na aukcjach, przeznaczyć na darowiznę na różne szczytne cele lub wymienić je na wybrane waluty.

Inną grą M2P jest MetaGym. Jest to projekt oparty na blockchainie Polygon. Użytkownicy mogą zyskiwać token MGCN, realizując różne zadania. Gra pozwala zarabiać na różnych rodzajach ćwiczeń, a nawet na spaniu, gdyż zdrowy sen jest również ważny dla zdrowia.

 

Czytaj także: https://www.fxmag.pl/artykul/avalanche-solana-polygon-kusama-co-musisz-wiedziec-o-tych-projektach-najwazniejsze-informacje-notowania 

 

Podsumowanie

Zarówno P2E, jak i M2E różnią się od tradycyjnych gier. Tradycyjne gry przyciągają przede wszystkim dopracowaną grafiką i emocjonującą fabułą. Gry P2E nie skupiają się raczej na tych elementach, mają natomiast dopracowaną wewnętrzną ekonomię.

Zarówno gry P2E, jak i M2E mają ze sobą wiele wspólnego. W odróżnieniu od tradycyjnych gier, są czymś więcej i bardziej wkraczają w naszą codzienną rzeczywistość. Umożliwiają zarabianie chociażby niewielkich środków, jednak zdarzają się osoby, które uczyniły z tego swoje główne źródło dochodu.

Gry M2E łączą przyjemne z pożytecznym i zachęcają do aktywności fizycznej, pozwalając jednocześnie na niej zarabiać. Nagradzanie użytkowników niewątpliwie pełni bardzo motywującą rolę. Jak w przypadku każdej gry, można się za bardzo wciągnąć. W artykule zostały opisane przykładowe gry, w gruncie rzeczy jest ich znacznie więcej.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk