• Odbierz prezent
Moja transakcja w bitcoinie utknęła! Co mam robić? | #25 Kurs BTC od Zera

Z dwudziestego piątego odcinka dowiesz się co zrobić, gdy transakcja w bitcoinie utknęła z powodu zbyt niskiej prowizji. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się tego jak działa bitcoin i inne kryptowaluty, w jaki sposób z nich korzystać oraz jakimi prawami rządzi się ten młody i pasjonujący rynek. Na kurs zaprasza Darek Dziduch.

 

Transakcja w bitcoinie utknęła!

Sytuacja, w której ustaliliśmy zbyt niską prowizję transakcyjną i nasza transakcja utknęła, może zdarzyć się każdemu. Nie jest to jednak powód do obaw i oczywiście nie oznacza, że nasze środki w bitcoinie zostały trwale zablokowane, jednocześnie nie docierając na adres, na który chcieliśmy je wysłać. Co robić w takiej sytuacji?

Jest kilka rzeczy, które powinniśmy zrobić w odpowiedniej kolejności, w zależności od tego na czym nam tak naprawdę zależy. 

Zanim jednak zacznę, muszę wspomnieć, że będę odwoływał się do wiedzy dotyczącej podstaw funkcjonowania transakcji w BTC, więc jeżeli czujesz, że ich nie znasz, to wróć szczególnie do 20 i do 22 lekcji kursu BTC od zera.

Czytaj także: Transakcje w bitcoinie (BTC) - jak to działa? | #20 Kurs BTC od Zera

Z dwudziestej lekcji dowiesz się jak działają transakcje w bitcoinie, czym jest input i output transakcji oraz na czym polega model UTXO. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz tr.. Czytaj
Transakcje w bitcoinie (BTC) - jak to działa? | #20 Kurs BTC od Zera

 

Dlaczego transakcja utknęła?

Jak wiadomo, prowizje transakcyjne są wynagrodzeniem dla górników, którzy na podstawie ich wysokości wybierają transakcje, które dołączą do kolejnych bloków transakcyjnych. Oczywistym jest, że górnicy najpierw wybierają transakcje, których nadawcy ustawili wyższe prowizje. 

Zbyt niska prowizja oznacza, że górnikom nie opłaca się dodawać takiej transakcji do najbliższych bloków, ale może okazać się, że za jakiś czas nasza transakcja pojawi się w którymś z nadchodzących bloków. Tak więc, jeżeli nie zależy nam na czasie, to po prostu warto poczekać. 

Na stronie bitcoinfees.earn.com możemy sprawdzić ile aktualnie trzeba czekać przy ustaleniu konkretnej stawki satoshi za bajt.

Czytaj także: Opłaty transakcyjne w bitcoinie | #22 Kurs BTC od zera

Z dwudziestej drugiej lekcji dowiesz się skąd biorą się opłaty transakcyjne w sieci bitcoina i jak wybrać ich odpowiednią wysokość. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniej.. Czytaj
Opłaty transakcyjne w bitcoinie | #22 Kurs BTC od zera

 

Co robić, gdy prowizja transakcyjna okazała się zbyt niska?

Tak więc, jeżeli nam się nie śpieszy, warto poczekać przynajmniej 72 godziny. Dlaczego akurat tyle? Niepotwierdzone transakcje trafiają do tzw. mempoola, czyli poczekalni dla transakcji, którą prowadzi każdy węzeł bitcoina. Większość węzłów usuwa z mempoola transakcje, które pozostają niepotwierdzone na dłużej niż 3 dni. Więc jeżeli nasza transakcja nie przejdzie przez ten czas, to najprawdopodobniej zostanie usunięta i nasze środki wrócą na portfel.

 

Replace by Fee

Kolejna opcja to skorzystanie z tzw. Replace by Fee, czyli metody polegającej na zamianie niepotwierdzonej transakcji w mempoolu na inną, z wyższą prowizją transakcyjną, która posiada przynajmniej jedno wspólne wejście (input). Dzięki temu jesteśmy w stanie przepchać naszą transakcję, jeśli ustawimy zbyt niskie fee. Replace by Fee jest dostępny w większości godnych uwagi portfeli, w tym również w polecanych przeze mnie Samourai Wallet oraz Green Bitcoin Wallet.

 

Akceleratory transakcji w bitcoinie online

Jeśli nie chcemy dopłacać, możemy skorzystać z darmowego akceleratora płatności, w którym podajemy ID naszej transakcji. Działanie takiego akceleratora polega na tym, że z wykorzystaniem konkretnej liczby węzłów ponownie umieszcza transakcję w mempoolu. Czasami to pomaga, choć oczywiście replace by fee jest znacznie bardziej skuteczne. Warto pamiętać, że przy korzystaniu z darmowych akceleratorów nie powinniśmy próbować ponawiać przyspieszenia niezatwierdzonej transakcji częściej niż co kilka-kilkanaście godzin. Obecnie najpopularniejszym serwisem tego typu jest bitaccelerate.com 

 

Child Pays for Parent

W ostateczności możemy skorzystać z trzeciej metody popychania naszej niepotwierdzonej transakcji o nazwie Child Pays for Parent. Metoda ta polega wykonaniu kolejnej transakcji, w której ustawiona jest wyższa prowizja transakcyjna, po to, aby górnicy rozłożyli ją pomiędzy dwie transakcje i tym samym zatwierdzili również tę wcześniejszą, która utknęła. Jak to działa? Metoda polega na wykonaniu kolejnej transakcji wykorzystującej wyjście UTXO (output) z tej, która jest niepotwierdzona. Oznacza to, że aby górnicy potwierdzili transakcję child, muszą najpierw dołączyć do bloku transakcję parent, która wcześniej miała zbyt niskie fee. Chil Pays for Parent również jest dostępne w większości godnych uwagi portfeli jako rozwiązanie domyślne.

 

W zasadzie wszystkie wiodące portfele obecnie same proponują optymalną wysokość prowizji transakcyjnych w oparciu o aktualną sytuację w sieci, dlatego warto korzystać z tych udogodnień. A o tym jak wybrać odpowiedni portfel opowiadałem już w poprzednich odcinkach kursu: 

Czytaj także: Jaki portfel kryptowalutowy jest dla mnie najlepszy? | #13 Kurs BITCOINA od Zera

Z trzynastej lekcji dowiesz się jak działa paper wallet i w jaki sposób stworzyć bezpieczny cold wallet, a także m.in. czy mobilne portfele kryptowalut są bezpieczne. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszyc.. Czytaj
Jaki portfel kryptowalutowy jest dla mnie najlepszy? | #13 Kurs BITCOINA od Zera

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk