• Odbierz prezent
Modyfikacja na liście ostrzeżeń KNF - Urząd ma wątpliwości co do jednej z usług sprzedawcy złota

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego dokonał modyfikacji wpisu na listę ostrzeżeń na wniosek spółki Inwestycje Alternatywne Profit S.A. Informuje przy tym, że jej wątpliwości wzbudziła tylko jedna usługa oferowana przez IAP.

 

Wpis na listę ostrzeżeń

Pod koniec sierpnia Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) wpisał na listę ostrzeżeń publicznych spółkę  Inwestycje Alternatywne Profit S.A., w związku z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 287 i art. 290-296 ustawy o funduszach inwestycyjnych.

Zarząd spółki z zaskoczeniem i niedowierzaniem przyjął tę informację, a prezes Mirosław Mejer, napisał w oświadczeniu, że prowadzona przez niego spółka nie prowadzi i nigdy nie prowadziła działalności zarezerwowanej dla funduszy inwestycyjnych. Jego zdaniem, prowadzona przez niego spółka mogła paść ofiarą fałszywego donosu, mającego znamiona czynu nieuczciwej konkurencji.

W związku z wpisem na listę ostrzeżeń, spółki wniosła skargę do UKNF, oraz wniosek o rzetelne dokonywanie wpisu, poprzez wskazywanie zakresu wyłącznie do takiej usługi, do jakiej komisja wnosi zastrzeżenia lub ma wątpliwości.

 

Modyfikacja wpisu na wniosek spółki

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przychylił się do skargi oraz wniosku spółki i uznał rację co do konieczności równego traktowania wszystkich podmiotów na rynku.

Spółka uważa, że wpisanie całego podmiotu na listę ostrzeżeń publicznych było krzywdzące, jako że wątpliwości KNF budzi jedynie jedna usługa z szerokiego zakresu produktowego spółki, w dodatku usługa o marginalnym udziale w przychodach. Spółka wskazuje, że skutkiem takiego działania mogło być wprowadzenie opinii publicznej w błąd, polegający na obciążającym spółkę zarzucie wykonywania działalności funduszu inwestycyjnego bez zezwolenia w całym spektrum jej działalności.

 

Spółka Inwestycje Alternatywne Profit nadal widnieje na liście ostrzeżeń publicznych KNF, w sekcjiZawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 287 i art. 290–296 ustawy o funduszach inwestycyjnych’. W kolumnie ‘Informacje istotne’ dodano jednak adnotację:

„Zawiadomienie z art. 295 ustawy o funduszach inwestycyjnych. Zawiadomienie obejmowało swoim zakresem działalność Spółki polegającą na świadczeniu usług w ramach tzw. „Programu Systematycznego Gromadzenia Złota (PSGZ)”. Zawiadomienie kierowane przez UKNF.”

 

Spółka nie jest mimo wszystko zadowolona z szybkości działania UKNF. Wpis spółki na listę ostrzeżeń publicznych miał miejsce 30 sierpnia, 2 tygodnie później spółka wniosła skargę i odpowiedni wniosek, ale modyfikacji wpisu na listę ostrzeżeń dokonano dopiero 10 października. Zarząd spółki wyraża jednak nadzieję, że cała sprawa zostanie skutecznie wyjaśniona z korzystnym dla spółki rozstrzygnięciem.

 

Inwestycje Alternatywne Profit i wątpliwości UKNF

Spółka Inwestycje Alternatywne Profit zajmuje się detaliczną i hurtową dystrybucją złota i srebra inwestycyjnego, monet kolekcjonerskich oraz brylantów. Model biznesowy spółki opiera się umożliwieniu zakupu sztabek, monet i brylantów szerokiemu gronu odbiorców poprzez kanały internetowe. Obok działalności głównej strony iaprofit.pl, spółka prowadzi portal numizmatyczny i sklep internetowy pod adresem e-numizmatyka.pl, a także fora internetowe: e-numizmatyka.pl i monety.pl. Pozostałe portale internetowe należące do spółki to: MennicaZlota.pl, FabrykaZłota.pl, Emonety.pl, PolskaEmerytura.pl, CzysteSrebro.pl, KursyZłota.pl, KursySrebra.pl, E-brylanty.pl, StaraBiżuteria.pl, PCGM.pl (Polskie Centrum Gradingu Monet), E-SkupZłota.pl, PożyczkaZaZłoto.pl, E-KantorWalutowy.pl i RynekAlternatywny.pl.

Spółka w 2013 roku wyszła ze swoją ofertę poza sieć, rozpoczynając budowę sieci sprzedaży w największych centrach handlowych w Polsce. Obecnie zarządza siecią 12 placówek handlowych, a ich liczba wciąż się powiększa.

Co istotne, Inwestycje Alternatywne Profit S.A. to spółka notowana do niedawna na rynku NewConnect. Została wykluczona z obrotu na swój wniosek po dokonaniu przymusowego wykupu 167.953 akcji.

 

Działalnością spółki, UKNF zainteresował się w związku z usługą PSGZ - Program Systematycznego Gromadzenia Złota. Usługa została wprowadzona przez IAP pod marką Mennicy Złota (MennicaZłota.pl). Usługa oparta jest na systematycznym odkładaniu kwot pieniężnych z myślą o dodatkowej emeryturze. Na stronie internetowej informowano, że wpłaty pieniężne przeliczane są na złoto w chwili zaksięgowania i jest ono przechowywane w ubezpieczonym skarbcu najwyższej klasy. Sztabki następnie wysyłane są do klientów ubezpieczoną przesyłką kurierską lub przygotowane do odbioru osobistego w salonie.

Spółka promuje Program Systematycznego Gromadzenia Złota na swoim kanale YouTube. Jako zachętę do takiej formy oszczędzania na emeryturę podaje potencjalne bankructwo ZUS:

 

 

Zainteresowanie UKNF takim modelem biznesowym w kontekście ustawy o funduszach inwestycyjnych wydaje się uzasadnione, co nie znaczy oczywiście, że ostatecznie zostanie on uznany za niezgodny z obowiązującymi przepisami. Wpis na listę ostrzeżeń publicznych związany jest z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, co nie jest równoważne z faktycznym popełnieniem przestępstwa. Pozostaje więc czekać na ostateczne rozstrzygnięcia w tej sprawie.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk