Reklama
WIG79 884,51-0,14%
WIG202 351,67+0,03%
EUR / PLN4,32+0,00%
USD / PLN3,99+0,22%
CHF / PLN4,48+0,01%
GBP / PLN5,06-0,06%
EUR / USD1,08-0,22%
DAX17 936,42+0,02%
FT-SE7 730,63+0,10%
CAC 408 151,42+0,04%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,71-0,23%
ROPA WTI82,50-0,37%
ZŁOTO2 148,40-0,60%
SREBRO24,81-0,88%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Modny chiński indeks Hang Seng Index (HSI-50). Jak i gdzie na nim spekulować? Co powinieneś wiedzieć o indeksie HSI?

Darek Dziduch | 20:00 07 październik 2021

Modny chiński indeks Hang Seng Index (HSI-50). Jak i gdzie na nim spekulować? Co powinieneś wiedzieć o indeksie HSI? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Hang Seng 50, czyli najważniejszy indeks giełdy w Hong Kongu. Szczególnie w ostatnich miesiącach jest wyjątkowo atrakcyjny dla spekulantów, ze względu na zwiększoną zmienność - jak najkorzystniej uzyskać na niego lewarowaną ekspozycję?

 

Czym jest indeks Hang Seng (HSI-50)?

Zaczynamy kolejny odcinek Kursu CFD od A do Z, którego partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers i który jest poświęcony zagadnieniom spekulacji z wykorzystaniem lewarowanych instrumentów pochodnych. W tym odcinku kontynuujemy temat najpopularniejszych indeksów giełdowych świata, na które możemy uzyskać ekspozycję z dźwignią finansową i możliwością zajmowania pozycji w obie strony (długą i krótką). Pozostaniemy na Dalekim Wschodzie, tym razem skupimy się na indeksie Hang Seng, który jest uznawany za benchmark giełdy w Hong Kongu i jeden ze wskaźników koniunktury na chińskim rynku kapitałowym, który ostatnio cieszy się dużym zainteresowaniem traderów i inwestorów.

 

Reklama

Mało kto zdaje sobie sprawę, że giełda w Hongkongu jest jednym z najstarszych parkietów giełdowych świata - jej początki sięgają połowy lat 80. XIX w. Indeks Hang Seng wystartował jednak znacznie później, bo w listopadzie 1969 r., czyli prawie dwadzieścia lat po japońskim Nikkei-225. Swoją nazwę bierze od Hang Seng Banku, który od początku zajmuje się kalkulowaniem indeksu i który chciał stworzyć “hongkoński odpowiednik indeksu Dow Jonesa”. Notowania indeksu Hang Seng rozpoczęły się od 100 pkt., okrągły poziom 10 000 pkt. został osiągnięty w grudniu 1993 r., natomiast jego podwojenie miało miejsce trzynaście lat później, na ostatnich sesjach w grudniu 2006 r. Przebicie poziomu 30 tys. pkt. zajęło HSI-50 mniej niż rok - doszło do tego w połowie października 2007 r., tuż przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego. Historyczny szczyt został osiągnięty na początku 2018 r., przy kursie 33 484 pkt. Od początku tego roku indeks dał sporo zarobić spekulantom rozgrywającym go na krótko - aktualnie jest notowany poniżej 25 000 pkt., co jest wynikiem m.in. niepewności w kwestii polityki chińskich władz wobec spółek technologicznych i zawirowań na rynku nieruchomości.

W 2001 r. ruszył indeks Hang Seng Composite, który początkowo składał się z 307, a obecnie z 480 największych spółek z HKEX, a wspominam o tym dlatego że często jest on mylony z indeksem Hang Seng 50, mimo że są to dwa zupełnie inne indeksy.

 

 

 

Jakie spółki wchodzą w skład indeksu?

Reklama

W skład HSI-50, jak sama nazwa wskazuje, wchodzi pięćdziesiąt największych pod względem kapitalizacji spółek z parkietu giełdowego w Hong Kongu. Od połowy lat 80. ubiegłego wieku jest dodatkowo podzielony na cztery sub-indeksy sektorowe: 

  • finansowy
  • użytkowy
  • nieruchomościowy
  • przemysłowy

Nie ma jednak konkretnych regulacji, które mówiłyby ile spółek z konkretnego sektora może znajdować się w indeksie.

Największe spółki wchodzące w skład indeksu HSI-50 to:

  • największy azjatycki ubezpieczyciel AIA Group (8,20%)
  • konglomerat technologiczno-finansowy Tencent Holdings (7,91%)
  • platforma e-commerce Meituan (7,83%)
  • HSBC Holdings (7,14%)
  • Alibaba Group (7,08%)
  • China Construction Bank (4,82%)
  • operator giełdy Hong Kong Exchanges (4,31%)
  • spółka biotechnologiczna Wuxi Biologics (3,37%)
  • Xiaomi Corporation (2,71%)
  • Ping An Insurance Group (2,70%)

10 największych komponentów (20%) odpowiada za ponad 56% wagi portfela indeksowego.

Ponad 35% wagi indeksu stanowią spółki z sektora finansowego, 22% to spółki z sektora dóbr konsumpcyjnych, a zaledwie niecałe 5% to spółki technologiczne.

 

Jak uzyskać ekspozycję na indeks Hang Seng Index (HKComp)?

Reklama

Przejdźmy teraz do możliwości, jakie dają traderom instrumenty pochodne z ekspozycją na indeks giełdy w Hong Kongu. Zacznę od kontraktów terminowych futures, które najczęściej są też instrumentem bazowym dla kontraktów CFD, o których za chwilę.

Najbardziej płynne futuresy na indeks Hang Seng są notowane na giełdzie w Hong Kongu od 1986 r.

Standardowy, “duży kontrakt” ma aż 50 mnożnik, przez co jest dostępny głównie dla instytucjonalnych uczestników rynku, dlatego skupię się na futuresie mini-Hang Seng, notowanym od 2000 r.

Jego mnożnik to 10 HKD na każdy punkt indeksowy, co oznacza że przy kursie 24 620 pkt. wartość pojedynczego kontraktu to 246 200 dolarów hongkońskich. Aktualnie minimalny depozyt zabezpieczający dla inwestorów indywidualnych ustalony przez HKEX to 9,3% wartości kontraktu, co przekłada się na kwotę 22 830 HKD. Przy kursie HKD/PLN na poziomie 0,51 oznacza to konieczność posiadania 11 534 PLN do otwarcia pozycji na 1 kontrakt indeksowy Hang Seng.

Na chicagowskiej giełdzie CME znajdziemy też futuresa na indeks FTSE China 50, trzeba jednak mieć świadomość tego, że nie jest to odpowiednik HSI-50, bo portfel indeksowy znacząco się różni (zawiera też spółki z giełdy w Shenzen).

Reklama

Jeśli chodzi o CFD na indeks Hang Seng, to znajdziemy go u brokerów, którzy mają rozszerzoną ofertę kontraktów na indeksy. Zgodnie z regulacjami ESMA, maksymalna dźwignia finansowa na instrumenty bazowe tego typu to 10:1, czyli 10% depozytu zabezpieczającego.

Wartość lota może się różnić w zależności od brokera i tego jaki futures jest instrumentem bazowym. W przypadku XTB kontrakt jest wyceniany w dolarze amerykańskim a 1 lot ma pięciokrotny mnożnik, czyli wynosi 5x tyle, co kurs indeksu, ale w USD, a nie w HKD. Czyli, przy kursie 24 620 pkt. wartość lota to 123 100 dolarów amerykańskich. Oczywiście, CFD pozwalają otwierać pozycje o wolumenie niepełnego lota - mini i mikro loty, co sprawia że przy 1/100 lota (1 mikro lot) otworzymy pozycję z depozytem zabezpieczającym poniżej 500 PLN.

 

Co wybrać? Futures czy CFD na HKComp (HSI)? Różnice pomiędzy futures a CFD na Hang Seng Index

Na sam koniec oczywiście próba odpowiedzi na pytanie: co lepsze - futuresy czy CFD na HSI-50? Dla przeciętnego tradera indywidualnego próba wejścia w futuresy na HKEX może okazać się pewną przeszkodą, ze względu na konieczność znalezienie odpowiedniego brokera i potencjalnych kosztów przewalutowania + oczywiście samych wymogów depozytowych koniecznych do tradingu. CFD są oczywiście dużo bardziej dostępne i wygodne, będa się jednak wiązać z wyższymi spreadami - najczęściej dość zauważalnie przekraczającymi 15 pipsów (futuresy rzadko przekraczają 10 pipsów). Dodatkowym kosztem przy pozycjach nie-intradayowych na CFD będą oczywiście ujemne punkty swapowe, z drugiej jednak strony broker przeprowadza za nas rolowania kontraktu i kompensuje różnice cenowe pomiędzy kolejnymi seriami za pomocą swapów, a także zapewnia ochronę przed ujemnym saldem.

 

Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Tematy

CFD od A do Z indeks Hang SENG hang seng notowania minimalny depozyt zabezpieczający ujemne punkty swapowe indeksy sektorowe hkd to usd hang seng index hang seng bank hang seng china enterprises index hang seng index chart hang seng bank hk hang seng futures indeks giełdowy hang seng stooq hang seng hang seng stooq hang seng china index hang seng hang seng management college hang seng bank limited swift code hang seng composite index hang seng bank limited giełda hang seng giełda chiny prognozy alibaba group HSBC Holdings giełda w hong kongu HSI-50 indeks HSI-50 notowania indeksu HSI-50 co to jest HSI-50 HSI-50 czym jest jak zainwestować w indeks HSI-50 Hong kong czy warto tam inwestować czy warto inwestować w giełdę z Hong Kongu Modny chiński indeks Hang Seng Index największy azjatycki ubezpieczyciel AIA Group konglomerat technologiczno-finansowy Tencent Holdings platforma e-commerce Meituan China Construction Bank kto jest operatorem giełdy w Hong Kongu Exchanges spółka biotechnologiczna Wuxi Biologics Ping An Insurance Group czym są indeksy sektorowe indeksy sektorowe co to jest Największe spółki wchodzące w skład indeksu HSI-50 HKComp co to jest HKComp czym jest HKComp futuresy na indeks Hang Seng jak inwestować w futuresy na indeks Hang Seng jak uzyskać ekspozycje na futuresy na indeks Hang Seng HKD hkd to pln hkd waluta usd to hkd hkd pln euro to hkd hkd waluta przelicznik giełda chiny giełda chiny notowania minimalny depozyt zabezpieczający na futures na indeks HANG SENG notowania HKD/PLN kurs HKD/PLN futuresa na indeks FTSE China 50 CFD na indeks Hang Seng hong kong a chiny chiny a hong kong hong kong chiny czy hong kong to chiny hong kong to chiny chiny hong kong mapa Futures czy CFD na HKComp (HSI)? Różnice pomiędzy futures a CFD na Hang Seng Index czym różni się futures a CFD na Hang Seng Index futures a CFD na Hang Seng Index futures a CFD na Hang Seng Index podobieństwa i różnice co lepsze - futuresy czy CFD na HSI-50? futuresy na HKEX koszty przewalutowania rolowania kontraktu czym jest rolowania kontraktu jak uzyskać lewarowaną ekspozycję na indeks Hang Seng cfd na HSI-50 futures na HSI-50 opinie o giełdzie w hong kongu Hang Seng Index czy warto się nim zaintersowac Co powinieneś wiedzieć o indeksie HSI? Co musisz wiedzieć o indeksie HSI?
Reklama

Czytaj dalej