• Odbierz prezent
Moderna Therapeutics z ponad 25% wzrostem notowań spółki

Ogłoszone przez firmę Moderna Therapeutics pozytywnych wstępnych wyników pierwszej fazy badań klinicznych nad szczepionką przeciw koronawirusowi przełożyła się zarówno na ponad 25% wzrost notowań spółki, jak i na silne wzrosty indeksów po obu stronach oceanu. Pozytywny sentyment na rynku akcyjnym wzmógł się po serii doniesień ze strony rządów o planach odmrażania gospodarek, które w świetle ostatnich statystyk zachorowań pozwalają przypuszczać, że do końca czerwca o wprowadzonych stanach wyjątkowych będzie się wspominać w czasie przeszłym.

Panujące wśród inwestorów emocje może ostudzić dzisiejsze wystąpienie J. Powella oraz S. Muchina, którzy będą przedstawiać Kongresowi perspektywy amerykańskiej gospodarki na II i III kwartał tego roku. Dla przypomnienia według prezesa Fed PKB w IIQ`20 roku może spaść nawet o 30%, a stopa bezrobocia może sięgnąć 25%. Seria informacji o planach znoszenia restrykcji, pozytywnych testach wstępnych szczepionki przeciw koronawirusowi oraz ustalenie przez rządy UE wartego 500 mld euro planu pomocowego dla gospodarek przełożyła się na mocne wzrosty indeksów na starym kontynencie.

Optymizm panował również na polskim parkiecie. Wśród spółek z indeksu WIG20 rosnące kolejną sesję z rzędu ceny miedzi przełożyły się na dwucyfrowy wzrost cen akcji KGHM. Podobną skalą wzrostów mogą się pochwalić notowania Dino Polska, które podało lepsze od oczekiwań wyniki za IQ`20 roku. Na historycznym maksimum zakończyły notowania akcje CD Projektu. Natomiast w przypadku rynku szerokiego szanse na dalsze wzrosty mają akcje Polimexu Mostostal, których notowania po podaniu dobrych wyników za pierwszy kwartał powróciły do długoterminowego kanału 2,1-3,03 zł. Podobna sytuacja dotyczy akcji Unimotu, który korzystając z niskich cen ropy osiągnął korzystne marża na stacjach paliw Avia. Korzystna sytuacja przełożyła się na wzrost EBITDA, która w pierwszym kwartale wyniosła 33,5 mln zł, co stanowi 53,7% rocznej prognozy. Niestety w drugą stronę podążają notowania spółek Cormay i Amrestu. W przypadku Cormay spółka zanotowała w IQ`20 roku wzrost przychodów, lecz zakończyła kwartał na stracie netto 7,5 mln zł wobec 2,8 mln zysku rok wcześniej. W przypadku Amrestu wprowadzone przez rządy obostrzenia przełożyły się na znacząco słabsze wyniki w ujęciu r/r. W zaraportowanym wyniku za pierwszy kwartał jednostka dominująca miała 41,6 mln euro straty netto, a EBITDA spadł o 44,5% do 42,6 mln euro.

WIG w układzie dziennym

Moderna Therapeutics z ponad 25% wzrostem notowań spółki - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk