• Odbierz prezent
Mocny spadek ilości rynkowych byków w Stanach Zjednoczonych oraz niedźwiedzi w Polsce. Ciekawa sprawa…

Jak co czwartek, tak i tym razem, sprawdzamy najnowsze wskaźniki sentymentu, przedstawiające przewidywania rynkowe inwestorów w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych.

Jakie nastawienie mają polscy inwestorzy?

INI czyli Indeks Nastrojów Inwestorów to badanie prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bierze w nim udział ponad 350 inwestorów. Głosy dotyczące poglądu na temat rynku oddawane są co tydzień. Oczywiście każdy ma prawo do jednego zgłoszenia w każdym okresie pomiarowym. Pytanie dotyczy przewidywanego kierunku ruchu na polskiej giełdzie w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Do dyspozycji są 3 odpowiedzi w kwestii oczekiwanego trendu: wzrostowy, boczny lub spadkowy. W tym tygodniu ilość rynkowych byków wzrosła z 43,3% do 47,7%. Jest to oczywiście najliczniejsza reprezentacja na polskim parkiecie. Liczba rynkowych niedźwiedzi spadła z 29,9% do 22,7%. Grupa respondentów opowiadających się za trendem bocznym wzrosła. W zeszły czwartek było ich 26,8% natomiast dzisiaj 29,6%.      

INI

Źródło: sii.org.pl

Nastroje na rynku amerykańskim

Członkowie AAII (American Association of Indyvidual Investors) od 1987 roku co tydzień odpowiadają na pytanie dotyczące ich poglądu na temat rynku giełdowego w perspektywie następnych 6 miesięcy. Najnowszy wynik przedstawia dynamiczny spadek rynkowych byków o -4,8% do 26,1%. Dodatkowo wzrosła liczba niedźwiedzi o 1,5% do 46,8% . Zwiększyła się także grupa osób o neutralnym nastawieniu do rynku. Po wzroście o +3,3% wynosi ona obecnie 27,1%.

AAII 

Źródło: aaii.com

Strach i chciwość

Indeks strachu i chciwości ponownie wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia i znajduje się w terytorium chciwości. Obecnie pokazuje 65 punkty, a tydzień temu wynosił 63 punkty. Warto jednak wiedzieć, że potrafi on osiągać naprawdę ekstremalne poziomy. Przed załamaniem spowodowanym pandemią koronawirusa widzieliśmy 97 punktów, natomiast w połowie marca spadł do 3 punktów.

Fear Greed 

Źródło: money.cnn.com


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk