• Odbierz prezent
Mocny spadek akcji CCC po wstępnych wynikach. Branże defensywne w obliczu przedłużenia obostrzeń na plusie

We wtorek mieliśmy do czynienia z kontynuacją korekty na warszawskim rynku akcji. Po niewielkich zmianach na poprzednich dwóch sesjach, wczoraj wyprzedaż walorów przez inwestorów nabrała tempa i przekroczyła na WIG oraz WIG20 ponad 1%, pomimo dodatniego rozpoczęcia notowań. Mniejszą skalę spadków obserwowaliśmy w przypadku mWIG40 i sWIG80 – przyczyną może być większa realizacja zysków w sektorach które najmocniej odbijały w poprzednich tygodniach, a więc w przypadku banków oraz branży odzieżowej, które to mają większy udział w indeksie WIG20. Wśród blue chipów najmocniej spadały akcje CCC po publikacji wstępnych wyników za IV kwartał. Na plusie pozostawały notowania bardziej defensywnych walorów, jak branży energetycznej, PGNiG oraz CD Projekt. W ten sposób inwestorzy mogli reagować na przedstawione w poniedziałek informacje o przedłużenie obowiązujących obostrzeń gospodarczych, związanych z koronawirusem, do końca stycznia.

Spadki na GPW wpisywały się jednocześnie w zachowanie globalnych indeksów akcji w ostatnich dniach, gdzie również obserwujemy realizację zysków po mocnych wzrostach od początku roku. Na Starym Kontynencie skala spadków była we wtorek jednak mniejsza i sięgała kilkudziesięciu setnych procenta w przypadku głównych indeksów. Ponownie, wydaje się, że głównymi obawami inwestorów jest wysokie tempo rozprzestrzeniania się COVID-19, pomimo rozpoczęcia programu szczepień w Europie oraz możliwe trwanie restrykcji gospodarczych aż do wiosny, na co zwracała uwagę kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

Nieco lepszy przebieg miała sesja za oceanem, gdzie główne indeksy (S&P500 i Nasdaq) oscylowały wokół „zera”, przy wyraźniejszym wzroście indeksu mniejszych spółek, czyli Russel2000. W ten sposób inwestorzy mogą dyskontować oczekiwane zwiększenie stymulusu fiskalnego przed administrację Demokratów, co pozytywnie wpłynęłoby na notowania w tym segmencie, gdzie obecnych jest więcej spółek cyklicznych i z ekspozycją na amerykańskiego konsumenta.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Na świecie, z uwagi na brak istotniejszych wydarzeń makroekonomicznych w tym tygodniu, nadal może przeważać chęć realizacji zysków po ostatnich wzrostach z uwagi na obawy odnośnie utrzymującego się wysokiego tempa zachorowań na COVID19. W kolejnych tygodniach kierunek na globalnych indeksach akcji wyznaczy przebieg sezonu publikacji wyników kwartalnych na Wall Street który rozpocznie się 15 stycznia.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk