• Odbierz prezent
Mocny PLN - Polski złoty wykazuje sporą siłę w ostatnich tygodniach, przeciwstawiając się nawet umocnieniu Euro do dolara amerykańskiego (EURUSD)
fot. freepik.com

Widać to na wykresie EURPLN, gdzie poszczególne opory układają się w znany schemat pasujący do definicji trendu spadkowego. Na pierwszy plan wychodzą okolice 4.58, gdzie wala pomiędzy dwiema siłami rynkowymi trwała dość długo. Na tyle długo, że nawet wskaźnik Bollingera wszedł w fazę wyczekiwania i znacząco zawęził zakres swojego ruchu.

Wiadomości rynkowe z mBank

Ostatnie dni to wyhamowanie spadków na wsparciu 4.47, które znamy z lutego tego roku. Także z tego okresu jest opór 4.50, który był testowany pod koniec ubiegłego tygodnia. To wszystko sprawiło, że EURPLN należy uznać za wyprzedany instrument. Wskaźnik relatywnej siły próbuje się podnieść, choć cały czas bliżej mu do strefy zaczynającej się liczbą 30 punktów.

Stochastic’a nawet na to nie stać i cały czas szuka swoich minimów, a te ograniczone są przecież zerem. MACD wtóruje dwóm powyższym, co sugeruje, że tutaj nie znajdziemy nic, co pomogłoby popytowi.

Aby ten miał jakiekolwiek szanse, to najpierw wykres ceny musi pokonać lokalną przeszkodę, czyli 4.50. Potwierdza to także środkowa linia wskaźnika bazującego na zmienności liczonej ze średniej MA20. Przy tym kształcie wykresu, nie powinniśmy się dziwić, jeżeli wkrótce cena tego instrumentu sięgnie ceny 4.44 lub nawet 4.38.

Przewaga podaży sprawia, że trend może być kontynuowany. Ostatnia korekta zakończyła się na poziomie 4.50 i jest to kluczowy opór na chwile obecną.

Mocny PLN - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk