Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,00%
USD / PLN3,99-0,01%
CHF / PLN4,43-0,02%
GBP / PLN5,04-0,01%
EUR / USD1,08+0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mocny koniec kwartału 1Q w gospodarce amerykańskiej! Inflacja w USA nabiera tempa

Millennium analizy i komentarze | 15:50 19 kwiecień 2021
Mocny koniec kwartału 1Q w gospodarce amerykańskiej! Inflacja w USA nabiera tempa | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Efekt niskiej bazy podbił dynamikę chińskiego PKB w 1Q br. PKB w Chinach wzrósł w 1Q br. o 18,3% r/r, po wzroście o 6,5% r/r w 4Q 2020 r. Jest to najwyższy odczyt rocznej dynamiki PKB w Chinach co najmniej od 1992 r., choć nie oddaje on pełnego obrazu sytuacji gospodarczej. Bardzo wysoki szacunek wynika bowiem z efektu niskiej bazy z 1Q 2020 r. , gdy z powodu surowych obostrzeń odnotowano spadek PKB o 6,8% r/r.

Więcej informacji dostarcza dynamika u ujęciu kw/kw, która w 1Q 2021 wyniosła 0,6% kw/kw po wzroście o 3,2% kw/kw w 4Q 2020 r. wskazując na spowolnienie tempa poprawy aktywności gospodarczej w Chinach, co przypisać można pewnemu nasyceniu w przemyśle, który bardzo szybko rósł w 2020 r po odmrożeniu chińskiej gospodarki na wiosnę ub. roku. W kolejnych kwartałach dynamika r/r PKB w Chinach obniży m.in. z powodu osłabienia efektu niskiej bazy odniesienia oraz bardziej stabilnej sytuacji w sektorze wytwórczym.

W takich warunkach większe znaczenie dla PKB w Chinach będzie odgrywał popyt wewnętrzny

Według prognoz MFW chińska gospodarka wzrośnie w całym 2021 r. o 7,8% przewyższając odczyty z lat bezpośrednio przed wybuchem pandemii. Mocny koniec kwartału 1Q w gospodarce amerykańskiej Sprzedaż detaliczna w USA wystrzeliła w górę w marcu o 9,8% m/m po spadku o 2,7% m/m w lutym przewyższając ponad dwukrotnie konsensus prognoz, który wynosił 4,7% m/m. Jest to drugi najwyższy odczyt w historii danych, po danych za maj ub. roku, gdy w wielu regionach tego kraju znoszono obostrzenia dla handlu detalicznego.

Do wzrostu tego przyczyniło się odmrażanie działalności handlowej,

transfery z budżetu federalnego w wysokości 1400 USD dla amerykańskich gospodarstw domowych oraz poprawiająca się skłonności do konsumpcji w oczekiwaniu na dość szybkie uzyskanie odporności zbiorowej wspartej szczepieniami przeciw COVID-19. Wpływ transferów szybko wygaśnie, niemiej perspektywy dla konsumpcji w USA pozostają bardzo optymistyczne wraz ze spodziewaną szybką poprawą sytuacji na rynku pracy. Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu natomiast o 1,4% m/m, po spadku o 2,6% m/m, pomimo utrzymujących się trudności w pozyskaniu surowców i półproduktów. Dane te, zwłaszcza o sprzedaży detalicznej wskazują na bardzo mocny koniec 1Q br. a według Atlanta Fed PKB w okresie styczeń-marzec PKB w USA wzrósł o … po wzroście o o 4,3% kw/kw w 4Q 2020 r.

Perspektywy dla całego roku pozostają optymistyczne,

Reklama

a do końca 2Q 2021 r. amerykańska powinna odrobić straty wywołane pandemią. Inflacja w USA nabiera tempa Inflacja CPI w USA wzrosła w marcu do 2,6% r/r z 1,7% r/r w lutym przekraczając konsensus prognoz wynoszący 2,4% r/r. Wyraźne przyspieszenie wzrostu cen konsumenta nie stanowi zaskoczenia biorąc pod uwagę wzrost cen ropy naftowej na międzynarodowych rynkach oraz niską bazę odniesienia z ub. roku, gdy większość gospodarek rozwiniętych wprowadzała politykę obostrzeń. Odzwierciedla to wzrost cen paliw, który w marcu br. w USA przekroczył 20% r/r, podczas gdy jeszcze w lutym nieznacznie przekraczał 1,0% r/r. Rosnące ceny paliw przełożyły się także, w warunkach stopniowo odmrażanej gospodarki, na wzrost cen usług transportowych, który napędził inflację bazową do 1,6% z 1,3% r/r przed miesiącem.

Fakt,

że wskaźnik CPI po raz pierwszy od roku przekroczył cel inflacyjny Fed (2,0% r/r) i pozostanie on na ścieżce wzrostowej w najbliższych miesiącach nie wpływa na perspektywy utrzymywania ultrałagodnej polityki pieniężnej w USA w najbliższych kwartałach, gdyż wpływ czynników podażowych wygaśnie za kilkanaście miesięcy. Gospodarka strefy euro najpewniej nie uniknęła recesji w 1Q br. Sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła w lutym o 2,9% r/r wobec spadku o 5,2% r/r w styczniu, tj. w mniejszej skali niż oczekiwano. Nieco mniejsza skala spadku niż w styczniu może wynikać z silniejszego wpływu złagodzenia w lutym części obostrzeń, np. we Włoszech czy Holandii.

Niemniej sprzedaż cały czas mocno hamowana jest przez regulacje ograniczające handel,

co przez jakiś czas się utrzyma. Produkcja przemysłowa w strefie euro (po korekcie wpływu liczby dni roboczych) także spadła w lutym - o 1,6 r/r wobec niewielkiego wzrostu w styczniu – o 0,1% r/r w styczniu. Słabsza produkcji w lutym wynika z czynników podażowych – ograniczonego dostępu do półproduktów i surowców. Zatory w łańcuchach dostaw oraz duże zapotrzebowanie producentów wywołane pandemią COVID-19 powodują zmniejszenie realizacji zamówień lub ich opóźnienia. Świadczy o tym m.in. produkcja w branży motoryzacyjnej, która w lutym była o ponad 20% niższa niż przed rokiem. Informacje te stanowią silną przesłankę, za prognozą skurczenia się PKB w unii walutowej (dynamika r/r także pozostanie ujemna).

Pomimo kiepskiego 1Q br. perspektywy dla gospodarki strefy euro są optymistyczne

Nie tak jednak jak dla USA, gdzie szybszy postęp szczepień, znoszenie obostrzeń oraz ogromna skala impulsu fiskalnego napędzają koniunkturę. Przyjmujemy dla strefy euro, podobnie jak dla Polski, że od 3 kw. br. aktywność znacząco wzrośnie zarówno w handlu jak i w przemyśle. Niezła sytuacja na rynku pracy pomimo pandemii powinna pozwolić wraz ze zgromadzonymi oszczędnościami na szybki wzrost konsumpcji, która wraz z drożnymi łańcuchami dostaw będzie napędzała aktywność w firmach przemysłowych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej