• Odbierz prezent
Mocny dolar (USD) przecenia złoto i dystansuje euro (EUR). Bitcoin (BTC) odbija od dna
fot. pexels.com

Uncja złota kosztuje dziś ok. 1 825 USD, spadając już czwarty tydzień z rzędu z ok. 1990 USD. Jednym z czynników przeceny szlachetnego kruszcu może być umacniający się dolar amerykański. 


 

Supercykle gospodarcze zazwyczaj powodują nadmierny popyt na dwa rodzaje towarów: metale przemysłowe i energię, które są kluczowymi składnikami gospodarki przemysłowej...

Zobacz nowy Supercykl Surowcowy!


 

Ostatnie umocnienie USD może się wiązać z publikacją danych o inflacji konsumentów oraz producentów w USA. 8,3-procentowa dynamika cen w kwietniu br. wzmacnia oczekiwania na agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. 

Fed działa, EBC czeka

Rynki szacują ruchy po 50 punktów bazowych w górę na każdym z dwóch kolejnych posiedzeń Fed w czerwcu i lipcu. To z kolei może przyczyniać się do zwiększenia popytu na USD, wywierając wpływ na notowania głównej pary EUR/USD. W tym tygodniu kurs zbliżył do poziomu 1,0350, czyli najniższej wartości od grudnia 2016 r.

Ostatnie umocnienie USD może mieć również związek z dywergencją w polityce monetarnej po dwóch stronach Atlantyku. O ile Fed idzie w stronę agresywnych podwyżek, o tyle Europejski Bank Centralny zwleka z działaniem, a oczekiwania rynku zakładają, że bank podniesie łącznie stopy procentowe o 50-75 punktów bazowych do końca roku. Skala rozbieżności wydaje się zatem bardzo duża.

 

 

Bitcoin odskoczył od dna

Na rynku kryptowalut trwa obrona przed ewentualnymi dalszymi spadkami. Bitcoin odbił się wczoraj od najniższego poziomu od prawie 17 miesięcy i przekroczył dziś granicę 30 tys. USD. Mimo to najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana kryptowaluta na świecie jest w tym momencie na drodze do najgorszego tygodnia od czterech miesięcy, spadając o ponad 10 proc. 

Wczoraj na kryptowalutowym rynku pojawiła się panika w związku z odejściem kursu wymiany tethera do USD na poziomie 1:1. W apogeum strachu o upadek największego stablecoina rynek kryptowalut zdawał się osiągać swoje tygodniowe minima. 

 

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Daniel Kostecki

Dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługę Forex dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk