• Odbierz prezent
Mocne zmiany na rynku walutowym: kurs euro (EUR) odbił z minimów, notowania dolara (USD) nie odpuszczają; polski złoty (PLN) silny
fot. Mocne zmiany na rynku walutowym: kurs euro odbił z minimów, notowania dolara nie odpuszczają; polski złoty silny

W maju mieliśmy do czynienia z odwróceniem uwagi inwestorów od problemu inflacji. Negatywne sygnały z rynku nieruchomości w USA i z niektórych raportów PMI dały złudzenie nadchodzącego spowolnienia gospodarczego. W takiej sytuacji zaczęło narastać oczekiwanie na gołębie sygnały ze strony banków centralnych.

Zobacz także: Czarny maj na rynkach mieszkaniowych: gigantyczny spadek sprzedaży mieszkań!

 

Tymczasem seria odczytów inflacji za maj z państw euro okazała się gorsza od prognoz, a w Estonii osiągnęła zawrotne 20%. Stało się jasne, że Europejski Bank Centralny będzie musiał względnie szybko podnosić stopy procentowe. Przechyliło to szalę na korzyść euro i potwierdziło ostatnie odbicie notowań EURUSD z minimów na poziomie 1,04 do okolic 1,07 w tym tygodniu.

Dzisiejsze dobre dane amerykańskiego z rynku pracy z kolei wzmacniają dolara, gdyż dają wolną rękę Fed na dalsze podwyższanie stopy procentowej. W gospodarce USA w maju przybyło aż 390 tys. etatów, dalej rosły płace. W danych tych jednak można odczytać sygnały obniżenia tempa poprawy koniunktury, stąd duża zmienność na rynku walutowym po publikacji.

Zobacz także: PILNE: Mocny wzrost zatrudnienia! Sprawdź, jak zareagował kurs dolara względem euro na najnowsze dane

 

 

Polski złoty pozostaje silny, głównie dzięki odblokowaniu funduszy europejskich w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jednak w ciągu tygodnia kurs EURPLN rósł z 4,57 do 4,60 dzisiaj. Można tu wskazać na sprzedawanie faktów, albo też na spekulacje dotyczące ewentualnych opóźnień i problemów w kierowaniu kolejnych transz nowych środków.

Zobacz także: Sprawdź, ile kosztuje dolar, rubel, funt, frank, jen, korona, euro, forint


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk