• Odbierz prezent
Mocne wzrosty kursu akcji GPW. Walory Allegro motorem napędowym warszawskiego parkietu
Z artykułu dowiesz się:

  • jak zakończyła się sesja na wybranych parkietach giełdowych,
  • jakie są oczekiwania co do sesji dzisiejszej. 

Z uwagi na Wigilię Bożego Narodzenia sesja giełdowa na bazowych rynkach akcji w dniu 24 grudnia odbywała się tylko w na wybranych parkietach, z reguły w skróconej formie. Odwołany był min. handel w Niemczech, we Włoszech i w Szwajcarii. W Stanach Zjednoczonych handel zakończył się o 3 godziny wcześniej niż zwykle i przyniósł umiarkowane wzrosty. W ramach indeksu S&P500, relatywną przewagę wykazywały spółki technologiczne takie jak min. Qualcomm (+1,25%), Microsoft (+0,78%), czy też Broadcom (+1,41%). Pomimo udanego dnia dla inwestorów na rynku ropy naftowej (surowiec gatunku WTI +0,23%) najsłabiej zachowywały się walory spółek paliwowych. Dzienną stratę zanotowały min. akcje ConocoPhillips (-1,47%) i Exxon Mobil (-0,41%).

Na tle umiarkowanych wzrostów indeksów bazowych, ostatnia sesja (23 grudnia) w wykonaniu warszawskich blue chips wypadła bardzo dobrze. WIG20 zyskał 1,42% i tym samym zbliżył się do kluczowego, krótkoterminowego oporu na poziomie 2025 pkt, którego przebicie może otworzyć drogę do dalszych wzrostów indeksu. Motorem napędowym były min. walory Allegro.eu, które zyskały ponad 3%. Bardzo dobrze radziły sobie również średnie spółki, których indeks (mWIG40) zanotował dzienny wzrost na poziomie +1,51%. W ramach ww. indeksu mocno zyskiwały min. walory spółek z branży finansowej: GPW S.A. (+5,09%), BNP Paribas Polska (+3,81%), czy też Kruk S.A. (+2.65%).

Na rynku walutowym, podwyższona zmienność była widoczna na funcie z uwagi na ogłoszone porozumienie brexitowe. Brytyjska waluta mocno umacniała się aż do południa, po czym następowała stopniowa realizacja zysków przez inwestorów.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W godzinach rannych, na rynkach akcji utrzymują się pozytywne nastroje. Kontrakty terminowe na DAX30 i S&P500 są kwotowane powyżej otwarcia, a japoński Nikkei225 zakończył handel z ponad 0,7% zyskiem. W takich okolicznościach oczekujemy również dodatniego otwarcia handlu na GPW w Warszawie. Pomimo dzisiejszego powrotu handlu na większości giełd papierów wartościowych, trudno oczekiwać podwyższonych obrotów z uwagi na okołoświąteczny okres. Wsparciem dla handlujących nie będą również w tym tygodniu odczyty danych makroekonomicznych z uwagi na brak publikacji istotnych wskaźników. Potencjalnym bodźcem mogącym implikować okresowo podwyższoną zmienność może być ewentualnie 30 grudnia, gdy brytyjski parlament będzie głosować nad przyjęciem umowy ws. Brexit-u.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk