• Odbierz prezent
Mocne wahania na walutach: silny dolar amerykański (spadek EUR/USD!) nie służy walutom rynków wschodzących - polski złoty (PLN), rosyjski rubel (RUB) oraz ukraińska hrywna (UAH) w przecenie
fot. Materiał własny

Środowa sesja przyniosła osłabienie złotego, w wyniku którego kurs EUR/PLN wzrósł powyżej 4,58, a USD/PLN w pobliże 4,09.Publikowane w środę dane z polskiej gospodarki miały znaczenie drugorzędne i ostatecznie nikły wpływ na notowania złotego. Stopa bezrobocia w grudniu zgodnie z oczekiwaniami pozostała na poziomie 5,4%, natomiast podaż pieniądza M3 zwolniła do 8,9% r/r z 10,1% w listopadzie.

Tym razem kontynuacja napięć między Rosją a Ukrainą koncentrowała się lokalnie na walutach rosyjskiej (USD/RUB blisko 80) i ukraińskiej (USD/UAH blisko 29). Ryzyko wdrożenia sankcji przeciwko Rosji wpływa negatywnie na rosyjskie aktywa, a ewentualny atak na Ukrainę mógłby ponownie doprowadzić do pogorszenia sentymentu.

 

Kluczowy wpływ na notowania rynkowe miało posiedzenie Fed,

którego jastrzębi wynik doprowadził do spadku notowań EUR/USD w pobliże poziomu 1,12. W efekcie obserwowaliśmy również pogorszenie sentymentu wobec walut rynków wschodzących, co doprowadziło do spadku notowań złotego. Prezes J. Powell zasugerował, że w marcu zakończy się program skupu aktywów Fed i również w tym miesiącu prawdopodobna jest podwyżka stóp procentowych. Tempo kolejnych działań Fed nie jest znane, jednak prezes Powell zaznaczył, że możliwe są podwyżki na spotkaniach następujących po marcowym (rynek wycenia już blisko pięć ruchów po 25 pb każdy). Ponadto bankierzy centralni w USA zamierzają rozpocząć w dalszej części roku proces zmniejszania sumy bilansowej, co dodatkowo wzmacnia jastrzębi przekaz. Działania Fed nakierowane są na ograniczenie inflacji, gdzie według Powella nie doszło w ostatnim czasie do poprawy sytuacji a raczej jej pogorszenia (czyt. wzrostu cen).

Na krajowym rynku stopy procentowej w środę doszło do wzrostu krzywych dochodowości

Powodem były obawy, że podczas wieczornego posiedzenia Fed zasygnalizuje szybsze podwyżki stóp procentowych. Potwierdzał to wzrost rentowności obligacji na świecie, gdzie amerykańskie 2-letnie papiery zanotowały wzrost o 15 pb do poziomu 1,16%.

 

 

Regularna aukcja obligacji skarbowych będzie najciekawszym wydarzeniem czwartkowej sesji na krajowym rynku długu

Ministerstwo Finansów zdecydowało się zaoferować OK0724, WZ1126, PS0527, WZ1131 i DS0432 za 3-6 mld PLN. Będzie to pierwsza aukcja regularna od 23 lipca 2021 r. Przetarg stanie się testem dla rynku i pokaże siłę popytu. Od lipca organizowane były tylko aukcje zamiany, na których sprzedaż wahała się pomiędzy 2,1 a 4,5 mld PLN. O skali emisji decydowała zmienna sytuacja na rynku. Styczniowa aukcja pokazała umiarkowanie wysoki popyt, a MF uplasowało wówczas ofertę za 4,1 mld PLN. Widać było zachowawcze zlecenia koncentrujące się na zmiennoprocentowych krótkich WZ1126 (50% udział w sprzedaży).

Czytaj także: Wiadomości zagraniczne: Fed zapowiada podwyżki stóp procentowych - zobacz najważniejsze wnioski konferencji Prezesa J.Powella

USA-Rosja: Pisemna odpowiedź na żądania Rosji odrzuca zamknięcie otwartych drzwi NATO Sekretarz stanu USA A. Blinken powiedział, że w przekazanej w środę pisemnej odpowiedzi na rosyjskie żądania tzw. gwarancji bezpieczeństwa, USA odrzuca zamknięcie otwartych drzwi NATO dla nowych członków i wycofan.. Czytaj
Wiadomości zagraniczne: Fed zapowiada podwyżki stóp procentowych - zobacz najważniejsze wnioski konferencji Prezesa J.Powella

 

Papiery o stałym kuponie zostały objęte za mniej niż 2 mld PLN

Nie jest to mocny sygnał przed czwartkową aukcją. Cieszyć może natomiast pojawienie się w ostatnich tygodniach popytu na krótkoterminowe 2-letnie papiery. Pozostaje tylko pytanie, czy będzie on wystraczająco mocny, gdy resort finansów będzie chciał zaoferować ich więcej, ograniczając np. emisję papierów 10-letnich, których rentowności wzrosły w okolice 4%. Popytowi na papiery stałokuponowe nie pomagają zapowiedzi podwyżek stóp w Polsce. Oczekujemy, że w lutym i w marcu RPP podniesie stopę referencyjną o 100-125 pb., a po podwyżkach rentowności 2-letnich będą rosnać w niewiele mniejszej skali niż zmiana stopy referencyjnej. Posiedzenie Fed oraz czwartkowa aukcja mogą ciążyć rynkowi długu prowadząc do wzrostu rentowności.

 


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk