• Odbierz prezent
Mocne spadki na indeksach giełdowych. Indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets z 6% stratą
fot. freepik.com

Zeszły tydzień na giełdach upłynął pod znakiem wysokiej zmienności o generalnie zniżkującej trajektorii. Hasło lutego to rosnące rentowności amerykańskich obligacji długoterminowych. Efektem tego były spadki na indeksach, szczególnie dotykające sektory nowych technologii: S&P500 -2,5%, NASDAQ -4,9%, DAX -1,5%, CAC -1,2%, WIG20 -3,9%, WIG -3,0%, mWIG40 -0,7%, sWIG -1,0%, natomiast indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets -6,4%.

Spadki cen amerykańskich obligacji tłumaczy się bieżącą skomplikowaną sytuacją:

widzimy gospodarcze ożywienie po pandemii, które prawdopodobnie będzie dodatkowo wzmocnione z jednej strony postępami w szczepieniach, z drugiej strony przegłosowywanym właśnie pakiecie fiskalnym Demokratów. Przyjmując w dodatku gołębie nastawienie amerykańskiego banku centralnego, który będzie bał się przeszkadzać w odbudowie, możliwe że zobaczymy istotny wzrost inflacji, na którą w przyszłości Fed musi zareagować zaostrzając politykę monetarną, np. przez podniesienie stóp procentowych. Wzrost rentowności długu skarbowego w krótkim terminie oznacza zachętę do przeniesienia kapitału z akcji do obligacji, a poza tym pogorszenie wycen szczególnie spółek technologicznych, których notowania bazują w dużym stopniu na wartości rezydualnej, bardzo wrażliwej na poziom stopy wolnej od ryzyka. W dłuższym terminie jednak to środowisko dalej będzie sprzyjać akcjom – ożywienie gospodarcze i inflacja generalnie sprzyjają wzrostowi zysków firm.

Polska giełda także doświadczyła silnego rozchwiania

Mocno traciły spółki nowej ekonomii: CD Projekt -10,9%, Allegro -4,7%, a eksponowane na e-handel CCC -7,0%. Nieco wbrew logice, mimo wysokich cen surowców, spadały KGHM o 8,8% oraz JSW o 11,5%. Z kolei po dobrych wynikach kwartalnych, z bardzo niskich poziomów mocno rósł Alior, o 10,2%.

W tym tygodniu będziemy obserwować notowania amerykańskich obligacji, informacje na temat podaży szczepionek, posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w środę (choć nie spodziewamy się żadnych decyzji) oraz piątkowe amerykańskie dane o rynku pracy za luty lutym. Analitycy prognozują poprawę stanu zatrudnienia w USA, jednak nawet gorszy raport może być odebrany pozytywnie, jako bodziec dla władz monetarnych i fiskalnych do utrzymania tempa stymulacji gospodarki.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk