• Odbierz prezent
Mocne dane z rynku pracy - Wzrost zatrudnienia w marcu wyniósł ponad 900 tys.! Komentarz giełdowy
fot. freepik.com

Dzisiaj mamy dosyć specyficzny dzień w którym nie mamy sesji giełdowych na świecie. Jest to związane z obchodami Wielkiego Piątku na całym świecie. Mimo to w Stanach Zjednoczonych do poranka tamtejszego czasu działały kontrakty terminowe i zareagowały one bardzo pozytywnie na dane dotyczące wzrostu zatrudnienia. Raport NFP był kluczowym wydarzeniem tego tygodnia.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Wzrost zatrudnienia w marcu wyniósł ponad 900 tys., czego nie spodziewał się rynek. Oczekiwania wskazywały na odczyt w okolicach 600 tys. Odczyt wylądował ok. 2 odchyleń standardowych od oczekiwań, co pokazuje jak duże mieliśmy zaskoczenie. Co ciekawe wiele czynników wskazywało na to, że Stany Zjednoczone powracają na właściwy tor. Około 1/3 społeczeństwa jest już zaszczepiona w Stanach Zjednoczonych, co powoduje luzowanie restrykcji i zamkniętych przez ostatnie miesiące branż.

W lutym mieliśmy również niepewności dotyczące pogody, więc teraz w marcu zatrudniane były osoby, które nie mogły wtedy znaleźć pracy przez zimę. Co ciekawe przy tym wszystkim płace rosną mniej od oczekiwań, co powoduje, że zmniejsza się presją na odbicie rentowności. Warto wspomnieć również o ogłoszonym przez Bidena planie infrastrukturalnych wartym ponad 2 biliony dolarów. Łącząc świetne dane oraz plan Bidena mamy genialne zwroty w kontraktach na mniejsze spółki cykliczne. Kontrakt futures na Russell 2000 zyskał aż 1,7% do godziny 15:15, czyli do kiedy kontrakty były notowane. Kontrakt na S&P 500 zyskał 0,43%, natomiast na Nasdaq wzrósł o 0,2%.

Warto również zwrócić uwagę, że świetne nastroje miały miejsce w Azji, gdzie Nikkei 225 wzrósł o ponad 2%.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk