• Odbierz prezent
Mocna sesja na notowaniach Mabion, Boryszew oraz PKP Cargo. Nasdaq w odwrocie, DAX w euforii
fot. freepik.com

Najważniejsze indeksy na Wall Steet uległy podaży, przy czym indeks S&P 500 (-0,5%) stracił niewiele w porównaniu do indeksu Nasdaq (-2,4%), który ponownie spada w okolice poziomów z początku stycznia. Podczas gdy za Oceanem rynek akcji przeżywa trudne chwile giełdy europejskie radzą sobie zdecydowanie lepiej, a niemiecki DAX (+3,3%) ustanowił nawet nowe historyczne maksimum notowań. Obecnie trwa trend odwrotu od amerykańskich spółek technologicznych, a więc jednych z największych beneficjentów pandemii.

Na krajowym rynku akcji, który pozytywnie rozpoczął tydzień,

dominował indeks WIG20, w którym ponownie w czołówce stawki znalazły się spółki paliwowe, obok PZU (+3,7%), CCC (+3,4%) i Tauronu (+3%), a najsłabszym walorem było Orange (-1,8%). W indeksie mWIG40 ponownie najmocniej wzrósł Mabion (+15,9%) – wczoraj pod koniec sesji spółka poinformowała, że otrzymała już od trzech obecnych akcjonariuszy deklaracje złożenia zapisów na akcje serii U. Na drugim miejscu znalazło się PKP Cargo (+11,2%), które przed publikacją szacunkowych wyników 3 marca odnotowało solidny i dynamiczny wzrost. Z drugiej strony najsłabszym walorem był PZ Cormay (-7,9%).

W indeksie małych spółek dominowały walory INC (+10,3%)

– większość wzrostów miała miejsce po publikacji komunikatu o nabyciu akcji przez członka zarządu Wojciecha Iwaniuka (pomimo tego, że wartość skupionego pakietu wynosiła 15 tys. zł) – jest to już 4 komunikat tego typu w tym miesiącu, sumarycznie wartość nabytych akcji to ok. 70 tys. zł. Wraz z pojawieniem się wspomnianych komunikatów spółka zakończyła 1,5 miesięczną tendencję spadkową. Mocną sesję odnotował także Boryszew (+8,1%) i AB (+6,3%). W największym odwrocie znalazły się spółki MLP Group (-4,9%) i Sanwil (-4,5%).

Z pozostałych informacji:

1. Amica podała wstępne wyniki – w 2020 r. wypracowała 194 mln zł zysku brutto wobec 145 mln zł w poprzednim roku. Przychody wzrosły o 4,3% r/r.

2. Ryvu Therapeutics podpisało umowę z firmą Covance na przeprowadzenie I fazy badania klinicznego RVU120 u pacjentów z guzami litymi – szacunkowy koszt umowy to 10,2 mln zł.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk