• Odbierz prezent
pkb bezrobocie kanada

Opublikowane dziś dane na temat PKB i bezrobocia w Kanadzie okazały się znacznie lepsze od oczekiwań. Wywołały przy tym silną reakcję na rynku walutowym, gdzie dolar kanadyjski zaczął się dynamicznie umacniać.

 

W listopadzie zatrudnienie w Kanadzie wzrosło o 79,5 tys., choć oczekiwano wzrostu jedynie o 10 tys. Na większą część wzrostu odpowiedzialne były miejsca pracy na niepełny etat, gdyż zatrudnienie w pełnym etacie zwiększyło się o 29,6 tys.

Dzięki silnemu wzrostowi zatrudnienia stopa bezrobocia w Kanadzie spadła z 6,3% do 5,9% (przy prognozie na poziomie 6,2%).

 

Stopa bezrobocia

pkb

 

Obok raportu z rynku pracy opublikowane zostały dane na temat PKB we wrześniu i całym III kwartale. One również okazały się lepsze od oczekiwań. W samym wrześniu PKB wzrosło o 0,2% m/m (prognozowano wzrost o 0,1% m/m). Z kolei w całym III kwartale PKB wzrósł o 1,7% (w ujęciu annualizowanym), choć prognozowano wzrost na poziomie 1,6%. Dokonano jednak negatywnej rewizji danych za II kwartał – z +4,5% do +4,3%.

 

PKB w ujęciu annualizowanym

bezrobocie

 

Dolar kanadyjski bardzo mocno zareagował na dzisiejszą publikacją. W reakcji na dane kurs USD/CAD zniżkował o prawie 100 pipsów, wybijając strefę wsparcia przy poziomie 1,284. Tym samym wsparty został scenariusz trendu bocznego.

 

USD/CAD - H4

usdcad


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk