Advertisement
  • Odbierz prezent
Mniejsze spółki ciągną w górę warszawską giełdę! Czy WIG20 ma szanse na wybicie?

Piątek na rynkach bazowych okazał się kontynuacją pozytywnych nastrojów na bazie przyspieszającego procesu szczepień oraz dalszej poprawie danych makroekonomicznych. Nowe rekordy odnotował zarówno europejski STOXX Europe 600 jak i amerykańskie S&P500, który zbliżył się do 4200 pkt.

Nieco słabiej zachowywały się rynki EM,

w tym krajowy WIG20, jednak w przypadku warszawskich blue chips wynikom ciążyły dwie spółki – Allegro oraz CD Projekt, gdzie nastąpiła negatywna reakcja na opublikowany raport. Ponownie zdecydowanie lepiej radziły sobie mniejsze spółki, których indeks zyskał ponad 0,40%.

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Rozpoczynający się tydzień w kalendarium makroekonomicznym to przede wszystkim czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które zakończy się decyzją dotyczącą poziomu stóp procentowych, przy czym konsensus rynkowy nie zakłada zmian. Drugą ważniejszą publikacją z punktu widzenia globalnych nastrojów to piątkowe wstępne odczyty PMI za kwiecień, gdzie oczekiwania są dość wysokie po mocnych marcowych poziomach, nie tylko w sektorze przemysłowym, ale również usługowym.

Inwestorzy z GPW uwagę przywiążą również do comiesięcznych odczytów z krajowej gospodarki (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna),

gdzie spodziewane są wysokie dynamiki poprawy r/r z uwagi na efekt niskiej bazy wywołany początkiem pandemii i wprowadzonych nagłych, rygorystycznych obostrzeń. Z kolei w przypadku produkcji budowlano-montażowej oczekiwany spadek r/r to zasługa przede wszystkim słabszej pogody w bieżącym roku. Wsparciem w handlu na europejskich rynkach powinny być kolejne rekordy odnotowane na głównych indeksach z Wall Street w miniony piątek.

Z drugiej strony uwag inwestorów będzie skupiona właśnie na rozpędzającym się sezonie wynikowym w Stanach Zjednoczonych

W Tym tygodniu raporty za 1Q21 opublikują między innymi: Coca-Cola, IBM, Netflix, Proctor&Gamble, Intel, czy American Express. Z kolei sytuacja na głównym indeksie GPW pozostaje nadal nierozstrzygnięta. Obecnie indeks WIG20 znajduje się w okolicy górnego ograniczenia kanału bocznego w zakresie 1900-2020 pkt. Dopiero wyjście ponad 2020 pkt. otworzyłoby drogę do walki o nowe lokalne szczyty – w przeciwnym razie, możemy spodziewać się kolejnego retestu dolnej bariery ruchu bocznego.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk