• Odbierz prezent
Minutki RBA - decydenci czekają na dane, możliwe cięcie stóp w sierpniu
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie informacje znajdziemy w protokole z ostatniego posiedzenia RBA

Dziś o 3:30 czasu polskiego opublikowany został protokół z ostatniego posiedzenia RBA (tzw. minutki). Australijski bank centralny po ostatniej decyzji (05.07.16) o braku zmian poziomu stóp procentowych zostawił sobie otwartą furtkę dla cięcia stóp podczas sierpniowego posiedzenia.

 

Stopa procentowa RBA

FXMAG forex minutki rba - decydenci czekają na dane, możliwe cięcie stóp w sierpniu 1

 

Od 2011 roku RBA prowadzi cykl obniżek stóp procentowych, ostatnią taką obniżkę widzieliśmy w maju, gdy główna stopa procentowa została obniżona z 2% do 1,75%. W czerwcu i w lipcu Bank nie decydował się na dalsze luzowanie, ale bardzo możliwe, że dojdzie do niego w sierpniu (decyzję poznamy 2 sierpnia) - rynki szacują prawdopodobieństwo takiego kroku na 60%. W protokole  z ostatniego posiedzenia przedstawiciele banku centralnego zaznaczyli, że wszystko zależeć będzie od danych makroekonomiczny. Bank powstrzymał się od zmiany stóp procentowych w czerwcu w oczekiwaniu na nowe dane dotyczące inflacji, zatrudnienia i rynku pracy.

 

27 lipca, czyli na kilka dni przed posiedzeniem RBA, poznamy dane dotyczące inflacji w II kwartale. Dynamika cen może się poprawić względem I kwartału z 1,3% do 1,4%, ale nawet przy takiej poprawie będzie znajdować się poniżej celu inflacyjnego (przedział 2-3%). Ostatnie dane z rynku pracy poznaliśmy w ubiegłym tygodniu. Wzrost zatrudnienia był słabszy od oczekiwań, a stopa bezrobocia wzrosła z 5,7% do 5,8%.Do 2 sierpnia nie pojawią się kolejne dane dotyczące zatrudnienia. Dane z rynku nieruchomości poznamy 1 i 2 sierpnia.

 

Najwięcej powinny nam powiedzieć dane o inflacji. Przedstawiciele RBA zwracają uwagę na to, że słabe tempo wzrostu wynagrodzeń, oraz stosunkowo silny dolar australijski (poprzez niskie ceny dóbr importowanych) sprawiają, że inflacja nadal będzie znajdować poniżej przedziału docelowego.

Bank zasygnalizował również, że II kwartał będzie słabszy pod względem dynamiki PKB względem pierwszego kwartału, gdy odnotowano dynamikę roczną na poziomie 3,1%. Oficjalne dane poznamy jednak dopiero we wrześniu.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk