Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,00%
USD / PLN3,99-0,03%
CHF / PLN4,43-0,03%
GBP / PLN5,04-0,01%
EUR / USD1,08+0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Minutki FOMC sygnalizują pierwszą wskazówkę do interwencji Fed na obligacjach amerykańskich?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka

Bartłomiej Chomka | 14:35 08 kwiecień 2021
Minutki FOMC sygnalizują pierwszą wskazówkę do interwencji Fed na obligacjach amerykańskich?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opublikowany komunikat FOMC zawierał wiele gołębich wskazówek, jednak wielu osobom mogła umknąć ważna wzmianka dotycząca sytuacji związanej z rynkiem obligacji. Temat wysokich rentowności na obligacjach amerykańskich o dłuższym terminie zapadalności przewija się na rynkach finansowych od początku rok. Gwałtowny wzrost rentowności wielokrotnie przekładał się na umocnienie dolara, spadki na metalach oraz korekty na indeksach. Nowe warunki rynkowe sprawiły, że większa zmienność na obligacjach mogła stać się ważnym wskaźnikiem dla pozostałych aktywów.

Wczorajszy komunikat FOMC potwierdził,

że średni cel inflacyjny oraz poziom bezrobocia w USA nadal pozostaje odległy, pomimo poprawy w obu parametrach. Bankierzy centralni nadal pozostawiają akomodacyjną politykę monetarną głównie ze względu na utrzymujące się ryzyka związane z pandemią. Jerome Powell oraz inni przedstawiciele Fed w swoich wcześniejszych wystąpieniach tłumaczyli wzrost rentowności szybszym ożywieniem gospodarczym. Jednak na dziewiątej stronie wczorajszego komunikatu pojawiło się zdanie dotyczące  „zakłóceniu na rynku obligacji oraz trwały wzrost rentowności, który może zagrozić postępowi w celach Komitetu, a to może być postrzegane jako dowód niepokoju”.

Przedstawiciele Fed tym zdaniem po raz kolejny stworzyli sobie kolejną „gołębią furtkę” do utrzymania luźnej polityki monetarnej oraz nowych programów QE

Wprowadzenie zmian z 2% celu inflacyjnego na średni cel inflacyjny oraz wątpliwości co do oficjalnych danych o bezrobociu (nawet zaczęli zwracać uwagę na wysokie bezrobocie wśród Afroamerykanów i Latynosów) może prowadzić do tego, że rynkom coraz trudniej jest wycenić kiedy może nastąpić zmiana retoryki Fed. Pomimo gołębich zwrotów w komunikacie kilku członków wyraziło „zaniepokojenie o wysoce akomodacyjne warunki finansowania, które mogą doprowadzić do podejmowania nadmiernego ryzyka i narastania nierównowagi finansowej.”

Wczorajsze wypowiedzi członków FOMC

(Kaplan, Evans, Daly, Brainard) wskazywały na duży dystans w kwestii zmartwień o wysoką inflację. Evans na przykład powiedział, że Fed powinien się martwić o inflacją w momencie, gdy stanie się uciążliwa. Cele Fed w ciągu najbliższych dwóch lata mogą być niezrealizowane, a zakłócenia w łańcuchach dostaw w połączeniu z silniejszym popytem mogą zwiększać presję inflacyjną, która według Kaplana „prawdopodobnie zostanie rozwiązana”.

Komunikat FOMC wskazał pierwszą wskazówkę mogącą świadczyć o interwencji na rynku obligacji

Reklama

(operacja Twist lub kontrola krzywej rentowności), jednak ważna jest wzmianka o trwałym wzrośnie rentowności. Jeżeli rentowności 10-latek kontynuowałyby ruch wzrostowy w okolice 2% (lub powyżej), to warto zwrócić uwagę na to, czy w wypowiedziach przedstawicieli Fed pojawią się interwencje słowne o „niezrealizowaniu celów Fed przez wysokie rentowności”. Rezerwa Federalna być może w pierwszej kolejności będzie chciała sprawdzić rynek, czy pojawi się zainteresowanie obligacjami z wyższymi rentownościach, jeżeli nie to być może bank centralny USA skorzysta ze swojej nowej „furtki”. Fed nie może powiedzieć wprost o tym, że wysokie rentowności to ogromne problemy w spłacie długu dla rządu USA, dlatego przy potencjalnej interwencji może się zasłaniać własnymi celami inflacyjnymi oraz niskim bezrobociem.

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Bartłomiej Chomka

Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.


Reklama

Czytaj dalej