Reklama
WIG82 410,03+1,04%
WIG202 429,63+1,45%
EUR / PLN4,32+0,10%
USD / PLN4,01+0,38%
CHF / PLN4,42+0,33%
GBP / PLN5,05+0,20%
EUR / USD1,08-0,29%
DAX18 491,28+0,08%
FT-SE7 968,93+0,47%
CAC 408 235,63+0,38%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,59-0,13%
ROPA WTI81,62-0,12%
ZŁOTO2 195,61+0,18%
SREBRO24,44-0,53%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Minutki Fed potwierdziły oczekiwania rynków

Jakub Wilk | 11:00 23 listopad 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj opublikowany został protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) , które miało miejsce na przełomie października i listopada. Było to pierwsze posiedzenia, w którym uczestniczył nowy członek Rady Gubernatorów – Randal Quorles.

 

Przypomnijmy, że na ostatnim posiedzeniu Komitet nie dokonał żadnych zmian w nastawieniu polityki pieniężnej. Stopa funduszy federalnych została utrzymana w przedziale 1,00-1,25%, po ostatniej podwyżce, która miała miejsce w czerwcu bieżącego roku. Analitycy oczekiwali, że w protokole z ostatniego posiedzenia znajdzie się sygnał dotyczący kolejnej podwyżki stóp procentowych i nie zawiedli się.

 

Reklama

Istotność opublikowanego wczoraj protokołu jest o tyle duża, że po ostatnim posiedzeniu decyzyjnym FOMC nie odbyła się konferencja prasowa – te odbywają się po ostatnim posiedzeniu w danym kwartale (są to również posiedzenia, podczas których częściej dokonywane są zmiany w polityce pieniężnej). Brak konferencji prasowej oznaczał, że rynki mogły skupić się jedynie na informacjach zawartych w mało obszernym oświadczeniu do decyzji. W przypadku konferencji prasowych, prezes Fed opisuje zazwyczaj szerszy obraz dyskusji, a także odpowiada na pytania dziennikarzy. W tym przypadku rynki mogły zdyskontować szerszy obraz posiedzenia dopiero wczoraj, przy czym reakcja notowań dolara nie była zbyt silna.

 

Kluczowym elementem opublikowanego protokołu było wyrażenie poparcia dla grudniowej podwyżki stóp procentowych. Decydenci nie wskazali oczywiście wprost na chęć podniesienia stopy funduszy federalnych podczas ostatniego posiedzenia w tym roku. Bankierzy centralni nie lubią krępować sobie ruchów poprzez wskazywanie konkretnych terminów, gdyż w przypadki konieczności zmiany podejścia, naraziliby wiarygodność banku centralnego, która jest niezwykle istotna z perspektywy efektywnej komunikacji z rynkami i otoczeniem. Otrzymaliśmy więc komunikat, wskazujący na to, ze kolejnej podwyżki możemy spodziewać się niebawem:

"W związku z oczekiwaniami, iż stopniowa redukcja akomodacji w polityce pieniężnej byłaby właściwa, wielu uczestników posiedzenia uznało, że kolejna podwyżka stopy funduszy federalnych najprawdopodobniej byłaby zasadna w krótkim terminie, jeżeli napływające informacje zasadniczo nie zmieniłyby średnioterminowych perspektyw gospodarczych" – napisano w protokole.

 

Reklama

Amerykańska waluta nieznacznie osłabiła się, w reakcji na publikację protokołu, co po części wiąże się z tym, że zapowiedź szybkiej podwyżki stóp jest dla rynków jedynie potwierdzeniem ich oczekiwań.

Podwyżka stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu (12-13 grudnia) jest czymś, czego rynki spodziewały się już od dłuższego czasu. Już po wrześniowym posiedzeniu taki ruch ze strony Fed stał się scenariuszem bazowym, a od kilku tygodni podwyżka jest już w pełni zdyskontowana na rynkach finansowych. Obecnie, rynek kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych wskazuje nawet na małe prawdopodobieństwo (8,5%) ruchu o 50 punktów bazowych w górę. Taki scenariusz należy jednak raczej wykluczyć, gdyż Fed chce zacieśniać politykę pieniężną stopniowo. To oznacza dalsze ruchy o 25 p.b. Potencjalna podwyżka stóp procentowych w grudniu będzie trzecią, na jaką w tym roku decyduje się Fed. Jest to zgodne z projekcjami, jakie zostały nakreślone pod koniec 2016 roku. Na przyszły rok planowane są obecnie trzy kolejne podwyżki stóp. Realizacja tego scenariusza będzie zależała w dużej mierze od dalszych zmian w poziomie inflacji, a także nastawienia Komitetu, który mocno zmieni się w stosunku do tego, który decyduje o polityce pieniężnej Fed w tym roku.

 

1.   Inflacja

W przypadku pierwszego z wspomnianych czynników, a więc inflacji, część decydentów wyraziła chęć zwolnienia tempa zacieśniania polityki pieniężnej w związku z niskim poziomem inflacji.

"Kilku innych uczestników uznało, że kolejna decyzja w kierunku zacieśnienia polityki powinna zostać odłożona w czasie, aż napływające informacje potwierdzą, że inflacja jednoznacznie znajdowała się na ścieżce do celu na poziomie 2,0%” - napisano w protokole z ostatniego posiedzenia FOMC, w odniesieniu do zapowiedzi możliwej podwyżki stóp w ‘krótkim terminie’.

Reklama

W protokole zaznaczono, że osiągnięcie inflacji na poziomie 2,0% (cel inflacyjny Fed), oczekiwane jest w 2019 roku. W przypadku przyszłego roku oczekuje się poprawy wskaźników PCE, które służą decydentom do oceny poziomu inflacji w gospodarce USA.

 

2.   Skład FOMC

Drugi czynnik, który może mieć istotny wpływ na działania Fed w zakresie polityki pieniężnej w przyszłym roku, to czynnik personalny. Zazwyczaj, co roku zmienia się jedynie czterech członków Komitetu, co jest związane z rotacyjną kadencją szefów poszczególnych oddziałów regionalnych Fed (z wyjątkiem oddziału z Nowego Jorku). Rok 2018 będzie związany jednak z większą ilością zmian. Z Fed odchodzi Janet Yellen, którą na stanowisku zastąpi aktualny członek Rady Gubernatorów – Jerome Powell. W Radzie pozostaną do obsadzenia cztery wolne miejsca, a przynajmniej jedno z nich (Wiceprzewodniczącego), może zostać obsadzone stosunkowo szybko. To oznacza nowe twarze w Komitecie. Jedną z takich nowych twarzy jest już Randal Quorles, dla którego poprzednie posiedzenie było premierowym. W pierwszej połowie roku do zmiany dojdzie na stanowisku szefa oddziału Fed z Nowego Jorku (William Dudley odchodzi na emeryturę), co również przełoży się na zmiany w Komitecie. Z grona głosujących wypadną w tym roku Patrick Harker, Robert Kaplan, Charles Evans i Neel Kashkari. Ten ostatni był w tym roku najbardziej gołębim głosem w FOMC. W przyszłym roku do Komitetu wejdą Raphael Bostic (w tym roku objął funkcję prezydenta oddziału z Atlanty), John Williams, Loretta Mester i Mark Mullinix. Co ważne, Mullinix jest jedynie p.o. prezydenta oddziału Fed z Richmond i w ciągu roku jego miejsce może zająć osoba powołana na stanowisko prezydenta oddziału.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej