• Odbierz prezent
Minorowe nastroje na warszawskim parkiecie - blue chipy, przy wysokich obrotach, zanotowały zniżkę!

W przeciwieństwie do rynków akcji w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej, wczorajsza sesja na krajowym parkiecie przebiegła w minorowych nastrojach. WIG stracił 0,32%, a motorem napędowym zmian były największe skupione w ramach indeksu WIG20, który zanotował 0,58% straty przy wysokich obrotach na poziomie ponad 800 mln zł.

Inwestorzy realizowali więc zyski po najlepszej w tym tygodniu, środowej sesji, co widoczne było zachowaniu poszczególnych komponentów. Jedynie trzy spółki z indeksu zanotowały dodatnie zmiany (CCC, CD-Projekt, Dino Polska), a największym obciążeniem były min. walory Mercator Medical (-3,70%) oraz JSW (- 3,00%). Małe i średnie spółki radziły sobie relatywnie lepiej, a ich indeksy zakończyły dzień handlu na dodatnich poziomach. Co istotne, słabe zachowanie krajowego rynku akcji miało miejsce w otoczeniu spadków na amerykańskim dolarze. Para USD/PLN była kwotowana na koniec dnia w okolicach 3,925 zł. przełamując serię sześciu dni wzrostów. Powyższe wydaje się być konsekwencją przedwczorajszej decyzji FED w zakresie polityki monetarnej, która została przez rynek odebrana gołębio.

Minorowe nastroje na warszawskim parkiecie - blue chipy, przy wysokich obrotach, zanotowały zniżkę! - 2

Dobre nastroje inwestorów w Niemczech i we Francji nie zakłóciły nawet słabe odczyty flash wskaźników PMI za wrzesień. Indeks PMI strefy euro wyniósł we wrześniu 56,1 pkt. wobec 59,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca, poniżej konsensusu analityków. Widać zatem, że optymizm wśród managerów nie jest już tak duży jak w I połowie roku. Ankietowani zwracają cały czas uwagę na problemy z łańcuchami dostaw oraz niepewność w zakresie potencjalnej, kolejnej fali wzrostu zakażeń COVID-19.

Z kolei czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła mocne odbicie nastrojów. S&P500 zyskał 1,21% i znalazł się na najwyższym poziomie od początku tygodnia. We wzrostach nie przeszkodziły nawet tamtejsze, słabsze od oczekiwań, dane z rynku pracy. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła w USA 2,845 mln w tygodniu, który skończył się 11 września. Analitycy oczekiwali 2,65 mln wobec notowanych poprzednio 2,714 mln.

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

W godzinach rannych mamy do czynienia z powrotem awersji na ryzyko wśród inwestorów obecnych na rynkach akcji. Notowania kontraktów terminowych na S&P 500 i DAX wskazują na lekkie spadki, co wydaje się być związane z negatywnymi informacji w przedmiocie spłaty obligacji przez chińskiego dewelopera - Evergrande. Kilku obligatariuszy zgłosiło brak zaplanowanej (na czwartek) spłaty odsetek, co rozbudza po raz kolejny komentarze o ewentualnej upadłości spółki.

Minorowe nastroje na warszawskim parkiecie - blue chipy, przy wysokich obrotach, zanotowały zniżkę! - 1 


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk